چیکو

0
151

چیکو درختی سبز که ارتفاع آن پنج الی بیست متر است. زمان گل دهی این درخت در نقاط مختلف دنیا متفاوت می باشد. از میوه این درخت می توان استفاده های زیادی کرد، به عنوان مثال می توان از جوشانده ی آن برای درمان سرما خوردگی و سرفه استفاده کرد یا از دم کرده این میوه می توان مشکلات ریوی را بهبود داد. در ادامه با ما همراه باشید.

درختان چیکو پیوندی کوتاه‌تر (۱۵-۵ متر) هستند. گل‌های چیکو از نوع دو جنسی زنگوله مانند کوچک (۱۲-۸ میلی متر). دارای ۶ کاسبرگ (سه کاسبرگ در خارج و ۳ کاسبرگ در داخل) گلبرگ‌ها به رنگ سبز کمرنگ متمایل به سفید و پرچم برجسته به تعداد ۶ عدد می‌باشد.

چیکو

اوج گل‌دهی درختان چیکو در کشور استرالیا در تابستان اتفاق می‌افتد. در کشور فیلیپین گل‌دهی در ابتدای فصل بارندگی و در ماه‌های آوریل تا ژوئن صورت می‌گیرد و ماه‌های گل‌دهی در مکزیک فوریه تا مارس می‌باشد. در ایران زمان گل‌دهی چیکو از اواخر اسفند شروع می‌شود که در این زمان میزان بارندگی بسیار کم است، از این نظر چیکو مزیت نسبی در مقابل انبه دارد چرا که زمان گل‌دهی درختان انبه مصادف با اوج ریزش نزولات آسمانی (۱۵ دی‌ماه تا اوایل فروردین‌ماه) است و ثانیاً هوای بارانی و ابری بر روی گل دهی و تلقیح گل‌های چیکو تأثیری ندارد. گل‌دهی چیکو در استان هرمزگان تدریجی است (اسفند تا اواخر خردادماه) بنابراین میوه‌های به اندازه‌های مختلف روی درختان دیده می‌شود. زمان رسیدن اولین میوه‌ها تیرماه می‌باشد و تا شهریورماه روی درختان چیکو، میوه دیده می‌شود.

نام درخت چـیکو ساپودیلا است و صمغ آن به نام چیکل پیش‌تر برای درست کردن سقز (آدامس) به کار می‌رفت.

گیاه‌شناسی

چیـکو با نام علمی Manilkara zapota L گیاهی است از خانواده Sapotaceae این خانواده دارای جنس‌های مختلفی است که تعداد زیادی گونه با میوه خوراکی در آن‌ها وجود دارد. ۴۵-۶۰ روز بعد از گل انگیزی در درخت چیکو گل‌ها شروع به باز شدن می‌نمایند. طول دوره تشکیل تا رسیدن میوه چیکو حدود ۱۶۸-۲۴۰ روز است، در کشور هندوستان این زمان شامل ۳ مرحله است. مرحله اول ۱۱۲ روز است که قطر میوه افزایش می‌یابد. ۲۸ روز بعدی را دوره انتقال می‌گویند و ۶۳ روز آخر طول میوه افزایش می‌یابد و میوه شکل اصلی خود را پیدا می‌کند.

همچنین بخوانید :  بامیه

این گیاه با نام چیـکو در فیلیپین، ساپودیلا در انگلیس، سان مانیلا در اندونزی، لاموت در تایلند، چیکلی در مکزیک، چیکو زاپوته در گواتمالا، مکزیک و ونزوئلا و نازی بری در جامائیکا شناخته می‌شود.

این درخت بومی در دوران قدیم در جنوب مکزیک و کشورهای آمریکا به منظور استخراج صمغ در تهیه آدامس و همچنین تولید میوه کشت می‌شد سپس توسط اسپانیایی‌ها به فیلیپین برده شد و در نهایت به تمام نقاط گرمسیر دنیا انتشار یافت.

خواص چیکو

این میوه منبع غنی فیبر است که مانع ایجاد یبوست می شود و با چسبیدن به غشای مخاطی روده ها، آن ها را در برابر سموم سرطان زا محافظت می کند.

خاصیت ضدویروسی، ضدباکتریایی و ضد انگلی دارد.

ویتامین A موجود در چیکو برای سلامت دید و پوست لازم است. مصرف میوه های غنی از ویتامین Aاز سرطان ریه و دهان محافظت می کند.

ویتامین C موجود در این میوه نیز به بدن کمک می کند تا در برابر عوامل عفونی و رادیکال های آزاد مضر مقاومت پیدا کند.

این میوه از میزان پایین چربی اشباع شده، سدیم و کلسترول برخوردار است.

افرادی که قصد کاهش وزن و یا حفظ وزن سالم را دارند از این میوه مصرف کنند.

جوشانده میوه های آن برای درمان اسهال موثر است.

جوشانده تهیه شده از برگ های زرد آن برای درمان سرفه، سرماخوردگی و اسهال مفید است.

عصاره به دست آمده از دانه های خرد شده آن خاصیت ادرارآور دارد و در دفع سنگ کلیه و مثانه موثر است.

پماد تهیه شده از دانه های این میوه برای درمان گزیدگی های سمی به کار برده می شود.

دم کرده میوه و گل آن برای رفع ناراحتی های ریوی مورد استفاده قرار می گیرد.

عصاره به دست آمده از دانه های له شده آن، خاصیت خواب آور دارد.

صمغ آن درخت برای تهیه سقز و پر کردن موقت دندان استفاده می شود.

چیکو
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید