آیا تلفن های همراه مضرند

0
508

تلفن های همراه ابتدا در سال ۱۹۷۳ میلادی توسط شرکت موتورولا به جهان معرفی شدند. نسل‌های اولیه تلفن همراه تنها کاربردی که داشتند، برقراری تماس بود و سپس با گذشت زمان و پیشرفت فناوری، امکانات جانبی فراوانی به آنها اضافه شد. امروزه تلفن های همراه هوشمند قادر به انجام تصویربرداری، فیلمبرداری، ارسال پیام، مرور اینترنت، اجرای بازی‌های رایانه‌ای و صدها قابلیت دیگر هستند. اما آیا تا به حال با خود فکر کرده‌اید که تلفن همراه‌تان چه تاثیری بر جسم شما می‌گذارد؟ هرچه نباشد آنها به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی مدرن ما انسان‌ها تبدیل شده‌اند و ما همواره در حال تعامل با این دستگاه‌ها می‌باشیم. در ادامه به بررسی اثرات تلفن های همراه بر سلامتی می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

تلفن های همراه

سرطان مغز

تلفن های همراه امواج رادیویی که دارای تشعشع‌های غیر یونیزه هستند، با عنوان اشعه‌های الکترو مغناطیسی شناخته می‌شوند. بافت‌های بدنی انسان که نزدیک به این امواج هستند، جذب این انرژی‌ها می‌شوند.

در حالی که مطالعات مربوط به استفاده از تلفن همراه و ارتباط آن با سرطان مغز، نتایج مختلفی را نشان می‌دادند. نظر یکی از اعضای ارشد انجمن سرطان امریکا، در یک پروژه تحقیقاتی جالب بود. در سال ۲۰۱۶، تحقیقاتی در ایالات متحده بیان می‌کرد استفاده از تلفن همراه خطر ابتلا به گلیوما در مغز را افزایش می‌دهد. با افزایش دوز تابش‌ها، خطر ابتلا به سرطان‌ها نیز بالا می‌رود.

سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد، امواج تلفن های همراه در لیستی که با عنوان امواج سرطان زا شناخته می‌شوند، معرفی شده است. این بدین معنی است، که این امواج احتمالا می‌توانند “سرطان زا ” باشند.

برخی مطالعات نشان می‌دهند که استفاده از تلفن همراه در سنین نوجوانی موجب افزایش چهار تا پنج برابری خطر ابتلا به سرطان مغز است.

مشکلات تیروئید

محققان از یک مطالعه اولیه‌ای که در مجله پزشکی عمان منتشر شده بود، از دانش‌آموزانی می‌گفتند که به طور مداوم از تلفن های همراه برای صحبت کردن استفاده می‌کردند که در نهایت تغییرات قابل توجهی در سطح هورمون‌های تحریک کننده تیروئید آن‌ها مشاهده کردند. ممکن است در ابتدا این تغییرات مهم به نظر نیایند، در صورتی که همین تغییرات کم در سطح هورمون‌های تیروئید می‌توانند در عملکرد مغز تاثیر بگذارند. محققان این تحقیق می‌گویند: بر اساس این نتایج می‌توان بیان داشت که میدان‌های مغناطیسی منتشر شده توسط تلفن‌های همراه ممکن است اثرات زیان آوری بر تیروئید داشته باشند.

امواج تلفن همراه ممکن است منجر به اثرات منفی بر هیپوتالاموس شوند و در نتیجه، در سطح طبیعی هورمون‌های تیروئید اختلالاتی را به وجود آورند. اگر چه مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ منتشر شده بود بیان می‌کرد که هیچ ارتباطی بین امواج الکترو مغناطیسی تلفن همراه و سرطان تیروئید تا به حال یافت نشده است.

تلفن های همراه

آسیب رساندن به اسپرم

آقایان، لطفا تنها دوبار به عواقب نگهداری تلفن همراه خود در جیب‌های شلوارتان فکر کنید. اسپرم مردانی که در معرض امواج تلفن همراه قرار دارند، در حقیقت سه برابر سریعتر از حالت نرمال از بین می‌روند. این خبری خوبی برای سلامت باروری مردان نیست.

چگونه از خودمان محافظت کنیم؟

زمانی که صحبت از امواج تلفن های همراه می‌شود، بهتر است که بیشتر مراقب باشید تا اینکه تاسف بخورید. شما می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر، میزان قابل توجهی از امواج را کاهش دهید. چند راهنمایی وجود دارد که عبارتند از:

-هنگام صحبت کردن، از حالت بلندگو گوشی خود استفاده کنید.

-هنگام صحبت کردن با گوشی همراه، بهتر است آن را چند اینچ دورتر از گوش خود بگیرید.

-سعی کنید از گوشی همراه تنها برای تماس‌های کوتاه و ضروری استفاده کنید.

-از حمل کردن گوشی در جیب لباس‌های خود اجتناب کنید.

-در هنگام رانندگی از گوشی همراه برای تماس تلفنی و حتی پیام دادن استفاده نکنید.

-اگر قصد دارید از گوشی همراه خود برای تماشای فیلمی استفاده کنید، بهتر است در ابتدا آن را دانلود کنید و سپس در حالی که بر روی حالت هواپیما قرار داده اید، فیلم را تماشا کنید.

-در زمان هایی که سیگنال (آنتن) ضعیفی دارید، از بر قراری تماس تلفنی اجتناب کنید. در مواقعی که آنتن ضعیف است امواج بیشتر هستند.

-از برقراری تماس در زمان‌های که در اتومبیل، قطار، اتوبوس و آسانسور هستید، اجتناب کنید. در حقیقت به دلیل وجود فلزات در این مکان‌ها، امواج آن‌ها افزایش می‌یابد.

-تلفن‌های همراه از کودکان دور نگه دارید.

نکاتی که باید بدانید

-ما از دهه ۱۹۹۰ از تلفن های همراه تا به حال استفاده کرده ایم. این مدت زمان، برای به دست آوردن یک دامنه وسیع از اثرات بالقوه آن در دراز مدت بر سلامت انسان، بازه زمانی مناسبی نیست. به یاد داشته باشید، ده‌ها سال طول کشید تا یک ارتباط منطقی بین سرطان ریه و سیگار کشیدن، یافت شد.

-مطالعاتی که بر روی اثرات تلفن همراه بر روی سلول‌های مغز انجام شده است، نتایج گوناگونی داشته اند. اما، چندین مطالعه اخیر نشان می‌دهند که استفاده از تلفن همراه می‌تواند کمی خطر ابتلا به برخی از گونه‌های سرطان مغز را افزایش دهند.

-امواج الکترو مغناطیسی ناشی از تلفن‌های همراه می‌توانند بر سلامت هورمون‌ها، الگو‌های خواب، سلامت روان و مواردی دیگر تاثیری منفی بگذارد.

-شما می‌توانید به وسیله پیام دادن و اجتناب از برقراری تماس‌های تلفنی، اثرات منفی این امواج را کاهش دهید؛ و با قرار دادن گوشی همراه در حالت هواپیما در هنگام خواب می‌توانید از میزان آسیب‌های آن بکاهید.

فرادید
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید