آب مروارید در نوزادان – علل و علائم

0
481

آب مروارید نوعی مشکل پزشکی است که باعث تار شدن عدسی چشم می‌گردد. این عارضه بیشتر در بزرگسالان دیده می‌شود، اما آب مروارید در نوزادان نیز وجود دارد. معمولا روش درمانی‌ای جز جراحی برای آب مروارید وجود ندارد. در این مطلب به بررسی علائم و دلایل آب مروارید در نوزادان می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

آب مروارید در نوزادان

دلایل و علائم آب مروارید در نوزادان

ناهنجاری‌های ژنتیک معمولا اصلی‌ترین دلیل بروز آب مروارید در نوزادان می‌باشد. گاهی اوقات اختلالات متابولیک نیز می‌توانند منجر به بروز آب مروارید گردند. باید این موضوع را بدانید که نوزادان بعد از به دنیا آمدن بینایی ضعیفی دارند و با گذشت زمان بینایی آنها تقویت شده و یاد می‌گیرند که چگونه تصویر منتقل شده به شبکیۀ چشم را ببینند. گاهی اوقات شبکیه تصویر را دریافت نمی‌کند، که در نتیجه باعث می‌شود تا ارسال سیگنال‌های تصویر توسط عصب باصره به مغز با مشکل مواجه گردند. در نهایت عصب انحطاط می‌یابد و منجر به آسیب جدی بینایی می‌شود.

بسیار مهم است بدانید که در بسیاری از موارد، عفونت‌های شایع، واکنش به داروها و التهاب نیز می‌توانند باعث بروز آب مروارید در نوزادان شوند.

علائم

وقتی فرزندتان به آب مروارید مبتلا می‌شود، ممکن است این مشکل با برخی علائم همراه بوده و یا بدون هیچگونه علائمی باشد. شدت این علائم معمولا به میزان تار شدن قرینه در طول زمان بستگی دارند. محل تاری نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند. در برخی موارد تنها یک قرینه دچار تاری می‌شود، اما در مواردی ممکن است هر دو قرینه تار شوند. وقتی هر دو چشم تحت تاثیر قرار می‌گیرند، امکان اینکه علائم شدیدتر باشند وجود دارد.

پزشک می‌تواند چشم کودک را بررسی کرده و مشکلات مختلف را شناسایی کند. شما باید برای بررسی چشم‌های نوزاد، ۷۲ ساعت بعد از به دنیا آمدن او، به پزشک مراجعه کنید. همچنین ۶ تا ۸ هفته پس از تولد، دوباره باید برای بررسی چشم‌ها به پزشک مراجعه کنید. این بررسی‌ها کمک می‌کنند تا در صورت وجود هرگونه مشکلی، پزشک آن را سریعا تشخیص دهد. در ادامه برخی از شایع‌ترین علائم آب مروارید در نوزادان را معرفی می‌کنیم.

  • دشواری کودک در تشخیص اشیاء که بیشتر به دلیل بینایی ضعیف است.
  • حرکات چشم نوزاد ممکن است سریع و غیرقابل کنترل باشند.
  • ممکن است متوجه شوید که چشم‌های فرزندتان در جهات مختلفی از یکدیگر قرار دارند.

برای تشخیص و درمان آب مروارید، همانطور که اشاره کردیم، مراجعه به پزشک بهترین روش است. پزشک بعد از بررسی‌های دقیق مشکل را تشخیص داده و روش‌های درمانی مناسب برای نوزادتان را به شما معرفی می‌کند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید