پاکسازی کبد برای حفظ سلامتی

0
72

اگر این روزها احساس می کنید بدنتان دچار مشکلاتی شده است و گاهی حالت تهوع دارید، شکم‌تان درد میگیرد و … باید به سلامتی کبدتان شک کنید که نمی تواند به درستی مواد زائد و سموم را از بدن دفع کند. برای دوری از بیماری ها باید کبد را پاکسازی کنید. منظور از پاکسازی کبد این است که همه‌ی چربی ها، اندوخته های قدیمی کلسترول، سنگ های مثانه، سموم، بقایای داروها و مواد زائدی که در بدن ذخیره می شوند، خارج شوند. بسیاری از عوامل در زندگی روزمره می تواند سلامت کبد را به خطر بیندازد؛ بنابراین، باید در مورد آن ها احتیاط کنید. با گیاه یاب همراه باشید.

پاکسازی کبد

از سنگ های صفرا بترسید!

غلبه‌ی صفرا در بدن می تواند موجب بروز بیماری های مختلفی باشد و به خصوص کبد را اذیت کند. یکی از این عارضه ها تولید سنگ های صفراست، رسوب های جامدی که درون کیسه‌ی صفرا و همچنین درون کبد شکل می گیرند. این سنگ ها باید به سرعت مداوا شوند، چرا که ممکن است بعضی از رگ های خونی را مسدود کنند، دردهای شدیدی به همراه داشته باشند و در نهایت با ایجاد اختلال در رابطه‌ی کبد با کیسه صفرا، عملکرد صحیح کبد را مختل سازند. علاوه بر این، پاکسازی کبد و بدن از سموم انباشته شده امکان شکل گیری این نوع از سنگ ها را کاهش می دهد.

اضافه وزن ممنوع

اگر به فکر تناسب اندام خود و اضافه وزن تان نیستید، لطفا هوای کبدتان را داشته باشید، زیرا اضافه وزن با میزان قند خون رابطه ای مستقیم دارد. میزان بالای مواد قندی در خون، به جای آن که تبدیل به انرژی شود، توسط کبد به شکل چربی در می آید، در قسمت های مختلف بدن انباشته می شود و بدن را بیمار می کند.

غذاهای چرب نخورید

غذاهای صنعتی سرشار از مواد افزودنی مضر و چربی های اشباع شده هستند. کبد وظیفه دارد این چربی های مضر را بسوزاند، اما وقتی میزان چربی های اشباع بیش از حد باشد، عملکرد کبد متوقف می شود که نتیجه آن کبد چرب و چاقی است. اگر می خواهید کبدتان سالم بماند، کمتر محصولات کنسروی، گوشت های بسته بندی، گوشت سرخ شده، گوشت قرمز، پاستا، نان سفید، شیرینی و انواع دسر مصرف کنید. مصرف بیش از حد این کربوهیدرات ها باعث افزایش سطح قند خون به طور ناگهانی شده و کبد را برای از بین بردن قند خون بالا و ثبات قند خون وادار به فعالیت بیشتر می کند.

همچنین بخوانید :  توصیه هایی برای درمان فشار خون پایین

کبد قوی با مواد مغذی

کبد مهم ترین عضو و البته حساس ترین عضو بدن است؛ بنابراین، باید به درستی تغذیه شود. کمبود ویتامین، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی مفید برای بدن بر عملکرد کبد و دیگر ارگان های بدن تاثیر منفی می گذارد. ویتامین E، B، A، اسید فولیک، کلسیم و آب برای حفظ عملکرد کبد ضروری اند.

داروهای شیمیایی، دشمن سلامت کبد

اگر به سلامت خود اهمیت می دهید، به بهانه‌ی هر بیماری ساده ای داروی شیمیایی استفاده نکنید، زیرا زیاده روی در مصرف این گونه مواد کبد را سمی می کند و در نتیجه اختلالات شدیدی در عملکرد آن رخ می دهد. در واقع آسیب هایی که مصرف خودسرانه‌ی داروها بر کبد وارد می کند، آنقدر شدید است که در نهایت یا منجر به سیروز کبدی یا سندروم حاد کبد چرب می شود.

هوای سالم مهم است!

تنفس در هوای پاکیزه هم نقش موثری در فعالیت کبد دارد، زیرا مواد سمی در هوا، مواد شوینده‌ی شیمیایی و قرار داشتن در مجاورت کارخانه های صنعتی مواد زائد بسیاری را وارد بدن کرده و کبد شما را دچار مشکل می کنند.

پاکسازی کبد برای حفظ سلامتی
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید