چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟

افکار منفی زمانی که بر ذهن شما چیره میشوند میتوانند تاثیرات مخربی را برروی زندگی‌تان داشته باشند. اختلالات روانی مانند افسردگی در بسیاری از موارد با افکار منفی ارتباط دارند. در این نوشتار به همراه روانشناس بالینی به بررسی علل بروز افکار منفی به خصوص در جوانان و روش‌های مقابله با آنها خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

افکار منفی

امیرهوشنگ مهریار روانشناس بالینی در رابطه علل بروز افکار منفی در جوانان اظهار داشت: به طور کلی افکار منفی ای که در جوانی و نوجوانی به سراغ افراد می آید ریشه در کودکی آنها دارد.

وی ادامه داد: کودکان مثبت اندیش به دنیا می آیند و به مرور در خانواده شخصیت آنها شکل می گیرد، در نتیجه خانواده نقش مهمی در ساختن آینده یک کودک و تحویل جوانی با اندیشه های سالم به جامعه را ایفا می کند.

مهریار افزود: اینکه والدین و اعضای خانواده مرتب به کودک بگویند که هیچ چیز خوب نخواهد شد، تو ناتوانی، کاری را نمی توانی به درستی انجام دهی، جملات منفی هستند که در ذهن خلاق کودک نهادینه شده و حتی موجب بروز افسردگی می شود.

این روانشناس بالینی با بیان اینکه جوانانی که با افکار منفی رشد کرده و بزرگ شده اند در زندگی اجتماعی خود با مشکلات فراوانی مواجه می شوند، تصریح کرد: ممکن است فرد در مواجه با شخصی به وی علاقه مند شود و در صورت نگرفتن پاسخ مثبت با هجوم افکار منفی به این نتیجه برسد که هیچکس به او علاقه ندارد و متعاقب آن مشکلاتی ماننند افسردگی، خودکشی یا جنون بروز کند.

وی افزود: در صورتی که اگر همین فرد با مسئله منطقی فکر کند، متوجه می شود که اگر هیچ فردی وی را دوست ندارد دست کم مادر، پدر و سایر اعضای خانواده وی را دوست دارند و از وی در هر شرایطی حمایت می کنند.

مهریار درخصوص روشهای درمانی و تقویت مثبت اندیشی گفت: در روشهای درمانی شناختی – رفتاری برای مقابله با افکار منفی روشهای مختلفی پیشنهاد می شود که همه افراد می توانند از آن استفاده کنند، یکی از مهمترین و ساده ترین روشهای درمانی به چالش کشیدن افکار منفی است.

وی ادامه داد: جوان باید بداند تعمیم دادن یک اتفاق بد به همه مسائل زندگی کار اشتباهی است و یک شکست به معنای از دست دادن واز بین رفتن همه شرایط مثبت زندگی نیست.

افکار منفی

این روانشناس بالینی گفت: در افراد منفی نگر دستگاه شناختی و تحلیل اطلاعات به گونه ای است که بدون توجه به اتفاقات خوب، به مسایل بد فکر می کند و آن چه هست را بزرگ می کند.

مهریار افزود: غالبا افراد منفی نگر به نکات مثبتی که در زندگیشان اتفاق می افتد توجه نمی کنند، در نتیجه به چالش کشیدن این افکار به شما کمک می کند تا با مسایل واقع بینانه برخورد کنید، خصوصا زمانی که افکار منفی به سراغتان می آید از خود دلیل بخواهید.

وی تصریح کرد: اینکه فکر می کنید فرد ناموفقی هستید، امری کلی بوده که ابتدا باید همه جوانب آن را بررسی کنید.

این روانشناس بالینی ادامه داد: اگر در ذهن فرد این جمله که من هیچ وقت موفق نخواهم شد، شکل گرفت، همه ابعاد را در نظر بگیرد و به این مسئله فکر کند که در بسیاری از موارد مثل دوران تحصیل موفق بوده، هرچند ممکن است در مسائل عاطفی با ناکامی هایی مواجه شده باشد.

وی بیان کرد: جوانان باید بدانند که در مسائل عاطفی تنها یک سوی ماجرا هستند و به همان نسبت که وی حق دارد شخصی را دوست داشته باشد طرف مقابل هم می تواند توجهی به او نکند که این یک حقیقت است.

مهریار با بیان اینکه بهترین راه برای به چالش کشیدن افکار منفی این است که آنها را روی کاغذ بیاورید و ببینید این افکار چقدر منطقی و به چه میزان غیر منطقی هستند، گفت: زمانی که افکار منفی به سراغتان می آید، ابتدا بگویید چرا؟ و به دنبال پاسخ خود در واقعیت باشید.

وی ادامه داد: در مواجهه با افکار منفی می توانید از کمک سایرین استفاده کنید، این که اطرافیان جنبه های مثبت یک اتفاق را برایتان تشریح کنند یا مورد حمایت آنها قرار بگیرید می تواند به شما کمک کند.

این روانشناس بالینی بیان کرد: در این مواقع بهتر است تنها نمانید و سعی کنید در محیط های شاد و جمع های خانوادگی قرار گیرید.

وی درخصوص نقش والدین گفت: خانواده ها به جای سرکوفت و استفاده از جملات منفی باید فرزندان خود را به جهت مثبت هدایت نمایند و توانایی های وی را تقویت نمایند.

باشگاه خبرنگاران
چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۹۵ با موضوع روانشناسی
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

کاری نخود
ما معمولا پیشنهاد می‌کنیم که خودتان نخود را در خانه بپزید، اما استفاده از کنسرو نخود به شما کمک می‌کند تا غذایتان بسیار سریع آماده شود. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه کاری نخود بپردازیم. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

زرد آلو
زردآلو میوه ای با درختچه های کوچک، میوه ی آن گوشتی ، خوراکی و دیر هضم می باشد،زردآلو حاوی ویتامین ( ب-۱۷ ) و دارای خواص ضد سرطانی می باشد. پتاسیم موجود در زردآلو موجب کارکرد منظم کلیه ها می شود، البته افرادی که مشکلات کبدی دارند از مصرف زردآلو بپرهیزند.جالب است بدانید ایران رتبه دوم در تولید زردآلو در جهان پس از ترکیه را دارد. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.