گیاهان دارویی مفید برای زنان

گیاهان دارویی امروزه در درمان بسیاری از عارضه ها و بیماری ها مورد استفاده قرار میگیرند. بسیاری از فواید گیاهان دارویی مخصوص بانوان میباشد و در ابعاد مختلفی به آنها کمک میکنند. از مشکلات قاعدگی گرفته تا ناباروری و سلامت و بهداشت کلی زنان. اگر شما هم به دنبال داروهای طبیعی و بدون عارضه برای درمان بیماری ها و مشکلات زنانه ی خود هستید، با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

زنان

خارخاسک

خارخاسک یکی از گیاهانی است که نه تنها برای افزایش میل جنسی در خانم‌ها، بلکه برای آقایان نیز تجویز می‌شود. این گیاه تولید هورمون (LH) را افزایش داده و مقدار تستوسترون را بیشتر می‌کند. معمولا زنانی که میل جنسی آن‌ها کم است، مقدار کمی هورمون تستوسترون در بدن دارند که با افزایش این هورمون، میل جنسی آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. مزایای استفاده از این گیاه در حفظ و تنظیم ترشح هورمون تستوسترون (TH) است که تعادل این هورمون در بدن، از ویژگی‌‌های ثانویه‌ی مردانه جلوگیری می‌کند. از آن جایی که یکی از علل گُرگرفتگی در زنان یائسه، ترشح هورمون LH است، عدم تنظیم این هورمون، گر‌گرفتگی را در دوران یائسگی افزایش می‌دهد.

مارچوبه

این گیاه در جنگل‌های انبوه هند رشد کرده و همچون یک تقویت کننده عمل می‌کند. مارچوبه استرس را نیز از بین می‌برد. پژوهشگران بر این باورند که یکی از دلایل کاهش میل جنسی، استرس است. به علاوه، این گیاه در تولید شیر در دوران شیردهی و درمان ناباروری نیز موثر است.

سندرم پیش از قاعدگی و گیاهان دارویی

استفاده از گیاهان دارویی می‌تواند تا حدودی نشانه‌های سندرم قبل از قاعدگی «PMS» را تسکین دهد و نوسانات هورمونی در سیکل ماهانه‌ی زنان را تنظیم کند. اصطلاح «PMS» به معنی انواع نشانه‌هایی است که از دو هفته قبل از عادت ماهانه زنان آغاز می‌شود. گیاهان دارویی موثر در PMS، قبل از عادت ماهانه هورمون‌ها را تسکین می‌دهند و به رفع احساس غم و اندوه فرد در دوره‌ی قبل از قاعدگی کمک می‌کنند.

کوهوش سیاه

در سال‌های اخیر، این گیاه به عنوان درمان گیاهی برای PMS و ایجاد تعادل در هورمون‌های بدن مورد استفاده قرار گرفته است.

خاصیت ضد اسپاسمودیک این گیاه موجب تسکین گرفتگی‌های عادت ماهانه می‌شود. دلیل اصلی گر گرفتگی، ترشح هورمون (LH) است که کوهوش سیاه ترشح این هورمون را در بدن کاهش می‌دهد و در نتیجه گُرگرفتگی کاهش می‌یابد. در آلمان از این گیاه به وفور برای درمان سردرد، خستگی و درد مفاصل در دوران یائسگی استفاده می‌شود.

گل گاوزبان

اگرچه روغن گل گاوزبان به اندازه‌ی روغن گل پامچال شناخته شده نیست، اما در مقایسه با آن غلظت بالاتری از اسید گامالینولئیک (GLA) دارد و برای حفظ سلامت بدن مفید است.

افزایش باروری در زنان

قبل از توسعه‌ی روش‌های مدرن باروری، درمان‌های گیاهی، قرن‌ها در میان بیشتر ملل کارآیی داشته‌اند. اگر هر یک از این گیاهان را در دوز مناسب استفاده کنید، هیچ ضرری نخواهند داشت، اگر چه توصیه‌ی ما به تمام خوانندگان این است که قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی با پزشک مشورت کنند؛ به خصوص اگر هم‌زمان داروی شیمیایی مصرف می‌کنند. تاثیر برخی از داروهای گیاهی زمانی که با هم مصرف شوند بیشتر خواهد شد؛ اما برخی از آن‌ها روی داروهای شیمیایی تاثیر منفی دارند و خواص آن‌ها را از بین می‌برند. داروهای گیاهی موثر در باروری، شرایط مناسبی را در بدن برای تخمک‌گذاری و بارداری ایجاد کرده و با حفظ تعادل سیستمیک، میان دستگاه تناسلی زنانه، سلامت رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ را تضمین می‌کنند.

پنج انگشت

درخت زیبایی با ارتفاع ۵ متر است و به دلیل این‌که برگ‌های آن پنجه‌ای است، آن‌ را پنج انگشت می‌نامند. این گیاه که گل‌های آن آبی رنگ هستند، یکی از مشهورترین گیاهان درمانی در باروری طبیعی زنان است، غده‌ی هیپوفیز را تحریک می‌کند، ترشح استروژن، پروژسترون و تستوسترون را افزایش می‌دهد و فرآیند تخمک‌گذاری را سرعت می‌بخشد. به ویژه زمانی که دلیل ناباروری، مقدار کم تولید پروژسترون باشد به عنوان یک تونیک عمل کرده و سیستم تولید مثل را فعال می‌کند.

به طور خاص این گیاه روی زنانی که تخمک‌گذاری نامنظم دارند موثر است و زنانی که مبتلا به فاز لوتئال کوتاه هستند و مدت زمان میان تخمک‌گذاری و پایان چرخه‌ی قاعدگی آن‌ها کوتاه است، می‌توانند از این گیاه دارویی با مشورت پزشک استفاده کنند. بعد از قطع مصرف قرص‌های ضد‌بارداری، با استفاده از داروی گیاهی می‌توانید تخمک‌گذاری طبیعی داشته باشید. همچنین این گیاه، یکی از مهم‌ترین گیاهان در درمان PMS است و از زمان بقراط و برای درمان بسیاری از ناراحتی‌های زنانه تجویز می‌شده و به طور خاص در درمان درد سینه قبل از قاعدگی، ادم، افسردگی، اسهال، یبوست و سردرد PMS مفید است.

مطالعات انجام شده در سال‌های اخیر نشان می‌دهند استفاده از این گیاه بی‌ضرر و در درمان نشانه‌های PMS موثر است. این گیاه با تحریک غده‌ی هیپوفیز، هورمون‌های تخمدان را تنظیم می‌کند.

گل پامچال

این گیاه سرشار از اسیدهای چرب ضروری و حاوی اسید لینولئیک گاما (GLA) است که از عملکرد غدد هورمونی حمایت می‌کند. علایم قبل از قاعدگی را تسکین می‌دهد و موجب شفافیت و چسبناکی ترشحات زنانه و تخمک شده و باعث می‌شود تخمک‌ها برای مدت طولانی‌تری در دهانه‌ی رحم زنده بمانند و تا ده روز بتوانند به راحتی با اسپرم ترکیب شوند. زنانی که مقدار این اسید چرب (GLA) در بدن آن‌ها کم است، حساسیت بیشتری نسبت به هورمون پرولاکتین دارند و همین حساسیت بیشتر، منجر به درد و حساسیت سینه‌ها نیز می‌شود. با مصرف این گیاه معمولا طی دو الی سه چرخه علایم به تدریج کاهش پیدا می‌کند.

شبدر قرمز

مدت‌هاست از این گیاه به عنوان یکی از موثرترین گیاهان باروری به خصوص در درمان زخم‌های لوله‌های فالوپ یا سلول‌های غیر‌ طبیعی اندام تناسلی استفاده می‌شود. شبدر قرمز سرشار از ایزوفلاون است و در بدن همچون استروژن عمل می‌کند. همچنین رحم را تغذیه کرده و با پروتیین، ویتامین‌ها، کلسیم و منیزیم، مواد معدنی مورد نیاز غدد هورمونی، سیستم عصبی را تقویت می‌کند.

گزنه

با توجه به این‌که این گیاه سرشار از کلروفیل، پروتیین، کلسیم، آهن و ویتامین K است، در باروری، تقویت کلیه، تحریک و تنظیم ‌ترشحات غده‌ی آدرنال موثر است. هورمون‌های بدن را تنظیم می‌کند و تخمک‌گذاری و قاعدگی را بهبود می‌بخشد. این گیاه یکی از غنی‌ترین منابع گیاهی و سرشار از اسید فولیک است و به سلامت جنین کمک می‌کند.

گیاهان دارویی برای تسکین و درمان علایم یائسگی

شروع یائسگی، یک پیشرفت و روند طبیعی در زندگی زنان است و امروزه به طور فزآینده‌ای گیاهان و مکمل‌های گیاهی جایگزین داروهای شیمیایی شده‌اند. یائسگی معمولا با علایمی همچون تعریق شبانه، گرگرفتگی، خشکی واژن، درد هنگام نزدیکی، سردرد و اضطراب همراه است. به دلیل تغییرات بیوشیمی در بدن، شیوع بیماری‌های قلبی و پوکی استخوان نیز در این دوران افزایش می‌یابد. با مصرف گیاهان دارویی می‌توان به مقدار قابل توجهی از علایم و بیماری‌های ناشی از کاهش هورمون استروژن پیشگیری کرد. استروژن موجود در گیاهان فیتواستروژن نام دارد که در بدن همچون استروژن عمل می‌کند. گیاهان دارویی که حاوی فیتواستروژن هستند، در درجه‌ی اول علایم یائسگی را کاهش می‌دهند و در گام بعدی، ترشح هورمون‌ها را تنظیم می‌کنند.

ریشه‌ی شیرین بیان

این گیاه نوسانات هورمونی را برطرف می‌کند و با بهبود غده‌ی آدرنال، انرژی را افزایش و استرس را کاهش می‌دهد. در ضمن به هضم غذا کمک می‌کند و یک ملین است.

هشدار

قبل از استفاده از هر نوع گیاه دارویی، کاملا در مورد آن تحقیق کنید و در مورد فواید و تاثیرات جانبی آن با پزشک مشورت کنید. در هنگام خرید هر محصول گیاهی، به تضمین و گارانتی روی محصول توجه داشته باشید و قبل از خرید هر مکملی ابتدا با مصرف‌ کنندگان قبلی آن مشورت کنید و نظر آن‌ها را جویا شوید.

نیک و نو

گیاهان دارویی مفید برای زنان
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۹۵ با موضوع بهداشت و سلامت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

طرز تهیه چیپس
اگر کودکتان به چیپس علاقه دارد، اما نگران مضرات چیپس‌های کارخانه‌ای هستید، بهترین کار این است که چیپس خانگی تهیه کنید. با گیاه یاب همراه باشید تا طرز تهیه چیپس با مایکروویو را به شما آموزش دهیم. ۲۳ دقیقه‌ای آماده می‌شود ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

بادام تلخ
اگر در رژیم غذایی‌تان بادام تلخ و محصولات حاصل از آن را نگنجانده‌اید، قطعا از مزایای شگفت انگیز یک خوراکی سالم و خوشمزه بی بهره‌اید. در این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با کاربردها و خواص بادام تلخ آشنا کنیم. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.