چگونه سوخت و ساز بدن را افزایش دهیم

0
93

سوخت و ساز بدن یا همان متابولیسم ( Methabolism ) به فرآیندی در بدن موجودات زنده گفته میشود که شامل تغییرات ترکیبی و تخریبی است. افرادی که همواره به دنبال کاهش وزن و لاغری بوده‌اند به طور حتم با این روند آشنایی دارند، برای آنکه کالری و چربی بیشتری بسوزانید باید نرخ سوخت و ساز بدن خود را افزایش دهید. در ادامه روش هایی که به افزایش نرخ سوخت و ساز بدن کمک میکنند را معرفی خواهیم کرد. با گیاه یاب همراه باشید.

چگونه سوخت و ساز بدن را افزایش دهیم

چگونه سوخت و ساز بدن را افزایش دهیم ؟

در عده‌ای نیز سوخت‌وساز پس از چهل سالگی کند می‌شود. موارد گفته‌شده تقریبا از کنترل ما خارج است؛ ولی با انجام برخی راهکارها می‌توان به مدیریت و تقویت آن کمک کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که هر عضله روزانه حدود ۶ کالری انرژی مصرف می‌کند از این رو، محققان معتقدند انجام ورزش‌ هایی مانند بدنسازی که به شکل‌گیری و تشکیل ماهیچه‌های جدید کمک می‌کند، ممکن است روند سوخت‌وساز را افزایش دهد. ورزش‌ های هوازی مانند ایروبیک با وجود این که باعث ساخت حجم بالای ماهیچه‌ای نمی‌شود، ساعاتی پس از ورزش سوخت‌وساز را تقویت می‌کند. هرچه شدت حرکات بیشتر باشد، سوخت‌وساز هم بیشتر خواهد شد.

بدن برای افزایش سوخت‌وساز به آب نیاز دارد و هرچه کم‌آبی بدن بیشتر شود، سوخت‌وساز کند می‌شود. نوشیدن هشت لیوان آب یا بیشتر در طول روز سرعت سوختن کالری‌ها را در بدن بالا می‌برد.

تقسیم وعده‌های غذایی و زیاد غذا نخوردن در یک وعده، تاثیر بسزایی بر کاهش وزن دارد. بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند افراد وعده‌های غذایی خود را از سهوعده به پنج، شش افزایش دهند. مصرف حجم زیادی از غذاها در یک وعده سوخت‌وساز بدن را کاهش می‌دهد. سعی کنید هر سه، چهار ساعت یک بار از میان‌وعده‌های سالم مانند میوه و سبزی استفاده کنید. در این میان استفاده از فلفل به عنوان چاشنی یا خوردن آن همراه غذا سوخت‌وساز را تشدید می‌کند.

همچنین بخوانید :  راه های تقویت هوش کدام است؟

بدن هنگام هضم پروتئین کالری بیشتری می‌سوزاند تا کربوهیدرات. بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند هنگام صرف کربوهیدرات‌ها، مواد پروتئینی مانند گوشت گاو و گوسفند، مرغ و ماهی را نیز در برنامه خود بگنجانید تا سوخت‌وساز بدن افزایش یابد.

چای سبز با داشتن ترکیباتی مشابه کافئین باعث افزایش سوخت‌وساز بدن می‌شود. بنابراین محققان بر این باورند که نوشیدن دوتا چهار فنجان چای سبز در طول روز ممکن است تا ۱۷ درصد سرعت سوزاندن کالری را تشدید کند.

ضمیمه سیب

چگونه سوخت و ساز بدن را افزایش دهیم
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید