آیا مصرف داروی آدرال باعث افسردگی می‌شود

0
539

داروی آدرال بیشتر به دلیل اینکه ترکیبی از دکستروآمفتامین و آمفتامین می باشد یک محرک سیستم عصبی مرکزی است. این دارو عموما برای کاهش بیش فعالی استفاده می شود، همچنین به درمان اختلال کم توجهی نیز کمک می کند. این دارو اغلب برای درمان حمله ی خواب یا اختلال کم توجهی و بیش فعالی (ADHD) تجویز می شود. با وجود اینکه آدرال دارویی رایج و معمول است، اما بسیاری از مردم دغدغه هایی راجع به عوارض جانبی آن دارند.

داروی آدرال

آیا مصرف داروی آدرال باعث افسردگی می شود؟

داروی آدرال بعضی پیام رسان های عصبی، ازجمله نوراپی نفرین، دوپامین و سروتونین را تحت تاثیر قرار می دهد. مصرف آدرال ممکن است به درمان اختلال کم توجهی و بیش فعالی (ADHD) کمک کند اما باعث احساس نشئگی می شود، به ویژه هنگامی که مقدار مصرف یا دوز آن زیاد شود. به خاطر همین اثر است که آدرال در زمره داروهایی قرار گرفته که معمولا از آن سواستفاده می شود.

چنانچه از اختلال ADHD رنج نمی برید، مصرف این دارو باعث ایجاد احساس سرمستی و نشئگی درون شما می شود. افرادی که به این اختلال مبتلا نیستند، با مصرف آدرال قدرت توجه و تمرکز آن ها افزایش می یابد. جنبه ی منفی آدرال این است که احتمال دارد احساس اضطراب به شما دست دهد و سردرد شدیدی را تجربه کنید. سایر عوارض جانبی شامل مواردی همچون حالت تهوع، افزایش فشارخون و تغییراتی در ضربان قلب می شوند.

شایان ذکر است که وقتی اثرات دارو از بین می روند، ممکن است اثرات بازگشتی را تجربه کنید. این اثرات بازگشتی تقریبا شبیه به کوکائین هستند. نشانه های بازگشتی شایع عبارتند از کسلی و بی حالی، مشکلات خواب و اضطراب.

آیا ممکن است آدرال شما را افسرده کند؟

بله ممکن است. علت اثرات بازگشتی این است که آدرال پیام رسان های عصبی شما را تغییر می دهد، که این خود باعث اختلالات روحی روانی مانند افسردگی، ضعف و گرسنگی شدید، اضطراب و عطش به آدرال بیشتر در شما می شود. برخی افراد ممکن است علائمی همچون ناراحتی، خستگی، پرخاشگری، احساس پوچی و ترس و وحشت زدگی را نیز تجربه کنند.

از آنجایی که همیشه خطر ایجاد افسردگی وجود دارد، معمولا متخصصین سلامت در ابتدا کمترین دوز را تجویز می کنند. آن ها مقدار مصرف را به تدریج افزایش می دهند تا زمانی که شما نتایج مطلوب را بدست بیاورید. مصرف آدرال به این طریق، خطر اثرات بازگشتی را کاهش می دهد. به علاوه، هنگام مصرف آن با فواصل منظم، قادر خواهید بود به نحو موثرتری بر اثرات آن غلبه کنید تا اینکه همه ی آن را به یکباره استفاده کنید.

سایر عوارض جانبی داروی آدرال

آیا آدرال شما را افسرده می کند؟ البته که افسرده می کند، اما می تواند باعث بروز بسیاری از عوارض جانبی دیگر هم شود که نیازمند توجه بیشتر شما هستند.

مصرف با دوز بالا: مقدار مصرف زیاد آدرال منجر به مشکلاتی غیر از اثرات بازگشتی می شود که ممکن است باعث مستی غیرعادی شوند و منجر به بروز حالاتی مانند هیجان و سرخوشی در فرد شوند. همینطور احتمال دارد سایر عوارض جانبی برایتان پیش بیاید، عوارضی از قبیل پرخاشگری، بی خوابی، بیش فعالی و تغییرات شخصیتی. در موارد، نادری ممکن است حتی به ایست قلبی ناگهانی یا جنون نیز منجر شود.

مصرف با دوز تجویز شده: حتی زمانی که آدرال را با دوز تجویز شده مصرف می کنید، بسته به سن و سال شما، ممکن است عوارض جانبی خاصی برای شما رخ دهد. در کودکانی بین سنین ۶ تا ۱۲ سال آدرال ممکن است باعث مشکلاتی همچون بی خوابی، بی اشتهایی، تب، شکم درد، اضطراب، حالت تهوع و استفراغ شود. در نوجوانان احتمال بروز عوارضی از جمله شکم درد، بی خوابی، بی اشتهایی، کاهش وزن و اضطراب می شود. سایر عوارض جانبی شایع در بزرگسالان عبارتند از مشکلات خواب، بی اشتهایی، بی قراری، اضطراب، تشویش، خشکی دهان، افزایش ضربان قلب، ضعف و سستی، سرگیجه، و عفونت و سوزش ادراری.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید