۱۳ گام تا تناسب اندام

0
21

زندگی ماشینی و مدرن، همه ما را به سمت یکجانشینی و سکون سوق داده و همین موضوع بلای جانمان شده است. افزایش وزن، چاقی، کاهش سن سکته‌های قلبی و مغزی و ابتلا به انواع بیماری‌های قلبی و دیابت، همه و همه از عوارض تغییر شیوه زندگی در دنیای ماشینی امروز است. شاید خیلی از ما تا نام ورزش و تحرک به میان بیاید، بگوییم وقت کافی برای انجام کارهای روزمره خود هم نداریم، چه برسد به ورزش کردن. اما راه‌های بسیار ساده‌ای وجود دارند که میتوان با اختصاص کمترین زمان ممکن، بیشترین بهره را از آنها برد و کالری بیشتری در طول روز سوزاند و به تناسب اندام رسید.

تناسب اندام

۱۳ گام تا تناسب اندام :

ساعتی یکبار از جایتان بلند شوید

اگر کارمند هستید و مجبورید ساعت‌های طولانی در طول روز بنشینید، هر یک ساعت یکبار حدود ۱۵ دقیقه از جای خود بلند شوید و سرپا کارهایتان را انجام دهید. در طول انجام کار هم مداوم پا‌به‌پا شوید تا همین تحرک کوچک، سوخت و ساز بدنتان را افزایش بدهد. این توصیه را هنگام انجام کارهای خانه هم به خاطر داشته باشید تا به تناسب اندام نزدیکتر شوید.

به جای تلفن زدن به همکارتان، به اتاقش بروید

اگر با همکاران خود کاری دارید یا یک لیوان چای یا قهوه بین روز میخواهید ، از تلفن استفاده نکنید. خودتان به اتاق همکارتان بروید یا به آشپزخانه بروید و برای خودتان چای و قهوه درست کنید.

تناسب اندام با روی توپ نشستن

اگر در اتاق تنها هستید، میزتان بلند است و ارباب رجوع ندارید، به جای صندلی روزی یکی دو ساعت روی توپ‌های بزرگ ورزشی بنشینید. البته اگر در محل کار نمی‌توانید از این توپ‌ها استفاده کنید، در خانه از آنها کمک بگیرید. بعلاوه بهتر است هنگام نشستن، مدام بالا و پایین بروید و بدنتان را به کالری سوزی بیشتر تحریک کنید.

وقتی نشسته‌اید، دست و پایتان را تکان دهید

اگر مجبورید بیشتر از ۳۰ دقیقه در وضعیت نشسته یا ایستاده باقی بمانید، حتما پاهایتان را تکان دهید، پا به پا شوید یا حتی در صورت امکان و هنگام کارهای سرپایی که دستتان درگیر نیست، دستها را هم کنار پهلوها شل کنید و تکان دهید.

ریموت کنترل  تلویزیون را دور از دسترس خود بگذارید

برای ایجاد انگیزه برای تحرک بیشتر، کنترل وسایل گرمایشی، سرمایشی و صوتی و تصویری را از خودتان دور کنید تا برای  استفاده از وسیله مورد نظرتان، مجبور شوید از جایتان بلند شوید.

موقع حرف زدن بایستید

اگر می‌خواهید کاری را به همکار یا یکی از اعضای خانواده‌تان توضیح دهید، حتما سرپا بایستید و تحرک محدودی هم هنگام حرف زدن داشته باشید.

همچنین بخوانید :  راه های لاغر شدن در ماه رمضان

پای تلویزیون ننشینید، بایستید

گاهی برای تماشای تلویزیون، سرپا بایستید و راه بروید. در طول این راه رافتن، بدن خود را هم به سمت چپ و راست بچرخانید تا کالری بیشتری بسوزانید. در طول این نوع راه رفتن با لباس‌های راحت خانگی، میتوانید عضلات شکمتان را هم منقبض کنید تا چربی سوزی بیشتری در ناحیه شکم ایجاد شود.

۱۰ دقیقه قبل از نهار درجا بزنید

همه کارمندان، ساعت خاصی برای صرف نهار دارند. بهتر است تنها ۱۰ دقیقه از این زمان را به کالری سوزی اختصاص بدهید. یعنی ۱۰ دقیقه قبل از نهار با سرعت بالا درجا بزنید یا ورزشی شبیه طناب زدن انجام دهید.

در حالت نشسته از فنر و کش ورزشی استفاده کنید

در زمان استراحت، یک فنر یا حلقه ورزشی را در دستتان باز و بسته کنید. هنگام کارهای نشستنی هم میتوانید کش ورزشی را دور پاهایتان بپیچید و با نیرویی که برای باز و بسته کردن پاهای کش دار خود به کار می‌برید، کالری بیشتری بسوزانید و به تناسب اندام نزدیکتر شوید.

دست‌هایتان را با هر دم و بازدم، باز و بسته کنید

وقتی در حال مطالعه هستید و مجبورید برای ساعاتی یکجا بنشینید و کاری هم با دستان خود ندارید، دست‌هایتان را با هر دم و بازدم، باز و بسته یا بالا و پایین کنید.

در حالت نشسته ورزش کششی انجام دهید

بعد از هر ۴۵ دقیقه کار کردن، تنها ۵ تا ۷ دقیقه از جایتان بلند شوید و ورزش‌های کشش انجام دهید. هرچه کشش ایجاد شده در عضلاتتان بیشتر شود، خستگی‌تان هم بیشتر رفع میشود و کالری بیشتری می‌سوزانید. همچنین میتوانید وقتی مجبور به انجام کارهای نشستنی هستید، با تکان دادن پهلو‌های خود به چپ و راست، قدری کالری سوزی بدن خود را بالاتر ببرید. در حالی که نشسته‌اید، کف پاها را هم از زمین فاصله بدهید و چند ثانیه پا در هوا بمانید و به حالت اولیه برگردید.

موقع مسواک زدن راه بروید

برای مسواک زدن، لازم نیست یکجا بایستید. میتوانید ۳ تا ۵ دقیقه برای مسواک زدن در نظر بگیرید و در طول این مدت، پاهایتان را هم در طول راه رفتن، بلرزانید.

به ماشین معتاد نشوید

اگر از خودروی شخصی استفاده میکنید، برای مسیرهایی که زیر ۲۰ دقیقه پیاده‌روی دارند، قید ماشین سواری را بزنید و پیاده رفت و آمد کنید. برای مسیرهای طولانی‌تر، سعی کنید یک روز در میان از خودروی شخصی استفاده کنید تا فرصتی برای پیاده‌روی داشته باشید.

هفته نامه سلامت

۱۳ گام تا تناسب اندام
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید