گل صد تومانی دارویی گیاهی

0
271

طبیعت، منبع غنی داروهای گیاه است، تنها باید آن ها را بشناسیم و خواص درمان شان را کشف کنیم. گل صد تومانی به عنوان گیاهی تزئینی شناخته می شود، اما خواص دارویی آن کمتر بیان شده است. شما را با این گیاه آشنا می کنیم.

گل صد تومانی

گیاه شناسی

گل صد تومانی که به انگلیسی Paeonia نامیده می شود، از تیره ی گیاهان گلدار است.این نوع گل بیشتر در اسیا، جنوب اروپا و شمال غرب آمریکا یافت می شود. مرزهای بین گونه ها مشخص نیست. به طور تقریبی بین ۲۵ تا ۴۰ گونه داردو بیشتر درختان آن از نوع چند ساله هستند و بین۵۰ سانتی متر تا یک و نیم متر ارتفاع دارند، اما ارتفاع برخی از انواع ممکن است تا سه متر نیز برسد. اغلب گل های آن معطر و بزرگ و زمان گل دهی در اواخر بهار و اوایل تابستان است که به رنگ قرمز، سفید و زرد دیده می شوند.

چای گل صد تومانی

گل صد تومانی در صنعت داروشناسی کاربرد فراوانی داشته و در تهیه ی چای از آن استفاده می کنند. از آن جا که افزایش کلسترول در خون و رسوب آن در عروق، خطر بسیاری به همراه دارد، مصرف روزانه ی یک فنجان از چای گل صدتومانی برای مدتی کوتاه توصیه می شودریا، اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. چای گل صدتومانی که از مخلوط یک تا دو قاشق گل خشک در یک فنجان تهیه می شود، فواید درمانی بسیاری دارد.

گل صدتومانی اغلب به عنوان دارویی برای دردهای دوره ای مثل فیبروئید در نظر گرفته میشود، اما هنگامی که به همراه شیرین بیان استفاده شود، می تواند علایم سندروم تخمدان پلی کیتیک را از بین برده و به باروری زنان کمک کند.

همچنین بخوانید :  از فواید لیمو شیرین در فصل سرما بهره مند شوید

خواص درمانی

مصرف چای گل صدتومانی به صلامت قلب و عروق کمک و با افزایش میزان خون و اکسیژن رسانی به بافت ها، به تنظیم عملکرد قلب و تعادل بخشی به میزان فشار خون کمک می کند.

گل صد تومانی حاوی ترکیبات  بسیار موثری است که بر میزان کلسترول خون اثر گذار بوده و به کاهش آن کمک می کند.

افزودن برگ های این گل هنگام تهیه ی چای به تعادل میزان گلوگز خون کمک کرده و باعث کاهش میزان قند خون در افراد دیابتی می شود.

پیشگیری از تجمع پلاکت ها و لخته شدن خون نیز یکی دیگر از فواید نوشیدن چای گل صد تومانی است.

افزودن مقدار کمی برگ های خشک گیاه مریم گلی به فنجان چای گل صد تومانی، از کبد در برابر عوامل آسیب رسان دفاع می کند.

این چای خواص آنتی اکسیدان قوی داشته و توانایی بدن را در برابر رادیکال های آزاد افزایش می دهد.

برای درمان بیماری های پوستی مفید است.

خوردنش سوزش معده را از بین می برد.

زنانی که به سختی از خون بعد از زایمان پاک می وشند، به اندازه ی یک بادام تلخ آز آن را بخورند تا بقایای خون بیرون آید.

نیک و نو

گل صد تومانی دارویی گیاهی
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید