پیاز با خواصی باور نکردنی

0
20

پیاز در دسته سبزیجات قرار می گیرد و مصرف آن در دنیا تاریخچه طولانی دارد . در هند طی ایام قدیم به عنوان دارو و در یونان و رم به عنوان چاشنی و طعم دهنده غذا استفاده شده است

مصرف پیاز سبب جلوگیری از پوکی استخوان به ویژه در زنان می‌شود.

برای اولین بار در آسیای میانه کشف و به صورت وسیع مورد کشت قرار گرفت و در اروپا به عنوان صبحانه کامل مورد استفاده بود. همچنین کریستف کلمب برای اولین به غرب پیـاز را معرفی کرد و در حال حاضر در انواع قرمز،‌ سفید و قهوه‌ای کشت و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیاز

پیاز دارای گوگرد، قند،‌کلسیم، سدیم،‌ پتاسیم، ید،‌ آهن و ویتامین‌های A ،B و C است. همچنین برای فعالیت گوارشی بدن مناسب بوده و اسید کلریدریک معده را افزایش می‌دهد.

افرادی که دارای ناراحتی معده هستند بهتر است پیاز‌ را بصورت پخته استفاده کنند همچنین دیابتی‌ها مصرف پیـاز خام روزانه ۴ تا ۵ عدد متوسط برای آنها توصیه می‌شود چرا که دارای انسولین بوده و قند خون را کاهش می‌دهد.

پیاز دارای عنصر کروم است و به سلول‌های بدن کمک می‌کند تا انسولین لازم ساخته شود. بر اساس تحقیقات پیاز خام، ۲۰ درصد مواد معدنی مفید برای بدن را تأمین می‌کند. همچنین کلسترول خون را کاهش داده و از گرفتگی عروق جلوگیری می‌کند.

پیـاز از سرطان روده جلوگیری کرده و مصرف منظم آن چند بار در هفته توصیه می‌شود چرا که مصرف پیاز سلول‌های روده بزرگ را از آسیب حفظ کرده و جلوی رشد تومور را می‌گیرد.

 پخت گوشت با پیـاز بسیار مناسب است و سبب کاهش مواد سرطان‌زایی شده که در بدن ایجاد می‌شود. برای تقویت استخوان مناسب است و حتی می‌توان گفت خواص آن همچون شیر بوده و برای زنان در دوران یائسگی جهت جلوگیری از پوکی استخوان توصیه می‌شود.

پیـاز خاصیت ضد التهاب داشته و آلرژی،‌ آسم و سرماخوردگی را درمان می‌کند.

پیازی که جوانه بزند زودتر خراب شده و خواص آن کاهش می‌یابد، زمانی که آن را برای مصرف برش می‌دهیم در صورت بلااستفاده ماندن بخشی از آن ، باید پیاز باقی‌مانده را در کیسه نایلونی نگه‌داری کرد و توجه داشت که با این شرایط تا یک هفته مورد استفاده قرار گیرد.

پیـاز اگر رنده شده باشد حداکثر طی دو روز باید مورد استفاده قرار گیرد، همچنین برای نگه‌داری بهتر است آن را کنار سیب‌زمینی قرار نداده تا رطوبت ناشی از سیب‌زمینی سبب خراب شدن پیاز نشود.

پختن پیـاز یکی از راهکارهایی است که می‌توان از خواص و طعم آن بیشتر استفاده کرده چرا که پیـاز تفت داده شده قابلیت نگه‌داری بیشتری دارد ولی باید توجه داشت که پیاز سرخ شده به این صورت نبوده و به دلیل دارا بودن روغن اکسیده می‌شود لذا نباید پیاز را به این روش نگه‌داری کرد.

خشک کردن پیـاز سبب از دست رفتن خواص آن شده لذا نگه‌داری پیاز به این روش توصیه نمی‌شود.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید