ویژگی‌ های دام سالم را بشناسید

دامپزشک با اشاره به اینکه بیش از ۸۰۰ بیماری مشترک بین انسان و دام وجود دارد، ویژگی‌های دام سالم را تشریح کرد.
دام سالم

به گزارش گیاه یاب به نقل از خبرگزاری فارس،  داریوش جهان پیما در مورد دام سالم اظهار داشت: هرگونه تغییر رنگ در ادرار و مدفوع دام، خارج شدن ترشح از بینی، دهان و چشم و عدم تعادل در راه رفتن نشانه وجود بیماری است و هموطنان از خرید این دام‌ها اجتناب کنند.

این دامپزشک تأکید کرد: ذبح دام باید با حضور ناظرین بهداشتی صورت گیرد و در ایام خاص، کشتارگاه‌هایی به صورت رایگان خدمات مربوط به کشتار دام سالم را ارائه می دهند.

وی ادامه داد: مطمئنا محیط‌هایی مانند کنار خیابان، کنار جوی آب و باغات برای ذبح دام مناسب نیستند، چرا که امکان دسترسی جانواران موذی مانند موش را به دام آسان می کند. ضمن اینکه با این کار، آلودگی در محیط منتشر می شود و رها سازی دام ذبح شده و ترشح دام در محیط می تواند کانون تکثیر میکروب ها و باکتری هایی باشد که ابتلا به بیماری های عفونی را به دنبال دارد.

دامپزشک در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در کشتارهای صنعتی از خون دام چه مواردی استحصال می شود، گفت: کشتارگاه ها مجهز به چند تأسیسات هستند. یک مورد تأسیساتی است که ترشحات حاصل از دام مانند خون، ادرار، محتویات شکمیه و گوشت های مانده که قابل استفاده نیستند را در محل تبدیل ضایعات به پودر گوشت و پودر خون تبدیل می کنند. این موارد سرمایه ملی محسوب می شوند و آنچه به عنوان فاضلاب می ماند و همچنین آب باقی مانده برای سیراب سازی مزارع کشاورزی موثر است.

جهان پیما افزود: دامی که تحت استرس است باید ۴۸ ساعت در آرامش قرار داده شود تا مواد شیمیایی نامبرده از بدن او دفع شود. گوشت دام که در شرایط استرس است، قابل استفاده نیست.

این دامپزشک ادامه داد: ۲۴ ساعت زمان لازم است تا تغییرات شیمیایی ایجاد شده باعث اسیدی شدن گوشت دام شود. اسیدی شدن محیط گوشت باعث از بین رفتن عوامل میکروبی و پاتوژن یا بیماری زا می شود. اگر دام سالم باشد گوشتی که استحصال می شود، استریل است. حال اگر شرایط ذبح خوب باشد، اما محیط نامناسب باشد یا مراحل پوست کندن دام مناسب نباشد، گوشت آلوده می شود و ایجاد بیماری می‌کند.

وی در توضیح منع مصرف گوشت متذکر شد: در معاینه به احشاء دام مثل قلب، ریه، کبد، کلیه و تغییرات آنها توجه می شود. لذا از جمع بندی روی لاشه قضاوت می کنند که آیا لاشه و احشاء قابل مصرف هست یا خیر. ممکن است قسمتی از آنها قابل مصرف باشد. از آنجایی که ما بیماری های مشترک بین انسان و دام را داریم به ریه لاشه توجه می کنیم.

این دامپزشک بیان کرد: هر نوع کیست در ریه باعث عدم قابلیت مصرف می شود. اگر قسمت‌هایی از ریه پر رنگ تر شده، سفت شده، یا قوام ریه از بین رفته، اگر منتشر هست که کل ریه باید حذف شود. اگر قسمتی از آن مشکل دارد، آن قسمت برداشته می شود.

جهان پیما ادامه داد: در کبد، اگر نقاط سفید منتشر وجود دارد، کیست های مختلف یا حتی یک کیست دیده شود، قابل مصرف نیست. کبد باید باز شود و از قسمت شکمی مشاهده شود. اگر داخل مجاری صفراوی ترشحات سبز رنگ دیده شود، قابل مصرف نیست. با شکاف در کبد انواع انگل ها دیده می شود. با حرکت انگل ها در کبد، ایجاد مسیر سفید رنگ سفت را می کند که آن هم نشان دهنده آلوده بودن کبد است. در قلب و کلیه ها هم همین موارد وجود دارد.

وی در رابطه با بیماری های مشترک انسان و دام در پایان خاطرنشان کرد: بیماری های انگلی، تب مالت، کیست هیداتیک با شرایط خاص، بیش از ۸۰۰ بیماری مشترک بین انسان و دام وجود دارد که مکانسیم های مختلفی را در انتقال بیماری دارند. بیماری های مختلفی از طریق تماس با ترشحات دام، خود دام زنده و تماس با لاشه ایجاد می شود.

ویژگی‌ های دام سالم را بشناسید
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۲ آذر ۱۳۹۵ با موضوع اخبار دنیای سلامت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

کاری نخود
ما معمولا پیشنهاد می‌کنیم که خودتان نخود را در خانه بپزید، اما استفاده از کنسرو نخود به شما کمک می‌کند تا غذایتان بسیار سریع آماده شود. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه کاری نخود بپردازیم. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

گل ماهور
شاید نام گل ماهور خیلی برایتان آشنا نباشد، اما مطمئنا در عطاری‌ها آن را دیده‌اید. این گیاه که به خرگوشک معروف است، خواص درمانی فراوانی دارد که در اینجا برایتان آورده ایم. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.