وضعیت غده تیروئید را قبل از بارداری بررسی کنید

داشتن مشکل در عملکرد غده تیروئید در مادر می تواند در نهایت باعث بروز مشکلات اختلالات رشدی و مغزی جنینی شود. افرادی که دچار پرکاری و یا کم کاری غده تیروئید می باشند باید حتما قبل از اقدام به بارداری بیماری خود را درمان نمایند. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید.

غده تیروئید

دکتر فریدون عزیزی اظهار کرد: اختلال در عملکرد غده تیروئید مادر می تواند منجر به سقط جنین، افزایش فشار خون مادر، مسمومیت بارداری و زایمان زودرس شود بنابراین توصیه می شود زنان قبل از بارداری مشکلات تیروئید خود را برطرف کنند.

وی استفاده از داروهای ضد تیروئید، عمل جراحی و دادن ید رادیواکتیو را سه روش درمان تیروئید عنوان کرد.

عزیزی اظهار کرد: اگر درمان به صورت جراحی یا دادن ید رادیواکتیو باشد، باید حداقل بین ۶ ماه تا یک سال پس از اتمام درمان، وضعیت غده تیروئید بررسی تا در صورت نبود هیچ مشکلی، اجازه بارداری داده شود.

وی ادامه داد: اما اگر درمان به صورت تجویز داروهای ضدتیروئیدی باشد، با تجویز تغییراتی در نوع دارو، در صورتی که عملکرد تیروئید مادر طبیعی شود، می تواند بارداری داشته باشد.

عزیزی تاکید کرد: با اینکه داروهای ضدتیروئید بسیار به ندرت سبب بروز برخی عوارض در دوران بارداری می شود، با این حال زنان باید قبل و بعد از بارداری با متخصصان غدد و زنان در این خصوص مشورت کنند.

رئیس انجمن متخصصان غدد درون ریز ایران در مورد بیماری خودایمنی غده تیروئید توضیح داد: بیماری خودایمنی تیروئید شامل کم کاری یا پرکاری تیروئید است؛ این بیماری حتی اگر بسیار خفیف هم باشد(به خصوص کم کاری تیروئید) می تواند مشکلاتی را برای مادر و جنین ایجاد کند.

عزیزی گفت: بنابراین به افرادی که قبلا بیماری تیروئید داشته اند، یکی از بستگان آنها به این بیماری مبتلا بوده است، به یکی از بیماری های خودایمن مبتلا هستند و یا آنتی بادی ضدتیروئید در خون آنها وجود دارد، توصیه می شود قبل از بارداری یا در هفته های اول بارداری آزمایش تیروئید (TSH) را انجام دهند.

وی افزود: با انجام این بیماری افرادی که دچار مشکلات تیروئید هستند، شناسایی می شوند تا با انجام معاینات یا آزمایش های تکمیلی در صورت نیاز در زمینه کم کاری یا پرکاری تیروئید تحت درمان قرار گیرند.

به گزارش ایرنا، تیروئید یک غده شبیه بال پروانه است که جلوی گردن قرار گرفته است. این غده هورمون تیروکسین (T4) و تری یدو تیرونین (T3) تولید و به داخل خون ترشح می‌کند. این هورمون ها سرعت کار و تولید انرژی را در بدن عهده دار هستند.

تیروئید افراد سالم به میزان کافی هورمون می سازد و در اعمال مهم بدن اثر می گذارد. این هورمون ها سوخت و ساز بدن را از جمله آنکه چه مقدار کالری مصرف کنیم، چه مقدار احساس گرما کنیم و وزن ما را تنظیم می‌کنند. پر کاری و کم کاری تیروئید دو نوع عملکرد غیرعادی این غده است.

ایرنا
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱۳ آذر ۱۳۹۵ با موضوع زنان و زایمان

آشپزی سالم

گوآکاموله
گوآکاموله نوعی سس خوشمزه و پرطرفدار است که برای اولین بار توسط مکزیکی ها درست شد. ماده و پایه‌ی اصلی این سس میوه‌ی آووکادو است که مواد دیگری مانند فلفل، آبلیمو و... به آن اضافه میشوند. در ادامه به طرز ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

باریجه ، صمغ رزینی است که در ایران در مناطق مختلف، «بالیجه» و «بالنبو» و در کتب طب سنتی با نام «بارزد»، به عربی« قنه» و به ترکی «قاسی» و «قاصنی» نامیده می شود. فرانسوی و انگلیسی آن را Galbanum می گویند. در بازار هند نیز این گیاه را به نام «جوانشیر» می شناسند. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.