گروه‌ خونی و تفاوت رژیم غذایی

برخی معتقد هستند که رژیم غذایی باید بر اساس گروه‌ خونی فرد تنظیم شود و مواد غذایی مورد نظر باید مخصوص آن گروه خونی باشند. این موضوع نه تنها درست نیست بلکه شما را محدود به مصرف برخی مواد غذایی خاص میکند و به همین دلیل بدن شما از فواید بسیاری از مواد غذایی و میوه ها غافل میماند. در ادامه نظر رئیس سازمان پیشگیری و درمان چاقی را درباره ی رابطه ی گروه خونی و رژیم های غذایی میخوانیم.

گروه‌ خونی

رئیس سازمان پیشگیری و درمان چاقی ایران درباره تفاوت نوع رژیم غذایی بنا به نوع گروه‌ خونی اظهار داشت: بدن انسان نخست به‌واسطه تأمین انرژی برای فعالیت‌های روزانه و در مرحله بعد برای تأمین مواد اولیه جهت ترمیم یا رشد و نمو بافت‌های فرسوده به مواد غذایی نیاز دارد، از نظر نوع و میزان مواد اولیه برای بشر استانداردی وجود دارد که تحت شمای هرم غذایی برای افراد مشخص می‌شود.

وی افزود: در این هرم گروه‌های مختلف غذایی را به پنج دسته اصلی گروه‌های نان و غلات، شیر و لبنیات، گوشت و پروتئین‌ها، میوه‌جات و سبزیجات تقسیم کردند.

هاشمی در ادامه گفت: با توجه به شرایط متابولیسمی، جنسیت، قد و وزن افراد میزان نیاز به گروه‌های مختلف غذایی متفاوت است.

وی افزود: اینکه گروه‌های خونی تعیین‌کننده نیازمندی‌های مواد غذایی بدن باشند، مبنای علمی محکمی نداشته و پیروی از آن روش مناسبی برای دستیابی به سلامتی نیست.

هاشمی با بیان اینکه رژیم غذایی افراد باید واجد تنوع باشد و همه گروه‌های غذایی را در بر گیرد، به بسیج پزشکی گفت: همچنین باید بین این گروه‌های غذایی یک تعادل برقرار شده باشد و با میزان فعالیت بدن تناسب داشته باشند.

وی افزود: اگر بر اساس گروه‌ خونی افراد را ملزم به مصرف یکی از گروه‌های مواد غذایی کنیم یا اینکه از مصرف برخی از گروه‌های غذایی دیگر منع کنیم مبنای علمی نداشته و صحیح نیست و می‌تواند منجر به سوء تغذیه و از دست دادن سلامت شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: علم طب پویا و رو به تکامل است و مرزی بین دو علم سنتی و علم روز وجود ندارد و در ادامه یکدیگر قرار گرفتند، اساساً یکی از راه‌های تأمین کننده سلامت انسان شیوه زندگی افراد است؛ همچنین نوع تغذیه و میزان فعالیت بدنی بسیار مهم است و باید برای دستیابی به این هدف از نظر متخصصین استفاده کنند، هر روش و مطلبی که توسط مراجع علمی پشتیبانی نمی‌شود قابل اعتماد نیست و چه‌بسا آسیب رسانی هم داشته باشد.

قدس آنلاین

به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ با موضوع اخبار دنیای سلامت

آشپزی سالم

رول مرغ
رول مرغ با پنیر فتا غذایی لذیذ، مجلسی و ساده است که ظاهری بسیار جذاب دارد. در ادامه به طرز تهیه این غذای خوشمزه میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. مواد لازم سینه مرغ بدون پوست و استخوان ۴ عدد نمک ۱/۲ ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

کُنار
کُنار میوه ای خوراکی و شیرین مزه ای می باشد که در زمستان تا اواسط بهار می توان آن خریداری کرد. در طب سنتی از آن به عنوان پاک کننده سر و مو می توان استفاده کرد، این میوه سرشار از ویتامین های ( سی ) ، ( ای ) و ( بی ) می باشد و به علت ارزان بودن آن نسبت به سایر میوه ها و داشتن خواص متعدد مصرف آن الزامی است.در ادامه با ما همراه باشید. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.