آبزن یا حمام گیاهی چیست

0
4283

آبزن چیست

یکی از راهکارهای درمانگران طب سنتی برای درمان و تسکین برخی بیماری‌ها، استفاده از حمام گیاهی یا آبزن است. از زمان‌های قدیم نه تنها درمانگران طب سنتی حمام گیاهی را برای بیماران‌ها تجویز می‌کردند، بلکه خود مردم نیز به دلیل آشنایی با تاثیر و خواص درمانی آبزن‌ ، از آن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها استفاده می‌کردند. در این مطلب با این شیوه‌ی درمانی سنتی بیشتر آشنا شوید.

 آبزن

آبزن در اصطلاح طب سنتی وسیله‌ای است که در حمام‌ها قرار داشته و طول آن به اندازه‌ی قد انسان بوده که در حال حاضر به آن «وان» گفته می‌شود. در استفاده از این شیوه‌ی درمانی به بیمار توصیه می‌شود تمام یا بخشی از بدن خود را (برحسب صلاحدید پزشک متخصص طب سنتی) در ظرف حاوی آب یا همراه ترکیبات دارویی مشخص قرار دهد.امروزه مشخص شده که فرآورده‌های گیاهی افزوده شده به وان حمام، به میزان زیادی موجب تحریک پوست و از طریق آن جذب می‌شوند. این ترکیبات، خون‌رسانی به لایه‌های بافتی نزدیک پوست را زیاد و فواید دارویی آن‌ها را به بدن انسان منتقل می‌کند. هر یک از داروهای گیاهی با مورد دیگر متفاوت است؛ یعنی داروهای گیاهی برای آرامش، کم‌خونی، دیابت و… با هم تفاوت دارند. اگر به داروی گیاهی آبزن، مواد گیاهی با قدرت نفوذ بالا افزوده شود، سرعت و قدرت اثربخشی داروها بسیار بالاتر می‌رود.

آب نیز می‌تواند گرم یا نیم گرم باشد و به شکل خالص یا همراه جوشانده‌ی برخی گیاهان دارویی، روغن‌های یا جوشانده‌ی آن‌ها استفاده شود.

نکته‌های مهم درباره آبزن

* میزان حجم مایع در آبزن بر حسب اهداف درمانی متفاوت است. به طور مثال در فرد مبتلا به قولنج (درد و انسداد در روده‌ها)، ارتفاع آب بعد از نشستن بیمار باید تا محل درد باشد و بیشتر از آن نباشد. همچنین در آبزن مربوط به بیماری‌های مثانه، ارتفاع آب باید به حد محل مثانه برسد.

* زمانی که آبزن حاوی داروهای مدر است، علاوه بر نشستن در ترکیب دارویی فوق، بیمار باید از آن بنوشد.

شیوه‌ی درمانی

بیمار را در محل آبزن نشانده (ابعاد آن به قدری باشد که بیمار به راحتی در آن بنشیند) سپس داروی مورد نظر را از بالا داخل آبزن ریخته تا حدی که هم‌سطح عضو دردناک بیمار شود و تا سطح ناف، سینه یا گردن او برسد. تا زمانی که برای بیمار مقدور است، باید در ظرف بنشیند و عضو بیمار را به آهستگی ماساژ دهد. زمانی که بیمار احساس ضعف و سستی داشت، از آبزن خارج شده، بدن را خشک کرده و لباس بپوشد. در این هنگام نباید خود را در معرض هوا قرار دهد.

اگر احتیاج به مدت طولانی‌تری برای آبزن باشد، ابتدا دفعات آن را تکرار کرده و به مرور زمان هر آبزن را طولانی‌تر کند. اگر مرتبه‌ی اول طولانی شود، باعث ایجاد ضعف خواهد شد.

گاهی به تعریق، آبزن نیز گفته می‌شود و منظور از آن، نوعی سونای خشک است که به وسیله‌ی آن رطوبت‌های بدن خارج می‌شود.

البته نکته‌ی حائز اهمیت در آبزن، خارج بودن سر بیمار از محوطه‌ی آبزن است. بیمار باید تا گردن در وان یا محل سونا قرار گیرد. در موارد سونای خشک یا حاوی آب گرم باید از تجهیزاتی استفاده شود که سر بیمار خارج از محوطه‌ی گرم باشد و هوای گرم و بخار داخل محوطه‌ی آبزن را استنشاق نکند.

 آبزن

دسته بندی انواع آبزن‌ های مورد استفاده عبارتند از:

* برحسب وجود یا عدم وجود آب (خشک یا مرطوب)

* برحسب بیماری (آبزن‌های مفید در فلج، اسپاسم‌ها و گرفتگی‌های عضلانی، دردهای کلیه و مثانه، سنگ‌های کلیه و مثانه، مشکلات معده و روده مانند دردها و التهابات روده، هموروئید و خونریزی گوارشی تحتانی، احتباس ادرار، خونریزی ادراری، زودانزالی، خونریزی‌های شدید رحم، آمنوره، التهابات و خشکی واژن، آبزن مفید در زایمان، آبزن‌های رطوبت بخش بدن، آبزن‌های کاهنده‌ی رطوبات بدن و ..)

* برحسب نوع مواد مصرفی (نوع جوشانده‌ی دارویی مورد استفاده)

آبزن ، برای ایجاد آرامش

اگر از آبزن گیاهی برای ایجاد آرامش استفاده کنیم، نتایج زیر کاملا ملموس خواهد بود:

– داخل آبزن حس سبکی پیدا می‌کنیم. گاهی حس سبکی به حدی است که گویی روی آب شناوریم.

– حس می‌کنیم درون بدن ما تغییر و تحولات مثبتی در حال رخ دادن است.

– وقتی داخل وان هستیم، در بسیاری از موارد سموم بدن ما به شکل عرق از پیشانی و سر خارج می‌شود، در حالی ‌که اصلا گرم‌مان نشده است!

– آرامش و حس رهایی پس از آبزن، کاملا مشخص است. گویا تمام دغدغه‌ها، مشکلات، نگرانی‌ها و استرس‌های ما برطرف شده است!

– غذاخوردن پس از آبزن، بسیار لذت‌بخش و دلچسب خواهد بود و با روزهای دیگر کاملا متفاوت است. در ضمن پس از غذا خوردن، کاملا سبک هستیم.

– خواب پس از آبزن گیاهی، بسیار راحت و سبک است.

– زمان پس از آبزن، بهترین وقت برای صلح، آشتی و جدا شدن از کینه‌ها، ناراحتی‌ها و دلخوری‌هاست. اگر می‌خواهیم بین دو نفر آشتی و محبت برقرار کنیم، بهترین روش آن است که جداگانه هر دو را به آبزن گیاهی با داروی آرامش بفرستیم و سپس برای آشتی میان آن‌ها تلاش کنیم!

اثرات آبزن با گیاهان دارویی

– افزایش توان جسمی و روحی در مقابله با بیماری‌های عفونی، تومورها و انواع سرطان

– تنظیم فشارخون

– کاهش مصرف بی‌رویه‌ی داروهای ضد افسردگی و آرا‌م‌بخش

– تنظیم و تعادل وزن

– بیرون کردن خستگی از بدن و ایجاد شادابی و طراوت روح و جسم

– تنظیم حرارت بدن

– دفع سموم ناشی از سوخت و ساز و فعالیت بدن و کمک به بازسازی بافت‌ها

– تخفیف و تسکین درد و افزایش تحرک مفاصل

– تضمین سلامت رگ‌های خونی و در نتیجه، کمک به عملکرد بهتر قلب

– بهبود عملکرد کلیه‌ها

– تضمین سلامت رگ‌های خونی

– کاهش دردهای مفصلی و ورم مفاصل

– بهبود عفونت و اختلالات کبدی

درمان این بیماری ها با آبزن

– آرتروماتوئید

– سردی‌های استخوان و ماهیچه

– سکته‌های فلج ‌کننده

– معلولیت جسمی و حرکتی CP

– سرطان

– MS

– بیماری‌های اعصاب و روان

– آرتروزهای پیشرفته‌ی کمر،گردن و زانو

– درمان بی‌خوابی

– درمان بیماری‌های زنان

– درمان خشکی و خارش پوست

– جوان‌سازی و سالم‌سازی پوست

– درمان تپش قلب

– کم‌خونی

– فشارخون


منبع: نیک و نو

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید