آزمایش خون چه مزایایی دارد؟

0
602

آزمایش خون میتواند بسیاری از مشکلات و کمبودهای بدن شما را تنها با یک نمونه‌ی ساده از خونتان مشخص کند. شما میتوانید با انجام این آزمایش از کمبود مواد مغذی در بدنتان، سوءمصرف مواد مخدر، تشخیص افسردگی و بسیاری موارد دیگر آگاه شوید. متاسفانه بسیاری از افراد آزمایش خون را پشت گوش انداخته و به آن توجه نمیکنند. در این نوشتار به بررسی مزایای این آزمایش میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

آزمایش خون

زمینه اعتیاد به الکل

افزون بر سطوح کلسترول خون و ویتامین B، مشخص شده است که آزمایش خون می تواند در بیان این که آیا از نظر بیولوژیکی زمینه اعتیاد به الکل در شما وجود دارد یا خیر نیز کمک کند. پژوهش انجام شده توسط دانشگاه ایلینوی روی الکل و اعتیاد به الکل خطر بالا در افرادی که سطوح بالاتری از ماده شیمیایی PEth در خون خود داشتند را نشان داد.

کمبود آب بدن

آیا درباره سطوح مایعات بدن خود نگران هستید؟ نتایج مطالعات بسیاری نشان داده اند که کم آبی بدن بر سلامت روانی (مغز) و جسمانی (قلب) انسان تاثیر منفی می گذارد. به گفته پژوهشگران دانشگاه سوئدی اوپسالا، یک آزمایش خون ساده می تواند مشخص کند آیا به میزان کافی آب می نوشید یا خیر.

بنابر گزارش وب سایت وب ام دی، تعدادی از بیماری های مزمن و جدی از جمله دیابت می توانند به کم آبی بدن منجر شوند. اگر بدن بیش از اندازه آب از دست بدهد، قوای ذهنی و جسمی آن به طرز خطرناکی افت می کند و ناکارآمد عمل می کنند و حتی احتمال وقوع مرگ نیز وجود دارد.

اختلالات خلق و خو و افسردگی

گرفتگی خلق و خوی فصلی، به ویژه طی ماه های تاریک و سرد زمستان موضوعی شایع است. با این وجود، تمایز بین گرفتگی خلق و خو در نتیجه روزهای کوتاه و نور کم خورشید و افسردگی برای بسیاری از ما دشوار است.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ توسط پژوهشگران اتریشی انجام شد، یک رابطه خونی-مغزی بین پلاکت های خون و استفاده مجدد سیناپتوسومال ۵-HT را نشان داد. مشخص شد این رابطه می تواند برای تشخیص چندین اختلال خلق و خو مورد استفاده قرار بگیرد که از طریق اسکن مغزی یا آزمایش خون قابل اندازه گیری است.

آزمایش خون

سطح اضطراب

آیا می دانستید بدن در زمان استرس پروتئینی خاص را ترشح می کند؟ اضطراب خود را از نظر جسمانی در بدن و در حقیقت در جریان خون آشکار می سازد. با انجام یک آزمایش خون و تعیین میزان یک پروتئین خاص که به نام استیل کولین استراز (AChE) شناخته می شود می توان سطح دقیق اضطراب را اندازه گیری کرد.

ضربه مغزی

آسیب دیدن سر می تواند اغلب موجب شکل گیری یک ضربه مغزی شود، که یک آسیب مغزی است و می تواند موجب اختلال شناختی طولانی مدت شود یا حتی در مراحل بعدی زندگی به بیماری آلزایمر منجر شود.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در نشریه JAMA Neurology منتشر شد، نشان داد که با یک آزمایش خون ساده می توان به تشخیص یک ضربه مغزی تنها طی تنها یک بازه زمانی هفت روزه پس از آسیب دیدن سر اقدام کرد.

بیماری آلزایمر

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ در نشریه PLOS one منتشر شد، نشان داد که گروه کوچکی از پروتئین ها در خون می تواند به عنوان نشانگری برای ابتلا به بیماری آلزایمر ۱۰ سال پیش از ظهور نشانه های بیماری استفاده شود. این پروتئین ها در خون می توانند به شناسایی افراد در معرض خطر کمک کنند و به تشخیص و درمان زودرس بیماری کمک کنند.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید