آیا اسپری دئودورانت مضر است

0
503

یکی از بحث‌برانگیز‌ترین موضوعات در دنیای سلامت، دئودورانت‌ها هستند. بسیاری از مردم باور دارند که ترکیبات موجود در اسپری دئودورانت و سایر محصولات ضدعرق، برای سلامتی مضر بوده و در درازمدت می‌توانند خطر ابتلا به سرطان سینه و ناباروری را در مصرف‌کنندگان افزایش دهند. اما آیا چنین ادعاهایی حقیقت دارند؟ در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

اسپری دئودورانت

آیا اسپری دئودورانت ضرر دارد؟

دئودورانت‌ها یا ضدعرق‌ها می‌توانند بر اثر واکنش آلرژیک بدن به آنها تاثیرات فوری مانند قرمز یا صورتی شدن پوست به جا بگذارند. این تاثیرات تا یک ساعت پس از مصرف دئودورانت بروز می‌کنند، اما مواد شیمیایی موجود در ضدعرق‌ها در بلندمدت نیز بر سلامت ما تاثیرگذار هستند. ترکیباتی مانند فتالات‌ها و پارابن‌ها با هورمون‌ها تداخل ایجاد می‌کنند و می‌توانند باعث ناباروری شوند. کارگروه محیط زیست آمریکا و انجمن پزشکی باروری این کشور به زنانی که قصد بارداری دارند توصیه می‌کنند از این مواد شیمیایی دور بمانند. همچنین این احتمال وجوددارد میان آلومینیوم موجود در ضدعرق‌ها با سرطان سینه ارتباط وجود داشته باشد.

جایگزین‌های طبیعی

قبل از روی آوردن به مصرف جوش شیرین یا دئودورانت‌های کاملا طبیعی که در حال حاضر تخیلی هستند، بهتر است بدانید متخصصان پوست معتقدند بسیاری از ضدعرق‌های موجود در داروخانه‌ها به طور کلی بی‌خطرند. دکتر هایدی وادروف متخصص پوست از نیویورک و استادیار دانشکده پزشکی ماونت ساینای می‌گوید مطالب اینترنتی در مورد تاثیرات ترکیب آلومینیوم زیرکونیوم موجود در ضدعرق‌ها صرفا شایعه هستند. این ترکیب نمی‌تواند فراتر از غدد عرقی جذب شود. شواهد قطعی وجود ندارد که نشان دهد ضدعرق‌ها برای سلامت عمومی خطرناک هستند. با این حال کارشناسان توصیه می‌کنند نکات زیر را در مصرف دئودورانت‌ها در نظر داشته باشید تا در عین حال که از بوی بد بدن جلوگیری می‌کنید از عوارض احتمالی مصرف ضدعرق‌ها نیز دور بمانید.

مرطوب‌کننده‌ها

از آنجا که دئودورانت‌ها برای جلوگیری از تعریق و ایجاد رطوبت مصرف می‌شوند، مصرف مداوم آنها می‌تواند خشکی پوست و اگزما در پی داشته باشد. کارشناسان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از این تاثیرات، قبل از مصرف ضدعرق‌ها از مرطوب‌کننده استفاده شود یا دئودورانت‌هایی انتخاب شوند که حاوی مرطوب‌کننده هستند.

ترکیبات آلومینیوم

به ترکیبات تشکیل‌دهنده دئودورانت توجه کنید. ترکیب آلومینیوم کلراید، تحریک‌کننده‌تر از آلومینیوم زیرکونیوم است. دئودورانت‌هایی که از آلومینیوم زیرکونیم خالص بدون مواد افزودنی، خوشبوکننده‌ها و الکل تشکیل شده‌اند گزینه‌های سالم‌تر هستند. گزینه دیگر برای جلوگیری از تحریک پوست، استفاده پمادهایی مانند وازلین است که کمترین ترکیبات در آنها به کار رفته‌اند.

جام‌جم‌آنلاین
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید