کمبود ملانین و عارضه پوستی

ملانین به ماده یا رنگدانه ای گفته می شود که عامل شکل گیری و تعیین کننده رنگ پوست بدن انسان می باشد. اگر سلول های این رنگدانه به هر دلیلی تخریب شود و از بین برود باعث روشن تر شدن پوست می شود و پوست رفته رفته به طور کلی سفید می شود، این پدیده نوعی بیماری است که در ادامه به راه های درمان آن خواهیم پرداخت. ( کمبود ملانین )

ملانین

پیسی، برص یا ویتیلیگو بیماری پوستی است که در آن لک‌های سفید رنگی به دلیل از دست رفتن رنگدانه‌ی پوست به وجود می‌آیند. این ضایعات در هر جایی از بدن ممکن است دیده شوند اما معمولا در هر دو طرف بدن به شکل لک‌های متعدد قرینه، سفید و شیری رنگ دیده می‌شود. در برخی افراد لکه‌های سفید محدود مانده و منتشر نمی‌شود با این حال اغلب این لکه‌ها به نواحی دیگر بدن انتشار می‌یابند. سرعت انتشار لکه‌ها در افراد با یکدیگر متفاوت است. از هر صد نفر، دو نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند. حدود نیمی ‌از افرادی که به این بیماری دچار می‌شوند، قبل از بیست سالگی علایم آن را در خود خواهند یافت و در حدود یک پنجم از آن‌ها، بیماری ارثی است.

علایم

نشانه‌ی خاص این بیماری، بروز لکه‌های سفید یا شیری رنگ در بدن است و باید گفت به غیر از بین بردن زیبایی، هیچ عوارضی برای سلامت بدن ندارد. این لکه‌ها در مچ یا پشت دست‌ها، انتهای انگشتان، بازو، گردن، لب‌ها، روی پلک چشم و صورت، نواحی تناسلی، ران‌ها و گاهی تمام نقاط بدن دیده می‌شود. ( کمبود ملانین )

دلیل پیدایش برص

تا امروز دلیل خاصی برای این بیماری شناخته نشده است اما متخصصان معتقدند:

– سلول‌های عصبی که به طور غیرطبیعی فعال شده‌اند، ممکن است با تولید مواد سمی به سلول‌های رنگدانه‌ساز آسیب برسانند.

– سیستم ایمنی بدن ممکن است در موقع دفاع از بدن در مقابل یک ماده‌ی خارجی، رنگدانه‌ی پوست را نیز از بین ببرد. ( کمبود ملانین )

– سلول‌های رنگدانه‌ساز ممکن است عامل از بین رفتن خودشان باشند. یعنی زمانی که رنگدانه در حال ساخته شدن است، مواد زایدی نیز در کنار آن تولید می‌شوند که سمی بوده و قادر به از بین بردن خود سلول‌هاست.

– وجود یک نقص ارثی موجب حساس شدن سلول‌های رنگدانه‌ساز به آسیب و در نتیجه از بین رفتن‌ آن‌ها می‌شود. ( کمبود ملانین )

– از دیدگاه طب سنتی، این مشکل در نتیجه‌ی اختلالات کبدی به وجود می‌آید که در نتیجه‌ی نامناسب بودن مصرف خوراکی‌ها و همچنین شرایط روحی و جسمی فرد است. آشفتگی‌های عصبی و هیجانی، ترس و نگرانی و سو عمل غده‌ی تیرویید می‌توانند در ایجاد برص نقش داشته باشند. ( کمبود ملانین )

پیسی چگونه پیشرفت می‌کند؟

وسعت، دوره و شدت از دست رفتن رنگدانه در اشخاص مختلف، متفاوت است. افرادی که پوست روشنی دارند معمولا در تابستان متوجه تفاوت رنگ بین نواحی مبتلا و سایر نقاط سالم پوست که برنزه شده‌، می‌شوند. پیسی در افراد با پوست تیره بسیار واضح‌تر است. در موارد شدید ممکن است رنگدانه در همه‌ی جای پوست از بین برود و پوست یکسره سفید شود. هیچ راهی برای پیش‌گویی این که هر فرد چه قدر رنگدانه از دست خواهد داد یا این‌که بیماری چه قدر طول خواهد کشید وجود ندارد.

پیسی معمولا با از دست رفتن ناگهانی رنگدانه در یک نقطه از پوست شروع می‌شود که می‌تواند ادامه یابد یا خود به خود متوقف شود. بازگشت خود به خودی رنگ به لک‌های سفید شده خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد. بعضی از بیماران که تصور می‌کنند بیماری‌شان خوب شده، در واقع تمام رنگدانه‌ی پوست خود را از دست داده و پوست‌شان یک دست سفید شده است. اگر چه رنگ پوست این افراد یک دست سفید شده ولی آن‌ها باز هم به پیسی مبتلا هستند.

راه‌های درمان

تا امروز تحقیقات فراوانی در مورد این بیماری و روش‌های درمانی آن انجام شده اما هنوز نتیجه‌ی مثبتی به دست نیامده است؛ البته طب سنتی راهکارهایی را برای بهبود این بیماری ارایه کرده است.

– دوری از نور آقتاب و استفاده از سایبان برای صورت و دستکش برای دست‌ها به صورتی که دست‌ها و صورت با نور مستقیم آفتاب ارتباط نداشته باشند. از کرم‌های ضدآفتاب سفید گیاهی استفاده کنید.

– شست‌وشوی پوست با آب سرد به خصوص در فصل گرما و استفاده از صابون‌هایی مانند صابون‌های گلیسرینه مفید است.

– غازیاغی یکی از مفیدترین داروهای خوراکی برای این بیماری است. فصل رویش این گیاه و استفاده از آن در ماه اردیبهشت است. غازیاغی از سبزی‌های خوشمزه و مفیدی است که بسیاری آن را در آش یا همراه برنج می‌پزنند. بهتر است هر سال در فصل بهار، مقداری از آن را تهیه و خشک کرده و در بقیه‌ی سال همراه غذاها، سوپ و آش میل کنید. برای شروع درمان برص با غازیاغی باید ابتدا از آش‌های خنک مثل آش غوره مصرف کرد. بعد از خوردن آش در وعده‌ی نهار، ۱۰ گرم گل قند میل کنید و تا پنج روز این کار را ادامه دهید.

– روز پنجم تا دهم، ۱۰ گرم گل سرخ پاک کرده را با آب دوغ خیار مخلوط و میل کنید. سپس ۱۰ گرم غازیاغی خشک را بسایید و با عسل مخلوط و میل کنید تا بیماری برطرف شود.

– در صورتی که دسترسی به غازیاقی تازه دارید، مقداری از آن را کوبیده و با دانه‌ی خشخاش آسیاب شده به صورت خمیر شب‌ها روی لکه‌ها قرار داده و روز بعد شست‌وشو دهید.

تذکر

غازیاغی و عسل هر دو گرم هستند؛ برای جلوگیری از بروز حرارت در افراد گرم مزاج، از خوراکی‌ها و خنک‌هایی مثل خاکشیر استفاده کنید و از خوردن لبنیات و ترشی‌جات سرکه‌ای از روز دوم بپرهیزید.

امام کاظم (ع) می‌فرماید: «خوردن ماش به طور مدام باعث از بین رفتن برص شده و لکه‌های سپیدی که بر بدن شما پدیدار گشته را از بین می‌برد.»

– ۲۰ گرم پودر زنیان را در نیم لیتر آب بجوشانید و بعد از غذا با یک استکان عسل میل کنید. بعضی‌ها معتقدند که اگر تفاله‌ی آن نیز روی لکه‌های برص گذاشته شود، مفید است.

– برگ سنا را در سرکه بپزید تا به صورت ژل در آید. بعد از سرد شدن هر روز روی موضع بمالید.

– پودر سیاه دانه را با سرکه خمیر کنید و روی محل‌های لک و پیس قرار دهید. هم چنین می‌توانید روزی ۱۰ گرم سیاه دانه را با عسل بعد از غذا میل کنید.

– انار و زرشک هر دو عاملی برای تولید مجدد رنگ دانه هستند. روزی یک عدد انار یا دو قاشق زرشک یا آب زرشک مصرف کنید.

– گل ختمی بزرگ (ختمی سفید) را به مقدار لازم آسیاب کرده و همراه مقداری جوش شیرین مخلوط و با آب به صورت خمیر روی قسمت‌های سفید قرار داده و پس از گذشت یک الی سه ساعت بشویید.

– برگ کلم پیچ را به مدت ۱۰ روز در سرکه‌ی انگور خیس کرده و روی محل لکه‌های سفید بگذارید. این عمل را هر شب موقع خواب انجام و روی آن را ببندید و صبح روز بعد شست‌وشو دهید.

این درمان‌ها باید با صبر و حوصله باشد. همچنین نگرشی بر مزاج و طبع بیمار، فشارهای داخلی، دستورات منظم در تغذیه‌های سالم و عدم استفاده از غذاهای سرد و خشک بسیار مهم است. اگر غذای مناسب و ورزش وجود داشته باشد، به طوری که روزانه ۳۰ الی ۴۰ دقیقه پیاده‌روی منظم انجام شود و بدن تعریق پیدا کند، باعث می‌شود فعالیت درونی لایه‌ی پوست توسط عرق کردن، بیشتر شده و به سلامت پوست کمک شود. ( کمبود ملانین )

برای پیشگیری از گسترش یا عود پیسی چه می‌توان کرد؟

از آن‌جایی که علت این بیماری شناخته نشده، راه موثری برای پیشگیری از آن وجود ندارد. نقش استرس‌های روحی در ایجاد یا تشدید بیماری قطعا مشخص نشده است. برخی بیماران ایجاد لکه‌های سفید را بعد از یک فشار فیزیکی یا روحی گزارش می‌دهند. در برخی بیماران هرگونه آسیب پوست (سوختگی، زخم، خراشیدگی و ضربه‌های مکرر) موجب پیدایش لک‌های پیسی در محل آسیب می‌شود. این دسته از بیماران باید در مراقبت از پوست خود دقت بیشتری کنند. ( کمبود ملانین )

نیک و نو

کمبود ملانین و عارضه پوستی
5 (100%) 1 vote
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۹۵ با موضوع بیماری ها
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

شیر زردچوبه
دستورالعمل‌های فراوانی برای تهیۀ نوشیدنی با زردچوبه وجود دارد که یکی از آنها شیر زردچوبه است. این نوشیدنی سرشار از خاصیت بوده و می‌تواند گزینه‌ای عالی برای یک رژیم غذایی سالم باشد. با گیاه یاب همراه باشید. ۱۵ دقیقه‌ای آماده می‌شود ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

زردک
زردک یا جزر یک نوع هویج ایرانی است که معمولا فصل برداشت آن در زمستان است . اما متاسفانه امروزه مصرف این گیاه در بین سفره های ایرانی به شدت کاهش یافته است ، زردک به دلیل حاوی ویتامین های گوناگونی که دارد از خواص فوق العاده دارویی برخوردار است، در ادامه مطلب می خواهیم به اهمیت مصرف این گیاه بپردازیم ، با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.