آنجدان

260

آنجدان گیاهی زرد رنگی می باشد که در نوع خود دارای خواص و فواید متعددی می باشد، اگر بخواهیم به مهمترین آنها اشاره ای داشته باشیم، خاصیت ضد نفخ و در شکستن سنگ های صفرا و درمان بیماری های پوستی نقش به سزایی دارد. ادویه آنجدان را میتوان در مصارف خوراکی و غذاها استفاده کرد.

آنجدان

در برخی منابع آمده که آنجدان ، گیاهی بومی اروپای جنوبی است. «دیوسکورید» پزشک و گیاه‌شناس یونانی قرن اول میلادی این گیاه را به خوبی می‌شناخته و از آن نام برده است. از قرن نهم میلادی این گیاه در اروپا برای مصارف غذایی و به عنوان ادویه کشت و کار می‌شد و از قرن ۱۲ اسانس موجود در آن نزد مردم شناخته و برای مصارف دارویی به کار برده شد. نام «لویستیکوم» از کلمه‌ی لاتین «لاوار» به معنی تمیز کننده و شوینده گرفته شده است که حاکی از خاصیت درمانی این گیاه است. در حال حاضر در بعضی نقاط جهان از جمله: آلمان، آمریکا، مجارستان و چک اسلواکی زمین‌های زراعی وسیعی برای کشت آنجدان رومی اختصاص داده شده است.

انجدان دو نوع است؛ یکى طیب یعنى خوشبو و سفید که مورد استفاده براى خوراک است و دومى بد بو و سیاه است که قوی‌تر و برای غذاست.

گیاه‌شناسی

آنجدان گیاهی بوته‌ای چند ساله، علفی و پایا از تیره‌ی چتریان بوده و ۴۳۴ جنس و ۳۷۸۰ گونه دارد. ریشه‌ی آن ضخیم با انشعابات کم است. گیاهان از سال دوم به ساقه می‌روند و در سال اول رویش، تنها  برگ‌های طوقه‌ای تشکیل می‌شود. ساقه کمابیش استوانه‌ای و از ناحیه‌ی فوقانی ریشه منشعب می‌شوند. ارتفاع گیاه به بیش از دو متر می‌رسد. برگ‌ها متناوب به طول ۶۰ سانتی‌متر، ضخیم و گوشتی به رنگ سبز تیره و براق است. گل‌ها نیز به رنگ زرد و چترهای متراکم در انتهای ساقه‌های اصلی و فرعی پدیدار می‌شوند.

همچنین بخوانید :  اشنه دریایی

میوه‌ی آن تخم‌مرغی شکل و به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای و بسیار معطر است. وزن هزار دانه‌ی آن، سه تا چهار گرم است. میوه‌ها اصولا در اواخر مرداد ماه می‌رسند و تا دو سال از قوه‌ی نامیه‌ی مناسبی برخوردارند. بعد از سه تا چهار سال از کیفیت دارویی این گیاه می‌شود. تمام قسمت‌های گیاه بویی شبیه به کرفس دارد. قسمت مورد استفاده‌ی دارویی انجدان، ریشه و بذر آن است که ریشه در پاییز سال دوم جمع‌آوری می‌شود.

طبیعت آنجدان

طبع آنجدان گرم و خشک است.

مصلح

مصلح این گیاه تخم خربزه است، زیرا به مثانه و روده‌ها بر اثر مصرف طولانی مدت آسیب می‌رساند.

منع مصرف

باید در زنان باردار، افراد مبتلا به نارسایی کلیه، قلب و افت فشارخون با احتیاط مصرف شود.

خواص درمانی

– ضد نفخ و قاعده‌آور است.

– انگل معده و روده را از بین می‌برد.

– هضم کننده‌ی غذا و اشتهاآور است.

– ضد بلغم است.

– سنگ صفرا را دفع می‌کند.

– عفونت و التهاب دستگاه ادراری کلیه و مثانه را درمان می‌کند.

– با فعال کردن کلیه‌ها باعث تعرق بیشتر شده و بدین ترتیب با افزایش آب، سموم بدن نیز دفع شده و به بهبود روماتیسم کمک می‌کند.

– مواد موثر این گیاه باعث کاهش التهاب کولون و روده‌ی کوچک می‌شود.

– باعث تسکین اعصاب بوده و از آن به عنوان ضد صرع نام برده شده است.

– در از بین بردن بیماری‌های پوستی مفید است و ضعف عمومی را برطرف می‌کند.

– ریشه‌ی انجدان یک مدر گیاهی است که به عنوان یک درمان دارویی شناخته می‌شود.

بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید