بهترین ورزش‌ها برای درمان سندرم روده تحریک پذیر

0
47

سندرم روده تحریک پذیر اختلالی است که در روده به وجود آمده و با نشانه‌هایی مانند نفخ، شکم درد، احساس ناخوشایند و تغییر عادت‌های روده‌ای همراه است. جالب است بدانید که سندرم روده تحریک پذیر علت مشخصی ندارد و دلیل بروز آن به طور دقیق کشف نشده است. اما فرضیه‌های مختلفی وجود دارند که یکی از آنها عفونت شدید دستگاه گوارش می‌باشد. از آنجایی که علت این بیماری مشخص نیست، درمان دقیق و مشخصی نیز ندارد، اما روش‌های مختلفی هستند که به تسکین علائم و نشانه‌های سندرم روده تحریک پذیر کمک می‌کنند. یکی از این روش‌ها تمرینات ورزشی ملایم است. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

سندرم روده

در بیماران مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر که یبوست دارند، ورزش کردن فایده دیگری نیز دارد. ورزش کردن علاوه بر ارتقای سطح تناسب اندام و کاهش استرس زندگی، باعث می شود دستگاه گوارشی به درستی کار کند و وقوع یبوست را کاهش دهد.

ورزش های هوازی: ورزش ایروبیک مثل دوچرخه سواری در جاده های مسطح و دوچرخه سواری ثابت یا پیاده روی سلامت و تناسب اندام را افزایش می دهد و راه خوبی برای کاهش استرس است. روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی می تواند منجر به تقویت روحیه و آزادسازی ماده شیمیایی به نام آندورفین شود که نقش مهمی در مدیریت استرس و کاهش علائم سندرم روده تحریک پذیر دارد.

تمرینات تنفسی: با نفس عمیق کشیدن و فروبردن هوای زیاد به درون شش ها می توانید میزان اکسیژنی را که تنفس می کنید افزایش دهید و این کار استرس را کمتر می کند.

یوگا: انواع مختلفی از یوگا وجود دارد، اما همگی آن ها ترکیبی از تنفس و ژست های حرکتی و ساکن هستند. یوگا یک راه شگفت انگیز برای انجام حرکات کششی، کم کردن سرعت تنفس و ایجاد تعادل در بدن است. ضمن این که منجر به هضم موثر غذا در دستگاه گوارش نیز می شود.

همچنین بخوانید :  شش تکه کردن شکم چاق

شنا: یک جایگزین عالی برای انجام حرکات تندی مانند دویدن است و احساس نفخ را در مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر به طرز شگفت انگیزی کاهش می دهد.

سندرم روده

تای چی: این ورزش ذهنی در چین جزء هنرهای رزمی است. طی انجام تای چای در حین تنفس عمیق و مراقبه به آرامی حرکت می کنید. افرادی که تای چای انجام می دهند می گویند این ورزش کمک می کند دستگاه گوارش بهتر کار کند و این بیماران احساس آرام تری داشته و هوشیارتر باشند.

اگر می خواهید بیشترین سود را از برنامه ورزشی تان ببرید، این موارد را رعایت کنید:

-هر روز در یک زمان خاص ورزش کنید و زمانی را انتخاب کنید که انجام ورزش برایتان راحت تر است.

-یک ساعت قبل یا بعد از غذاخوردن ورزش نکنید.

-وقتی هشیار هستید ورزش کنید نه زمانی که خواب آلود هستید.

-ورزشی را انتخاب کنید که از آن لذت می برید و با روش زندگی شما متناسب است.

-داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش برای سالم ماندن مهم است. اگر سندروم روده تحریک پذیر دارید، دلیل بهتری برای فعال ماندن خواهید داشت: ورزش منظم به شما کمک می کند که استرس را کم کنید و از یبوست جلوگیری می کند.

آوای سلامت
بهترین ورزش‌ها برای درمان سندرم روده تحریک پذیر
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید