وضعیت کنونی اعتیاد به مواد مخدر در ایران

متاسفانه بسیاری از افراد جامعه بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد مواد مخدر و عوارض و آسیب‌های جبران‌ناپذیر آنها، به مصرف این مواد دست زده و خود را وارد سیاه‌چاله‌ای می‌کنند که بازگشت از آن کار راحتی نیست. آمار مصرف مواد مخدر صنعتی که با نام‌ها و ترکیبات گوناگونی وارد جوامع شده‌اند بسیار بالا است و هیچ‌ چیز نگران‌کننده تر از این موضوع نیست. در این نوشتار نظر عضو هیات مدیره انجمن علمی پزشکان عمومی ایران را درباره‌‌ی مصرف مواد مخدر در میان مردم عادی و ورزشکاران جویا می‌شویم. با گیاه یاب همراه باشید.

مواد مخدر

وضعیت کنونی اعتیاد به مواد مخدر در ایران

رضا ناوی عضو هیات مدیره انجمن علمی پزشکان عمومی ایران فضای کنونی اعتیاد را در کشور نسبت به سالهای گذشته آرام تر خواند و بیان کرد: علی رغم اقدامات انجام شده در این حوزه و رفع برخی مشکلات، هنوز محدودیت سقف بیماران برای هر مرکز بازتوانی و کمبود دارو در برخی استانها وجود دارد.

به گفته وی تغییر الگوی مصرف معتادان از اعتیاد سنتی به مواد صنعتی و روان گردان، پائین آمدن سن اعتیاد و هم چنین افزایش اعتیاد در زنان بسیار نگران کننده تر از آمار تعداد افراد معتاد در حال حاضر است.

عضو هیات مدیره انجمن علمی پزشکان عمومی افزود: در گذشته بدترین مواد محرک حشیش بوده ولی امروزه تنوع داروهای محرک و روان گردان و نوع اعتیاد به آن بسیار بدتر است به طوری که در حال حاضر تمام تلاش متولیان امر اعتیار پیشگیری از شیوع مواد صنعتی است.

وی با تاکید بر ضرورت پیشگیری نسبت به درمان بیماران معتاد، اظهار داشت: آموزش و فرهنگ سازی از سنین پائین و حتی از مدرسه مهمترین راهکار پیشگیری از شیوع اعتیاد است چراکه متاسفانه امروزه شاهد استفاده دخانیاتی مانند سیگار، حشیش و تریاک حتی در بین دانش آموزان راهنمایی هستیم.

ناوی افزایش مدت بیداری و کاهش خواب را از مهمترین عوامل استفاده از موارد مخدر برشمرد و عنوان کرد: متاسفانه این عوامل با استفاده از مواد محرک با لذت همراه شده و همین دلیل هم موجب ادامه دار شدن مصرف مواد و بروز اعتیاد می شود.

وی با اظهار نگرانی از افزایش مصرف ترامادول ادامه داد: امروزه مصرف قرص ترامادول به عنوان ماده ای نشاط آور و برای رفع خستگی حتی در بین ورزشکاران نیز افزایش یافته در صورتی که این قرص اثراتی شبیه تریاک داشته و موجب اعتیاد فرد به آن می شود.

عضو هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی یادآور شد: مصرف موارد روان گردان بروز اختلالات روحی روانی را در پی داشته و بنا بر این حمایت همه جانبه و کار تیمی برای درمان بیمار معتاد ضروری است.

باشگاه خبرنگاران
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۷ آذر ۱۳۹۵ با موضوع دخانیات و مواد مخدر

آشپزی سالم

رول مرغ
رول مرغ با پنیر فتا غذایی لذیذ، مجلسی و ساده است که ظاهری بسیار جذاب دارد. در ادامه به طرز تهیه این غذای خوشمزه میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. مواد لازم سینه مرغ بدون پوست و استخوان ۴ عدد نمک ۱/۲ ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

ترخون
ترخون یا نام انگلیسی آن Tarragon که برگرفته از نام فارسی آن می باشد گیاهی است که تا چندین سال پایا بوده,دلیل اصلی استفاده از این گیاه خارج از بحث خواص آن به خاطر عطر و طعم مخصوصی که دارد از آن استفاده می شود,در ادامه این مطلب به خواص گیاه ترخون خواهیم پرداخت. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.