آب ماست را دور نریزید

0
2960

آب ماست در واقع همان مایعی است که بر روی سطح ماست تشکیل می‌شود. بسیاری از ما از این آب صرف نظر می‌کنیم و آن را دور میریزیم. جالب است بدانید بسیاری از مواد حیاتی و مفید در همین آب ماست یا آب پنیر جمع شده و با دور ریختن آن در واقع مقادیری از پروتئین و مواد مغذی را دور می‌ریزید. از بین بردن چربی ها ، تقویت سیستم ایمنی بدن ، تنظیم کننده فشار خون و تقویت استخوان ها تنها بخشی از فواید آب ماست هستند.

آب ماست

با توجه به اینکه آب ماست مقدار کمی چربی و پروتئین دارد ولی دارای مقادیر زیادی مواد معدنی خصوصاً کلسیم و ویتامین های محلول در آب مثل ۲B و۶B می باشد ، در مقایسه با شیر میزان مواد با ارزش آن در هر کالری بیشتر است.  بنابراین به فردی که باید چربی و پروتئین کمی مصرف کند و در مقابل به مواد معدنی و ویتامین نیاز دارد ، توصیه می شود آب ماست بیشتری مصرف کند .

مصرف آب ماست ، نه بار کلیه ها را سنگین می کند و نه دارای پروتئین است که در اثر تجزیه موادی تشکیل گردد که باعث چاق شدن باسن و ران و شکم گردد .

آب ماست دشمن سلول های چربی

با رژیم محتوی آب ماسـت ، خیلی از افراد چاق وزن خود را کم می کنند . نبودن چربی ، پایین بودن کالری ، و وجود ویتامین و مواد معدنی در آب ماست، بدون ایجاد کمبود مواد مغذی ، لاغر شدن را تسهیل می کند . علاوه بر این ، خوردن آب ماست هضم غذا را شدت می بخشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

علاوه بر باکتریهای اسید لاکتیک موجود در آب ماست تازه ، پروتئین موجود در آن به سیستم ایمنی بدن قدرت می بخشد .

مفید برای افرادی که از مصرف زیاد پروتئین منع شده اند

به استثنای آب ماست، تقریباً تمام مواد لبنی که منبع تأمین کلسیم و ویتامین می باشند ، دارای مقادیر زیادی پروتئین هستند . آب ماسـت دارای مقادیر کمی پروتئین است و بدن می تواند به راحتی از این مقدار پروتئین ، به طور مطلوب استفاده کند . بنابراین برای افرادی که  به دلیل داشتن پروتئین بالا ، از خوردن شیر منع شده اند ، آب ماست به عنوان یک جایگزین مناسب توصیه می شود .

رفع یبوست با آب ماست

کسانی که از یبوست رنج می برند با خوردن آب ماسـت می توانند این مشکل را رفع کنند . کافی است هر روز یک لیوان آب ماست بنوشند . با نوشیدن آب ماست ، اسید لاکتیک و میکروب های اسید لاکتیک موجود در آب ماست ، روده را به راحتی تحریک می کند .

بهترین مکمل غذایی برای سالمندان

تحقیقات نشان داده که اغلب افراد سالمند دچار مشکلات گوارشی بسیاری هستند که با مصرف مداوم و مرتب آب پنیر و ماست فرآیند گوارش و دفع آنها نه تنها اصلاح می شود بلکه باعث درمان بسیاری از مشکلات مانند : بواسیر و هموروئید که در اثر نامنظم شدن گوارش در این افراد ایجاد می شود را در ابتدا پیشگیری و درمان می نماید.

آنتی اکسیدانی فوق العاده

آب ماسـت با دارا بودن اثر آنتی اکسیدانی طبیعی که دارد باعث کاهش ترکیبات اکسیده شده می شود و این اثر را در مدت مصرف حداقل دو هفته می توان مشاهده نمود.

مفید در رشد و تقویت استخوان

مقادیر بالای مواد آلی و معدنی در آب ماسـت باعث رشد ، تقویت استخوان ها و تحریک سلولهای بنیادین تشکیل دهنده استخوان می شود که تمام این اعمال ابتدا با جذب مواد حیاتی از طریق روده می شود.

کمک به دفع سنگ صفرا

همانطور که در بالا نیز گفته شد این ماده با دارا بودن حالت اسیدی و حالت ضد یبوست باعث درمان و از بین رفتن سنگ های صفرا که در مراحل ابتدایی تشکیل هستند می شود.

درمان تورم مفاصل 

این ماده با دارا بودن حالت دفع بلغم و پاکسازی بدن از اخلاط مضر که گاهاً باعث تورم مفاصل در افراد بلغمی مزاج می شود باعث کاهش تورم در مفاصل و درمان در طولانی مدت خواهد شد.

سایر خواص آب ماست و پنیر

-بالا برنده سرعت هضم غذا

-کاهش دهنده وزن

-بهترین از بین برنده سلولیت

-پایین آورنده چربی خون

-بهترین تنظیم کننده قند خون

-بهترین تنظیم کننده فشارخون بالا

-مکمل غذایی برای ورزشکاران

-کمک به دفع سنگ کلیه

نکته: آب پنیر نیز مشابه به آب ماست بوده و خواص ذکر شده را داراست.

تبیان ، حکیم تهرانی

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید