آداب روزه داری و افطار ، در طب اسلامی

0
277

در ماه مبارک رمضان، علاوه بر داشتن برنامه ی معنوی برای خودسازی، باید از دستورات تغذیه ای سالم نیز استفاده کنید تا علاوه بر کمال تقوا در ماه مهمانی خدا، به سلامتی جسم نیز نزدیک تر شویم، از این رو، برنامه غذایی سالم را مطابق دستورات اسلامی و توصیه های طب سنتی ایرانی، برای شما ارائه می دهیم تا در پایان ( ماه خدا )، طبق حدیث <<صوموا تصحوا >> علاوه بر کسب فضائل معنوی، بیماری ها نیز از جسم و روح شما روزه داران گرامی، رخت برندد. در ادامه به آداب روزه داری و افطار ، در طب اسلامی خواهیم پرداخت.

افطار

سحری

تَسَحَّرُوا فَإِنَّ فِی السَّحُورِ بَرَکَهً ” ( الکافی )

سحری بخورید که در سحریف برکت است.

شام، جای سحری را نمیگیرد. سحری را حتما میل کنید اگر چه چند لقمه باشد. نخوردن سحری باعث تحلیل تقوا در طول روز می شود. نخوردن سحری ممکن است اثرات مفید روزه را از بین ببرد، چون باعث تامین نشدن نیازهای تغذیه ای ضروری روزهدار می شود ودر نتیجه بدن او به سوخت ناقص چربی ها متوسل می شود و سوخت ناقص چربی ها در بدن ترکبیات کتونی را به وجود می آورد که کوچکترین عارضه ی آن، بوی بد دهان روزه دار است.

آداب افطار

در روایات اسلامی آداب مختلفی برای افطار بیان شده است چنان که امام موسی بن جعفر (ع) از پدران بزرگوارش نقل فرمود : برای روزه دار هنگام افطارش یک دعا مستجاب است، پس وقتی اولین لقمه را برداشتی بگو (( بسم ا… یا واسع المغفره اغفر لی ))

طبق احادیث و روایات اسلامی، بعد از چند دقیقه از شنیدن و اتمام اذان مغرب، ابتدا دعا کنید که دعای روزه دار هنگام اذان و قبل از افطار، مستجاب است. آن گاه سوره قدر را تلاوت کنید. بعد از خواندن ادعیه، افطار را با آب ولرم و شیرینی های طبیعی مثل خرما، ثواب نماز را چهارصد برابر می کند.

( بحار الانوار )

نوشیدنی های افطار

اگر یک لیوان آب، سه قاشق گلاب ناب محمدی اضافه شود، به علت خاصیت ضدسودای گلاب، بر خاصیت دارویی افطار نیز می افزاید. همچنین گلاب برای تقویت معده، روحیه، شادابی و رفع غم نیز مفید است. همچنین دستگاه گوارش را آماده برای دریافت مواد غذایی می کند. پیامبر خدا (ص) روزه اش را تا وقتی رطب بود، با رطب و اگر رطب نبود، با خرما افطار می کرد و با همان به پایان می رساند.

علاوه بر خرما که در احادیث برای وعده ی افطاری بسیار تاکید کننده است، مویز، کشمش، انجیر، عسل، حلوا، مربای انجیر و مربای گیلاس به همراه کره ی حیوانی نیز سایر شیرینی های طبعی محسوب می شوند که در نگاه طب سنتی، جایگزین های خوبی برای افطاری هستند. شیر ولرم نیز در احادیث به عنوان افطار امام علی (ع) توصیه شده است.

آب یخ و حکایت ظرف چینی

آنچه بین بیشتر روزه داران معمول است این که بلافاصلاه بعد از آغاز افطار، آب سرد و یخ می نوشند  که از نظر طب سنتی ایرانی، مذموم و مضر جسم است. زیرا در واقع، وقتی که شما افطار را با آب سرد شروع می کنید مثل آن است که روی یکظرف چینی داغ، آب سرد بریزید. مشابه همان بلایی که سر ظرف چینی می اید، بر سر معده ی شما نیز خواهد آمد. معدهی خالی، توانایی نگهداری و جذب آب خیلی سرد را ندارد و بلافاصله آب را وارد روده می کند آب جوش و خیلی داغ در هنگام افطار ممنوع است. بنابر این بهترین گزینه در ابتدای افطار ، چند عدد خرما با یک لیوان آب گرم است که ضمن افزایش سریع قند خون و رفع ناشی از آن،معده و دستگاه گوترش را نیز گرم کرده و با اصطلاح وضعیت شتها، موجب عدم ایجاد پرخوری و چاقی مجدد می شود. در حدیثی از سیره ی پیامبر (ص)، چنین نقل قول شده است :

( یعجبه ان یفطر علی الرطب ما دام الرطب وعلی التمر اذا لم یکن رطب و یختم بهن و یجعلهن وترا ثلاثا او خمسا او سبعا )

مواد غذایی افطار

برای شروع افطار، می توان از این خوراکی ها استفاده کرد:

آب ولرم ( آب جوشیده شده که مقداری از آن گذشته شده باشد)، اولین گزینه افطار برای روزه دار به همراه شیرینی های طبیعی مثل عسل و خرماست. در حدیثی از امام صادق (ع) نقل شده است : (( هرگاه روزه دار به همراه با آب ولرم افطار کند، کبدش را تمیز می کند، آلودگی های را از دلش می شوید و چیم و سیاهی آن را نیرو می بخشد ))

شروع افطار، با غذاهای لطیف و سریع الهضم ( در اصطلاح طب سنتی ایران، غذاهای لطیف ، باعث لطیف خون صالح می شوند و هضم و جذب سریع و راحتی دارند ) و در عین حال پر انرژی باشد. از این رو، غذاهایی مثل شله زد، شیر برنج، حریره بادام، سوپ گندم، آرده با شیره ی انگور، پنیر و گرد، عسل کره ی حیوانی، قرنی و تخم مرغ عسلی، گزینه های مناسبی برای افطار هستند.

مزاج معده و انتخاب غذای افطار

اگر معده ی بلغمی دارید و مزاج معده ی شما، سرد است، روی شله زرد وفرنی، کمی دارچیم سیاه دانه یا عسل بریزید. اگر معده ی شما گرم مزاج است، سوپ جو  همراه آلو بخارا برای افطار ما بهترین گزینه است، البته به شرطی که در ان قارچ نریزید، برای گرم مزاجانی که دچار سوزش یا درد گزنده ای سر معده دارند، دهان شان خیلی بدبوست، تحریک پذیر و عصبی شده اند)، شربت سکنجبین ولرم در شروع کار بسیار مفید است تا معده را از صفرا بشویید.

غذاهای ممنوع در افطار

در افطار، لبنیات مثل دوغ و ماست، مصرف نشود. زیرا مزاج غذایی دوغ و ماست، سرد است و برای مغز مضر بوده و چه بسا احساس کسالت به انسان دست دهد. دیگر ممنوعات غذایی افطار عبارتن از : آب و شربت های خنک به همراه غذای افطار، هندوانه و میوه های آب دار همراه با غذا، لبنیات در کنار صفره ی افطار، البته پنیر با گردو و شیر با خرما اشکالی ندارد.

سعی کنید در وعده ی افطار و شام، مواد خوراکی پخته شده را همراه مواد غذایی خام مثل میوه جات ( پرتقال، خربزه و.. ) مصرف نکنید، زیرا از دیدگاه طب سنتی ایرانی، چون زمان هضم مواد پخته و خام با هم دیگر متفاوت است و مواد غذایی خام، سریع تر هضم می شوند. اما به علت ترکیب شدن با مواد پخته، اجازه ی خروج از معده را پیدا نمی کنند. بنابر این باعث ایجاد فساد و سوء هاضمه می شود.

افطار

شام

اگر به خوردن شام عادت دارید سعی کنید فاصله ی بین افطار و شام را زیاد کنید، ثانیا فاصله ی بین شام و خواب تان هم حداقل دوساعت باشد تا غذای شام در معده به آسانی هضم شده و دچار مشکلات گوارشی نشوید.

برای پیشگیری از یبوست داخل سوپ افطارتان، آلو بریزید. ماست یا دوغ در وعده ی شام را با گل محمدی که ترکیبات ملینی دارد، طعم دار کنید.

غذاهای ناسازگار، ممنوع

در وعده ی سحر و شام غذاهای ناسازگار را هم زمان نخورید، زیرا برخی مواد غذایی وقتی هم زمان با برخی غذاهای دیگر خورده شوند، بیشتر ضرر می رساند تا سود و منفعت. مثل خوردن ماست همراه با گوشت، ماهی، پنیر، ترشی و باقلا، خوردن تخم مرغ همراه با ماهی یا خوردن شیر همراه با ماهی، مرغ، ترشی، میوه و به ویژه خربزه.

همچنین مصرف خربزه با عسل، انگور وکله پاچه ، سرکه با حلیم، چای با هندوانه با هم ممنوع است. خوردن هم زمان این غذاها و تجمع آن در معده، ممنوع و موجب بیماری های گوناگون در دراز مدت خواهد شد. به عنوان مثال، استفاده از ماست در کنار وعده ی افطار و شام که امروزه نیز بسیار شایع است، باعث فساد غذاهای گوشتی شده و به موجب تولید سودا در بدن می شود.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید