کربوهیدرات های لاغر کننده و مفید کدامند

0
120

بسیاری از مردم به اشتباه تصور می‌کنند که تمام کربوهیدرات‌ها باعث چاقی و اضافه وزن می‌شوند و به همین دلیل افرادی هستند که مصرف آنها را تا جایی که امکان داشته باشد، محدود یا قطع می‌کنند. متخصصین تغذیه مصرف کربوهیدرات‌های مفید و پیچیده را توصیه می‌کنند و آنها را بخشی جدایی‌ناپذیر از یک رژیم غذایی سالم می‌دانند. به فکر لاغری و حفظ وزن ایده‌آل‌تان هستید؟ با گیاه یاب همراه باشید تا صحبت‌های یک متخصص تغذیه را دربارۀ کربوهیدرات های لاغر کننده و مفید بخوانیم.

کربوهیدرات های لاغر کننده

محمد آذرفر متخصص تغذیه در خصوص کربوهیدرات های لاغر کننده و مفید برای لاغری، توضیح داد: برخی از افراد، همه انواع کربوهیدرات‌ها را دشمن کاهش وزن و لاغری می‌دانند و خود را از خوردن هر نوع کربوهیدراتی حتی کربوهیدرات‌های مفید، منع می‌کنند؛ در حالی که برخی از انواع کربوهیدرات‌ها نه تنها برای کاهش وزن مضر نیستند بلکه به لاغری هم کمک می‌کنند.

وی گفت: هر فنجان نخود ایرانی فقط ۳۵ گرم کربوهیدرات دارد و کالری همین مقدار نخود ۲۱۰ است؛ این مقدار نخود ۱۱ گرم پروتئین و همچنین ۱۰ گرم فیبر دارد.

آذرفر تصریح کرد: شاید تصور کنید که شیرها از هر نوعی که باشند فاقد کربوهیدرات‌ها هستند اما باید بگوییم که یک فنجان شیر سویا ۱۵ گرم کربوهیدرات دارد؛ شیر سویا از سویا گرفته می‌‌شود و لوبیاها کربوهیدرات‌های پیچیده‌ای دارند. یک فنجان شیر سویا همچنین ۸ گرم پروتئین و ۴ گرم چربی دارد و حاوی ۱۳۱ کالری انرژی است.

وی گفت: شاید عجیب به نظر برسد اما یک سیب بزرگ ۲۷ گرم کربوهیدرات و حاوی ۵ گرم فیبر پر کننده، ۱٫۵ گرم چربی و ۱۱۴ کالری انرژی است.

همچنین بخوانید :  مصرف تخم مرغ کامل چه فوایدی دارد

این متخصص تغذیه عنوان کرد: مقدار کربوهیدرات مویز ۲ برابر نان است؛ به طوری که یک چهارم فنجان مویز ۳۳ گرم کربوهیدرات دارد؛ همین مقدار مویز حاوی ۱٫۵ گرم فیبر، ۳۰۹ میلی گرم پتاسیم و ۱۲۳ کالری انرژی می‌باشد. مقدار بالای کربوهیدرات مویز دلیل نمی‌شود از خوردن آن دست بکشید و از فواید آن بی‌بهره بمانید.

وی در پایان افزود: سیب زمینی شیرین نیز از کربوهیدرات های لاغر کننده است و به سیب زمینی‌هایی می‌گویند که میزان نشاسته آن بسیار زیاد است. یک سیب‌زمینی شیرین متوسط نارنجی رنگ ۲۴ گرم کربوهیدرات، ۱۰۵ کالری انرژی و مقدار مناسبی ویتامین A و پتاسیم دارد. این سیب زمینی‌ها بخاطر شیرینی طبیعی که دارند گزینه مناسبی برای استفاده به عنوان تنقلات هستند. می‌توانید آن را کاملا بپزید و یا آن را قطعه قطعه کرده و سپس گریل کنید.

کربوهیدرات های لاغر کننده و مفید کدامند
5 (100%) 1 vote
منبعفارس
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید