کمبود ید در جنین سبب کاهش ضریب هوشی در کودکی

0
30

به گزارش خبرگزاری گیاه یاب به نقل از فارس ، فریدون عزیزی در نشست خبری که در ارتباط با یازدهمین کنگره بین‌المللی غدد درون‌ریز و متابولیسم برگزار شد اظهارداشت: استفاده از مکمل‌های یودوفولیک برای زنان باردار و شیرده بسیار ضروری است و ایران جزء ۳ کشوری به شمار می‌رود که یودوفولیک را تولید و عرضه می‌کند.

ید

رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران با تاکید بر ضرورت استفاده از نمک‌های یددار گفت: کمبود ید در جنین سبب کاهش ضریب هوشی و کمتر شدن IQ فرد می‌شود.

وی در ارتباط با موضوع محصولات تراریخته و تاثیر آن بر غدد و متابولیسم بدن گفت: اگر قرار باشد محصولات تراریخته وارد کشور شده و مصرف شود حتماً باید تحقیقات عمده داخلی و خارجی در مورد آن انجام گیرد و فواید و مضرات آن برای مردم شناخته شده باشد.

رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران ادامه داد: از آنجایی که بسیاری از محصولات تراریخته ممکن است با مضراتی همراه باشند مردم بایـد آگاهی‌های لازم را در این زمینه داشته باشند.

عزیزی در ارتباط با کمبود یـد و عوارض آن در بدن افزود: تجربه‌های بین‌المللی نشان می‌دهد هروقت برنامه ید رسانی متوقف شود کمبود یـد برای افراد جامعه مجدد به حالت اولیه باز می‌گردد. در کشور ما نیز قرن‌هاست ید خاک شسته شده و به سمت دریا رفته است لذا استفاده از نمک یـد دار برای مردم ضرورت دارد.

وی اضافه کرد: در سه چهارم کشورهای دنیا نیز همچون ایران بوده و در کشور ژاپن به دلیل استفاده از جلبک دریایی مردمانش ید بیشتری استفاده می‌کنند لذا برنامه ید رسانی به صورت مستمر و با نظارت در کشور باید انجام گیرد.

همچنین بخوانید :  آیا زردچوبه برای درمان سرطان پانکراس مفید است؟

رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران در پاسخ به اینکه مصرف نمک دریایی یا گنبد نمکی برای مردم بهتر است، گفت: وزارت بهداشت مسئول سلامت کشور بوده و مردم در زمینه استفاده از انواع نمک نباید دنبال گفته‌ها و اظهارنظر هر فردی باشند ولی آنچه مسلم است نمک دریا یـد کافی ندارد که تنها به آن بتوان برای کمبود ید اکتفا کرد و در واقع هیچ نمکی دارای ید نیست مگر اینکه در کارخانه به آن افزوده شود.

عزیزی با اشاره به اینکه ماهی دارای ید است، افزود: اگر بخواهیم تنها از طریق مصرف ماهی یـد بدن را تامین کنیم روزانه باید ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم ماهی مصرف کنیم و این غیر ممکن است لذا استفاده از نمک ید دار جهت تامین نیاز بدن ضروری است.

رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران تصریح کرد: کمبود یـد در دوران جنینی، کودکی و سال‌های رشد عوارض زیادی داشته و در واقع سبب کاهش ضریب هوشی فرد و کاهش IQ کودک خواهد شد.

عزیزی گفت: تخمین می‌زنیم با اجرای برنامه یـد رسانی به مردم از سال ۶۸ حدود ۶۶ میلیون ضریب هوشی را در کشور افزایش داده و از ابتلای ۲۳ میلیون نفر به گواتر جلوگیری کرده‌ایم.

رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران با بیان اینکه ۱۰ درصد جامعه گواتر داشته ولی کمبود ید ندارند، گفت: کمبود ید دلیل ۱۰۰ درصدی ابتلا به گواتر نیست ولی به موضوع ید رسانی به مردم باید توجه داشت.

کمبود ید در جنین سبب کاهش ضریب هوشی در کودکی
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید