آکنه روزاسه – دلایل و علائم

0
613

آکنه روزاسه بیشتر بدلیل داشتن نشانه‌های ظاهری بارزش شناخته می‌شود. قرمزی گونه‌ها و رگ‌های خونی کوچک متسع‌شده بر روی پوست صورت از این مواردند. در موردهای شدید می‌توان جوش‌های چرکدار، برآمدگی‌ها و ورم کلی صورت را نیز مشاهده کرد. این نوع آکنه اغلب در نواحی گونه‌ها، پیشانی، چانه، گوش‌ها و نواحی نزدیک به چشم‌ها پدیدار می‌شود، اما ممکن است در گردن و سینه نیز بروز کند.

آکنه روزاسه

در اکثر موارد تشخیص یا درمان رسمی‌ای برای این مشکل وجود ندارد، زیرا علائم خفیف هستند. در موارد جدی که با جوش چرکدار و تورم همراه هستند، ممکن است مراقبت پزشکی برای جلوگیری از زخم‌های دائمی مورد نیاز باشد.

انواع

آکنه روزاسه چهار نوع دارد؛ سه نوع پوست صورت را درگیر کرده و نوع چهارم چشم‌ها را درگیر می‌کند. اولین نوع با قرمزی دائمی پوست صورت همراه است، دومی جوش چرکدار و برآمدگی‌ها را شامل می‌شود که به راحتی با آکنه اشتباه گرفته می‌شود، و سومین نوع شامل ضخیم شدن شدید پوست بینی، پیشانی و گونه‌ها بعلاوۀ قرمزی پوست است. این نوع آکنه روزاسه می‌تواند باعث بروز زخم‌های دائمی یا از شکل انداختن صورت به طور خفیف شود.

دلایل

اگرچه علت اصلی آکنه روزاسه مشخص نیست، اما این موارد می‌توانند در بروز این مشکل نقش داشته باشند:

  • آب‌وهوا: قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بادهای قوی و رطوبت، برخی از عواملی هستند که می‌توانند باعث برانگیختگی روزاسه شوند.
  • عوامل عاطفی: اضطراب، عصبانیت و استرس باعث برانگیختن روزاسه می‌شوند.
  • سبک زندگی: برخی از سبک‌های زندگی که شامل مصرف زیاد الکل، ورزش نکردن یا ورزش شدید، استفاده از لوازم آرایشی و سونا هستند در بروز روزاسه تاثیرگذارند.
  • داروها و شرایط پزشکی: سرفه مداوم، سرماخوردگی، تب و بیماری‌های مزمن مانند فشارخون بالا می‌توانند از دلایل آکنه روزاسه باشند. مصرف برخی از داروها نیز می‌تواند با عوارض جانبی خاصی نظیر روزاسه همراه باشد.
  • رگ‌های خونی صورت: گسترش رگ‌های خونی صورت می‌تواند از دلایل بروز روزاسه باشد.
  • سایر دلایل: مواد آلرژی‌زا طبیعی، غذاهای فرآوری‌شده، نامتعادلی آنزیم‌ها، باکتری‌های گوارشی.
منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید