کمبود ید در جنین سبب کاهش ضریب هوشی در کودکی

به گزارش خبرگزاری گیاه یاب به نقل از فارس ، فریدون عزیزی در نشست خبری که در ارتباط با یازدهمین کنگره بین‌المللی غدد درون‌ریز و متابولیسم برگزار شد اظهارداشت: استفاده از مکمل‌های یودوفولیک برای زنان باردار و شیرده بسیار ضروری است و ایران جزء ۳ کشوری به شمار می‌رود که یودوفولیک را تولید و عرضه می‌کند.

ید

رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران با تاکید بر ضرورت استفاده از نمک‌های یددار گفت: کمبود ید در جنین سبب کاهش ضریب هوشی و کمتر شدن IQ فرد می‌شود.

وی در ارتباط با موضوع محصولات تراریخته و تاثیر آن بر غدد و متابولیسم بدن گفت: اگر قرار باشد محصولات تراریخته وارد کشور شده و مصرف شود حتماً باید تحقیقات عمده داخلی و خارجی در مورد آن انجام گیرد و فواید و مضرات آن برای مردم شناخته شده باشد.

رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران ادامه داد: از آنجایی که بسیاری از محصولات تراریخته ممکن است با مضراتی همراه باشند مردم بایـد آگاهی‌های لازم را در این زمینه داشته باشند.

عزیزی در ارتباط با کمبود یـد و عوارض آن در بدن افزود: تجربه‌های بین‌المللی نشان می‌دهد هروقت برنامه ید رسانی متوقف شود کمبود یـد برای افراد جامعه مجدد به حالت اولیه باز می‌گردد. در کشور ما نیز قرن‌هاست ید خاک شسته شده و به سمت دریا رفته است لذا استفاده از نمک یـد دار برای مردم ضرورت دارد.

وی اضافه کرد: در سه چهارم کشورهای دنیا نیز همچون ایران بوده و در کشور ژاپن به دلیل استفاده از جلبک دریایی مردمانش ید بیشتری استفاده می‌کنند لذا برنامه ید رسانی به صورت مستمر و با نظارت در کشور باید انجام گیرد.

رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران در پاسخ به اینکه مصرف نمک دریایی یا گنبد نمکی برای مردم بهتر است، گفت: وزارت بهداشت مسئول سلامت کشور بوده و مردم در زمینه استفاده از انواع نمک نباید دنبال گفته‌ها و اظهارنظر هر فردی باشند ولی آنچه مسلم است نمک دریا یـد کافی ندارد که تنها به آن بتوان برای کمبود ید اکتفا کرد و در واقع هیچ نمکی دارای ید نیست مگر اینکه در کارخانه به آن افزوده شود.

عزیزی با اشاره به اینکه ماهی دارای ید است، افزود: اگر بخواهیم تنها از طریق مصرف ماهی یـد بدن را تامین کنیم روزانه باید ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم ماهی مصرف کنیم و این غیر ممکن است لذا استفاده از نمک ید دار جهت تامین نیاز بدن ضروری است.

رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران تصریح کرد: کمبود یـد در دوران جنینی، کودکی و سال‌های رشد عوارض زیادی داشته و در واقع سبب کاهش ضریب هوشی فرد و کاهش IQ کودک خواهد شد.

عزیزی گفت: تخمین می‌زنیم با اجرای برنامه یـد رسانی به مردم از سال ۶۸ حدود ۶۶ میلیون ضریب هوشی را در کشور افزایش داده و از ابتلای ۲۳ میلیون نفر به گواتر جلوگیری کرده‌ایم.

رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران با بیان اینکه ۱۰ درصد جامعه گواتر داشته ولی کمبود ید ندارند، گفت: کمبود ید دلیل ۱۰۰ درصدی ابتلا به گواتر نیست ولی به موضوع ید رسانی به مردم باید توجه داشت.

کمبود ید در جنین سبب کاهش ضریب هوشی در کودکی
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط نویسنده 1 در تاریخ ۳ آبان ۱۳۹۵ با موضوع اخبار دنیای سلامت
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو
در دستورالعمل امروز قصد داریم به طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو بپردازیم که غذایی فوق‌العاده لذیذ و خوش‌طعم است. البته فراموش نکنید که این پاستا کالری نسبتا بالایی دارد و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. لطفا با ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

عرق رازیانه
رازیانه ( با نام علمی Foeniculum vulgare ) از گیاهان دارویی بسیار محبوب و شناخته شده است که در بسیاری از نسخه‌های طب سنتی جایگاهی ویژه دارد. این گیاه پرخاصیت در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر بوده و نقش به سزایی دارد. یکی از روش‌های بهره‌‌مند شدن از خواص فراوان این گیاه، مصرف عرق رازیانه است. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.