وضعیت کنونی اعتیاد به مواد مخدر در ایران

متاسفانه بسیاری از افراد جامعه بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد مواد مخدر و عوارض و آسیب‌های جبران‌ناپذیر آنها، به مصرف این مواد دست زده و خود را وارد سیاه‌چاله‌ای می‌کنند که بازگشت از آن کار راحتی نیست. آمار مصرف مواد مخدر صنعتی که با نام‌ها و ترکیبات گوناگونی وارد جوامع شده‌اند بسیار بالا است و هیچ‌ چیز نگران‌کننده تر از این موضوع نیست. در این نوشتار نظر عضو هیات مدیره انجمن علمی پزشکان عمومی ایران را درباره‌‌ی مصرف مواد مخدر در میان مردم عادی و ورزشکاران جویا می‌شویم. با گیاه یاب همراه باشید.

مواد مخدر

وضعیت کنونی اعتیاد به مواد مخدر در ایران

رضا ناوی عضو هیات مدیره انجمن علمی پزشکان عمومی ایران فضای کنونی اعتیاد را در کشور نسبت به سالهای گذشته آرام تر خواند و بیان کرد: علی رغم اقدامات انجام شده در این حوزه و رفع برخی مشکلات، هنوز محدودیت سقف بیماران برای هر مرکز بازتوانی و کمبود دارو در برخی استانها وجود دارد.

به گفته وی تغییر الگوی مصرف معتادان از اعتیاد سنتی به مواد صنعتی و روان گردان، پائین آمدن سن اعتیاد و هم چنین افزایش اعتیاد در زنان بسیار نگران کننده تر از آمار تعداد افراد معتاد در حال حاضر است.

عضو هیات مدیره انجمن علمی پزشکان عمومی افزود: در گذشته بدترین مواد محرک حشیش بوده ولی امروزه تنوع داروهای محرک و روان گردان و نوع اعتیاد به آن بسیار بدتر است به طوری که در حال حاضر تمام تلاش متولیان امر اعتیار پیشگیری از شیوع مواد صنعتی است.

وی با تاکید بر ضرورت پیشگیری نسبت به درمان بیماران معتاد، اظهار داشت: آموزش و فرهنگ سازی از سنین پائین و حتی از مدرسه مهمترین راهکار پیشگیری از شیوع اعتیاد است چراکه متاسفانه امروزه شاهد استفاده دخانیاتی مانند سیگار، حشیش و تریاک حتی در بین دانش آموزان راهنمایی هستیم.

ناوی افزایش مدت بیداری و کاهش خواب را از مهمترین عوامل استفاده از موارد مخدر برشمرد و عنوان کرد: متاسفانه این عوامل با استفاده از مواد محرک با لذت همراه شده و همین دلیل هم موجب ادامه دار شدن مصرف مواد و بروز اعتیاد می شود.

وی با اظهار نگرانی از افزایش مصرف ترامادول ادامه داد: امروزه مصرف قرص ترامادول به عنوان ماده ای نشاط آور و برای رفع خستگی حتی در بین ورزشکاران نیز افزایش یافته در صورتی که این قرص اثراتی شبیه تریاک داشته و موجب اعتیاد فرد به آن می شود.

عضو هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی یادآور شد: مصرف موارد روان گردان بروز اختلالات روحی روانی را در پی داشته و بنا بر این حمایت همه جانبه و کار تیمی برای درمان بیمار معتاد ضروری است.

باشگاه خبرنگاران
وضعیت کنونی اعتیاد به مواد مخدر در ایران
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۷ آذر ۱۳۹۵ با موضوع دخانیات و مواد مخدر
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

کاری نخود
ما معمولا پیشنهاد می‌کنیم که خودتان نخود را در خانه بپزید، اما استفاده از کنسرو نخود به شما کمک می‌کند تا غذایتان بسیار سریع آماده شود. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه کاری نخود بپردازیم. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

دمنوش‌ها همواره نقش مهمی را در نسخه‌های طب سنتی ایفا می‌کنند و خواص بی‌نظیر آنها کمک می‌کند تا بسیاری از بیماری‌ها را درمان کرده و همچنین از عارضه‌های مختلف پیشگیری کنیم. البته برخی از دمنوش‌ها چندان شناخته‌شده نیستند و کمتر به آنها توجه می‌شود. دمنوش زرشک یکی از همین موارد است که فواید فوق‌العاده‌ای داشته اما اغلب مردم از آنها آگاهی ندارند. در ادامه به بررسی چند خاصیت دمنوش زرشک می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.