گل نسترن

0
51

گل نسترن یکی از گل های بسیار خوشبو بوده که از دیدگاه طب سنتی دارای خواص فوق العاده ی دارویی نیز می باشد. این گل دارای گونه های بسیاری است که در نقاط مختلف دنیا پخش شده است، و در همین ایران عزیزمان هم، گل نسترن بسیار یافت می شود. گل نسترن در رنگهای قرمز ، سفید ، صورتی و سایر رنگ های دیگر می روید. در ادامه مطلب می خواهیم به خواص درمانی و شفابخش این گل زیبا بپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

گل نسترن

ویژگی‌های ظاهری

نسترن درختچه‌ای برگریز است. ارتفاع آن از ۱ تا ۵ متر متغیر است و ممکن است بیشتر هم رشد کند. گل‌های نسترن کوچک و دارای پنج گلبرگ هستند. رنگ آن‌ها از صورتی تا سفید (معمولاً صورتی کمرنگ) متغیر است. این گیاه بر روی ساقه‌هایش تیغ‌های کوچک و تیزی دارد که در بالا روندگی کمکش می‌کنند.

استفاده ها

میوه نسترن شامل برخی از آنتی‌اکسیدان‌ها است. بعلاوه، این میوه، بخاطر دارا بودن ویتامین سی در سطح بالا، در تهیه شربت، چای و نوعی مربا استفاده میشود. در بلغارستان گلبرگ‌ها را در تهیه شراب شیرین بکار میبرند. در طبّ سنتی اتریش جوشیده میوه نسترن برای درمان عفونتهای ویروسی، نارسایی‌های کلیوی و مجاری ادراری مورد استفاده بود.

در طبّ سنتی ایران مورد توجه خاصی است. برای مثال، خواص زیر برای عرق نسترن ذکر شده است

تقویت کننده قلب و اعصاب آرامبخش و رفع خستگی
برطرف کننده عوارض کمبود ویتامین ث
درمان ورم کلیه
درد معده و اسهال
دفع سنگ کیسه صفرا
رفع بی خوابی

در منطقه ارسباران آش نسترن غذایی محبوب است. نسترن وحشی را خیس کرده بعد از سه روز از آبکش رد میکنند. آب آبکش شده راجوشانده و کفّ آن را میگیرند. بعد برنج را اضافه میکنند. بعد از اینکه برنج پخت حبوبات پخته شده، میوه خشک را اضافه کرده بعد از یک ربع ساعت رشته وروغن رااضافه میکنند. وقتی که رشته پخت، آش آماده است.

ترکیبات شیمیای

قسمت گوشتدار سای نورودون دارای مقدارزیادی ویتامین C،اسید سیتریک،اسیدمالیک،قندوتانن است.
دانه های آن دارای حدود ۱۰%روغن بوده که به رنگ زرد کمرنگ متمایل به قرمز و دارای بوئی مطبوع می باشد.البته دانه ها سمی است.

خواص  داروئی

دم کرده: ۵۰گرم سای نورودون را در یک لیتر آب جوش ریخته وبه مدت ۱۰دقیقه دم کرده وسپس آن راصاف کنید.
جوشانده مقدار۵۰گرم سای نورودون رادریک لیترآب جوش ریخته و بگذارید به آرامی برای مدت ۱۰دقیقه بجوشدسپس آن را صاف کنید. این جوشانده به عنوان ضد بیماری اسکوربوت(کمبودویتامین C)به کارمی رود.
جوشانده غلیظ: مقدار۵۰گرم سای نوردون رادریک لیترآب جوش ریخته وبگذارید به آرامی بجوشد تاحجم آن نیم لیتر شودسپس آن راصاف کنید.این جوشانده بسیار ادرارآوربوده وبرای برطرف کردن حبس البول بکار می رود.
گرد سای نورودون مقدار مصرف این گرد۵/۰ تا ۱ گرم می باشد و به عنوان ضدبیماری اسکوربوت مصرف می شود.

همچنین بخوانید :  اشنه دریایی

مربای سای نورودون

ابتداباید سای نورودون را به خوبی تمیز کرده،پوست،الیاف داخلی ودانه هارااز آن خارج کنید و در داخل ظرفی که سرکه دارد بریزید و بهم بزنید تا نرم شود سپس آن را کوبیده و باالک کنید، و قسمت صاف شده را با ۱٫۵ برابر وزنش قند یا شکر مخلوط کرده و بپزید تا به صورت خمیر یکنواختی درآید.

شربت نسترن

یک گیلوگرم سای نورودون رابا۲۵۰گرم نبات کوبیده یا شکر مخلوط کرده و ۱٫۵ لیتر نیز عرق نعناع به آن اضافه کنید و درجای گرمی بگذارید بماند. البته هرروز آن راتکان دهید بعد از دو هفته آن را صاف کنید. مقدار مصرف آن یک فنجان سه بار درروز است.

عرق نسترن

یک چهارم لیوان از عرق نسترن را با یک لیوان آب مخلوط کرده،سپس آن راشیرین کنید. ازاین شربت می توانید چند لیوان در روز بنوشید.

خواص طبی

-گل نسترن از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است
-سرشار از ویتامین C می باشد. درصدگرم آن ۶۰۰ میلی گرم (۶گرم) ویتامین C وجوددارد درحالی که ۱۰۰گرم پرتقال فقط دارای ۵۰ میلی گرم ویتامین C است بنابراین مقدار ویتامین C گل نسترن۱۲۰برابر پرتقال است.
-درمان کننده حبس البول است.
-بوی بد بدن رادفع می کند. آنهائی که عرق زیاد می کنند وبوی بد می گیرند بای دتن خود را بعد از حمام کردن بادم کرده گل وبرگ نسترن آبکشی کنند.
-آرام کننده اعصاب است.
-اسهال را برطرف می کند. دم کرده آن را  می توان به کودکان برای رفع اسهال داد.
-خونریزی سینه رابندمی آورد.
-سنگ وورم کلیه رارفع می کند.
-الیاف داخلی سای نورودون ضدانگل است مخصوصاً کرم اسکاریس را و در این مورد باید ۰٫۵ گرم آن را مخلوط با عسل خورد.
-اگر در ادرار آلبومین وجود داشته باشد برای برطرف کردن آن از دم کرده این گیاه استفاده کنید.
-بی خوابی را برطرف می کند.
-انقباض ماهیچه های معده را برطرف می کند.
-سرعت جریان خون را درپوست زیادکرده و باعث لطافت پوست می شود.
-در رفع غم وغصه مؤثر است.
-برای رفع طپش قلب از دم کرده آن بنوشید.
-معده راتقویت می کند.
-مصونیت بدن رادر مقابل بیماریها بالا می برد.
-برای ترمیم شکستگی استخوان و رفع ورم مقعد ضمادی از برگ این گیاه درست کرده وروی قسمت شکستگی یاتورم قرار دهید.
-چون گل نسترن شیرین است حشرات رابه خودجذب می کند مخصوصاً حشره مخصوصی به نام سای نیپس Cynips که درنیش زدن، برجستگی های کوچکی پوشیده از تار و به رنگ سبز مایل به قرمز درآن به وجود می آورد که به نام (به دگار)Bedegar معروف است که خواص طبی مهمی دارد. مخصوصاً برای بیماران مسلول تقویت کننده بوده ومانع عرق کردن می شود؛ و همچنین مقدار آلبومین در ادرار را کم می کند.(به دگار)اثر آرام کننده اعصاب نیز دارد.

گل نسترن
5 (100%) 1 vote
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید