آرامش شبانه با یک شام سبک و خوشمزه

292

داشتن یک برنامه ی غذایی سالم در حفظ تندرستی بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها بسیار موثر است، به شرط آن که بدانید در هر وعده ی غذایی باید چه بخورید. نکته‌ی مهم این جاست که بسیاری از افراد به دلایل مختلف از جمله رژیم های لاغری یکی از وعده های غذایی به خصوص شام را از برنامه ی غذایی شان حذف می کنند. درحالی که حذف وعده ی شام کار درستی نیست و برای سلامت بدن عوارضی دارد. پیشنهاد ما به شما یک شام سبک و خوشمزه است. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

شام سبک و خوشمزه

اگر شام نخورید…

– حکمای طب سنتی معتقدند شام وعده ی غذایی مهمی است و حذف آن بدن را ضعیف و ناتوان می کند. از دیدگاه طب سنتی اگر آخرین وعده ی غذایی ناهار باشد، شما تا فردا که صبحانه بخورید، بدن تان را زمان زیادی از دریافت مواد مغذی مورد نیازش محروم کرده اید و این موضوع در طولانی مدت باعث ضعف سیستم ایمنی، مشکلات پوستی– گوارشی ، پیری زودرس و … می شود.

– شام نخوردن باعث می شود آخر شب و در زمان خواب، گرسنه شوید، در نتیجه با میل شدیدتری به سراغ یخچال بروید و خوراکی هایی مانند انواع شیرینی، بستنی، شربت و غذاها ی چرب و سنگین بخورید که باعث آسیب معده و دستگاه گوارش و چاقی می شوند.

– حذف وعده ی شام از برنامه غذایی باعث می شود صبح ها به علت افت قندخون دچار خستگی، افسردگی و پرخاشگری شوید. از طرفی تمایل زیادی به خوردن صبحانه ی شیرین و پر کالری پیدا می کنید که برای سلامتی مضر است.

– تحمل گرسنگی باعث ایجاد استرس می شود و شما را دچار پرخاشگری و فشار عصبی می کند و قدرت تمرکز و حافظه را کاهش می دهد.

– نکته ی مهم این است هرچه تعداد وعده های غذایی بیشتر(یعنی سه وعده اصلی غذایی و دو میان وعده) و مقدار غذا در هر وعده مختصر و متعادل باشد، جذب مواد مغذی بیشتر خواهد بود.

– افرادی که تعداد وعده های غذایی خود را کاهش داده و مقدار غذا را در هر وعده افزایش می دهند، مقداری از مواد مغذی مصرفی از بدن شان دفع خواهد شد.

شام سبک و خوشمزه بخورید

متخصصان طب سنتی شام را غذایی می دانند که باید یک ساعت بعد از غروب آفتاب خورده شود. این زمان بندی در طب سنتی دقیق است، زیرا دو تا سه ساعت بعد از غروب آفتاب باید خوابید.

– خوراکی های سبک حاوی مواد مغذی بهترین غذاها برای وعده شام هستند و مصرف شان برای بدن مفید است. همچنین استفاده از کربوهیدرات های پیچیده یعنی مواد نشاسته ای به تدریج وارد خون شده و موجب احساس سیری طولانی مدت می شود.

همچنین بخوانید :  آجیل و خشکبار برای چه افرادی مفید است

– در فصل تابستان می توان از غذاهای سبکی مانند نان و پنیر و یک نوع میوه ی فصل مانند هندوانه، طالبی ، خربزه، انگور یا نان و پنیر و گردو (به مقدار مختصر) همراه خیار و گوجه فرنگی استفاده کرد.

– در زمستان مصرف ساندویچ های سبک خانگی مانند ساندویچ مرغ یا پنیر، گردو، خیار و گوجه فرنگی عدسی و انواع خوراک لوبیا که در تهیه آن ها از انواع سبزیجات مانند گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، پیاز، سیب زمینی و امثال استفاده شده مفید است.

– فعالیت بدنی مختصر بعد از صرف شام توصیه می شود. به این منظور، می توانید داخل خانه قدم بزنید.

شام سبک و خوشمزه

شب ها چه بنوشیم؟

– نوشیدنی هایی با مزاج سرد به دلیل این که خواب آور هستند برای وعده ی شام توصیه می شوند. شربت خیار و سکنجبین از نوشیدنی های محبوب فصل گرماست. در فصل های سرد سال هم مصرف شربت نیلوفر، بنفشه و زرشک و شیر سرد توصیه می شود.

– گلاب هم در درمان استرس تقش بسزایی دارد، بنابراین اگر شب ها خوب نمی خوابید یا خواب های بد می بینید، می توانید با گلاب شربت درست کنید و بنوشید.

توصیه های طب سنتی برای شام سبک و خوشمزه

– بهترین زمان برای شام خوردن سه ساعت قبل از رفتن به رخت خواب و دو ساعت (یا بیشتر) پس از پایان فعالیت های روزانه است.

– باید مدت مناسبی برای شام خوردن در نظر گرفته شود. آرام غذا خوردن باعث می شود زودتر سیر شوید.

– خوابیدن بلافاصله بعد از غذا خوب نیست و بهترین زمان برای خوابیدن حداقل دو ساعت بعد از غذا خوردن است. اگر کسی تازه غذا خورده و قصد خوابیدن دارد، بهتر است ابتدا ۳۰ دقیقه ای به پهلوی راست دراز و بعد ۳۰ دقیقه به پهلوی چپ دراز بکشد. این کار موجب می شود تطابقی میان کبد و معده انجام شده و غذا بهتر هضم شود، زیرا کبد دارای طبع گرم است و معده را گرم و به هضم غذا کمک می کند.

– افراد مسن حتما باید غذای با کیفیت مصرف کنند، در روایتی از امام رضا (ع) آمده است. «شام خورده شود حتی به تکه نانی». افراد پیر باید غذای کامل تری مصرف کنند و نیاز دارند تا خواب راحت تری داشته باشند چون نیرو و توان شان کمتر است.

– تمامی غذاهای توصیه شده باید با مقدار بسیار کمی روغن تهیه و با میزان کمی نان(کربوهیدرات ها) مصرف شوند. به این نوع شام ها «سبک» می گویند و مانع از گرسنگی نیم شب می شوند.

نیک و نو
آرامش شبانه با یک شام سبک و خوشمزه
به این مطلب امتیاز بدید!
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید