گشت و گذار در طبیعت چه فوایدی دارد؟

0
91

طبیعت یک نعمت خدادادی است که باید همواره شکرگزار آن باشیم و از اهمیت و نقش آن در زندگی خود غافل نشویم. برای داشتن یک زندگی سالم بهتر است با طبیعت آشتی کنید و در طول هفته حداقل یکبار به دل طبیعت یا حداقل فضاهای سبز رفته و در آنها به گشت و گذار مشغول شوید. گشتن در طبیعت بسیار برای سلامتی جسم و روح شما مفید بوده و خواص فراوانی را به همراه دارد. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

گشت و گذار

تقویت حافظه کوتاه مدت با گشت و گذار در طبیعت

در تحقیقاتی که توسط یکی از دانشگاه های معتبر دنیا انجام گرفت، از تعدادی از دانشجویان یک آزمون مختصر حافظه انجام گرفت و سپس آن ها را به دو گروه تقسیم کردند. گروهی برای پیاده روی در مناطقی مانند باغ ها در نظر گرفته شدند و گروه دیگر به پیاده روی در محیط شهری  پرداختند. سپس مجددا از دو گروه آزمون حافظه صورت گرفت و نتایج جالب توجهی به دست آمد. افرادی که به پیاده روی در باغ ها و در میان درختان پرداخته بودند، ۲۰ درصد بهبود در عملکرد حافظه ی شان نسبت به آزمون اول ملاحظه گردید. اما در افرادی که در مناطق شهری به پیاده روی پرداخته بودند، این بهبود عملکرد ملاحظه نمی شد.

نتایج تحقیقات مشابهی نیز نشان داد که در افراد دچار افسردگی، تقویت عملکرد حافظه ی کاری در افرادی که به پیاده روی در طبیعت می پردازند بسیار بیشتر از افرادیست که به پیاده روی در مناطق شهری می پردازند.

افزایش انرژی ذهنی

محققان معتقدند، یکی از عوامل مهمی که سبب می تواند سبب شود تا ذهن از حالت خستگی روانی خود خارج شود، سپری کردن اوقاتی در خارج از منزل و در دامان طبیعت است. نتایج تحقیقاتی نشان داده است که انرژی روانی افراد حتی با نگاه کردن به تصاویر طبیعت نیز بهبود پیدا می کند (تأثیری که در تصاویر مناطق شهری وجود ندارد). نتایج همچنین نشان داده که زیبایی های طبیعی می تواند سبب استخراج « احساس احترام توأم با ترس و تعجب» (ابهت) باشد که خود این عامل می تواند یکی از بهترین راه ها برای تقویت ذهن و روان باشد.

کاهش استرس

ناراحت و افسرده اید؟ به طبیعت رجوع کنید. تحقیقات نشان می دهد که سطح تولید کورتیزول (هورمونی که اغلب به عنوان نشانه ی استرس شناخته می شود) در دانش آموزانی که برای دو شبانه روز به طبیعت فرستاده می شوند، در سطح پایین تری نسبت به دانش آموزانی که این مدت را در شهر سپری کرده اند قرار دارد.

در تحقیق دیگری، دانشمندان پی بردند که هم میزان ضربان قلب و هم سطح کورتیزول در محیط جنگل نسبت به محیط شهری کاهش پیدا می کند. در مناطق پر از استرس (شهرها) ایجاد جنگل و پارک های جنگلی می تواند راه نجاتی برای کاهش سطح تنش ها باشد. در محیط های کاری، وجود یک پنجره با چشم انداز طبیعت می تواند در کاهش سطح استرس و افزایش رضایت شغلی نیز موثر باشد.

همچنین بخوانید :  افزایش طول عمر با مصرف قهوه

کاهش التهاب با طبیعت گردی

التهاب یک واکنش طبیعی است که بدن نسبت به تهدیدهایی نظیر آسیب ها و عوامل بیماری زا از خود نشان می دهد. اما هنگامی که التهاب در بخش آسیب دیده در حال بهبود یافتن است، این مرحله ارتباط فراوانی با طیف گسترده ای از مشکلات نظیر اختلالات خود ایمنی، بیماری التهابی روده، افسردگی و سرطان پیدا می کند. ماندن در محیط طبیعت می تواند راهی برای کمک به حفظ و کنترل این حالت باشد.

در تحقیقی نشان داده شد، دانش آموزانی که زمان خود را در جنگل سپری کردند سطح پایین تری از التهاب را  نسبت به همتایانی که زمانشان در شهر سپری شد تجربه می کنند. همچنین بیماران سالمندی که برای یک هفته به محیط جنگلی و طبیعی فرستاده شدند نشانه های موثرتری را در کاهش التهاب و فشار خون از خود نشان دادند.

سلامت چشم با گشت و گذار در طبیعت

در مطالعات بر روی کودکان، نتایج فراوانی در این خصوص به دست آمده که فعالیت در فضای باز، می تواند اثر محافظتی بر روی چشم و کاهش خطر ابتلا به نزدیک بینی داشته باشد. در تحقیقی که با در نظر داشتن ۲۰۰۰ دانش آموز برای دو سال صورت گرفت، محققان متوجه شدند که میان  سپری کردن زمان بیشتر در خارج از منزل و شیوع کمتر مشکل نزدیک بینی در کودکان ۱۲ ساله رابطه ی موثری وجود دارد. این تأثیر بر دانش آموزانی که زمان زیادی را در منزل و در حال ورزش بوده اند مشاهده نگردید، لذا این امر نشان دهنده ی آن است که در اینگونه موارد، این برقراری ارتباط (میان انسان و طبیعت) از فعالیت بدنی موثرتر خواهد بود.

در تحقیقی که بر روی دو دبستان با ضریب نزدیک بینی برابر انجام شد، از دانش آموزان دبستانی خواسته شد تا زمان تعطیلات خود را در فضای باز سپری کنند و از انجام این کار در دبستان دیگر اجتناب گردید. نتایج تحقیقات پس از یک سال نشان داد که میزان ضریب نزدیک بینی در دبستانی که تحت کنترل و فاقد فعالیت در فضای باز بوده ۶۵/۱۷ درصد و در دبستان دیگر با فعالیت در فضای باز تنها ۴۱/۸ درصد بود.

تبیان
گشت و گذار در طبیعت چه فوایدی دارد؟
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید