همه چیز درباره بیماری صرع

بیماری صرع که در زبان انگلیسی به آن Epilepsy میگویند، نوعی از اختلالات عصبی میباشد که با حملاتی (حمله صرعی) همراه است. در اغلب موارد دلیل پیدایش این عارضه در افراد نامشخص است اما برخی از عوامل ایجاد صرع میتوانند مرتبط با عارضه‌هایی مانند سرطان مغز، مصرف بیش از حد الکل، مصرف زیاد دارو و آسیب مغزی باشند. در این نوشتار به طور دقیق‌تر شما را با این بیماری آشنا کرده و روش‌های درمانی آن را معرفی خواهیم کرد. با گیاه یاب همراه باشید.

بیماری صرع

تاریخچه

قدیمی‌ترین پرونده‌های پزشکی نشان می‌دهد که ابتلا به بیماری صرع از ابتدای ثبت تاریخ وجود داشته است. درطول تاریخ باستان گمان می‌شد که این اختلال حالتی روحی است. کهن‌ترین توصیف یک حملهٔ صرعی در دنیا در متنی به زبان اکدی موجود است (زبانی که در میان‌رودان باستان استفاده می‌شده است) و در حدود سال ۲۰۰۰ پیش از میلاد نوشته شده است.

شخصی که در این متن توصیف شده، تحت تأثیر الههٔ ماه تشخیص داده شده است و تحت جن‌گیری قرار گرفته است. حمله‌های صرعی در قانون حمورابی (حدود ۱۷۹۰ پیش از میلاد) به عنوان دلیلی برای برگرداندن بردهٔ خریداری‌شده و پس گرفتن پول آن عنوان شده است، و در پاپیروس ادوین اسمیت (حدود ۱۷۰۰ پیش از میلاد) مواردی از افراد با تشنج صرعی توصیف شده است.

کهن‌ترین گزارش دقیق شناخته‌شده از خود بیماری در ساکیکو، یک متن پزشکی بابلی به خط میخی مربوط به ۱۰۶۷ – ۱۰۴۶ پیش از میلاد است. در این متن نشانه‌ها و علائم، جزئیات درمان و نتایج احتمالی آمده است، و در آن بسیاری از ویژگی‌های انواع حمله‌ها توصیف شده است.

چون بابلیان درکی زیست‌پزشکی از ماهیت این بیماری نداشتند، حمله‌ها را به حضور ارواح خبیث نسبت می‌دادند و درمان وضعیت را از طریق روش‌های روحانی میسر می‌دانستند. حدود سال ۹۰۰ پیش از میلاد، پونارواسو آتریا صرع را به عنوان زوال حواس توصیف می‌کند؛ این تعریف به متن آیورودای به نام چاراکا سامهیتا (حدود ۴۰۰ پیش از میلاد) راه یافته است.

دلایل بیماری صرع در سنین مختلف

دلایل و ریشه‌های ابتلا به صرع در بیشتر موارد نامشخص است، ولی در سنین مختلف، علت‌های آن متفاوت است.

به گفته دکتر بهرامی صرع در دوران نوزادی معمولا ناشی از ناهنجاری‌های مادرزادی، آسیب‌های حین زایمان، اختلالات متابولیک یا عفونت‌هاست. در دوران شیرخواری و کودکی، مهم‌ترین علت آن تب است، ولی این عفونت‌‌ها نیز می‌تواند به تشنج یا صرع منجر شود.

در دوران نوجوانی و بزرگسالی، ضربه‌های مغزی، سوء‌مصرف مواد (بخصوص مواد روانگردان)، تومورها و آسیب مغزی و در دوران کهنسالی، آسیب‌های عروقی مغز مانند سکته‌های مغزی و بیماری‌های تحلیل برنده مغز از مهم‌ترین دلایل ابتلا به صرع محسوب می‌شود.حتی بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصرف انواع مواد، بخصوص داروهای نیروزا و ترامادول در جوانی یکی از علت‌های مهم بروز و ابتلا به صرع است.

بیماری صرع در ایران

صرع در ایران از شایع ترین بیماری مغز و اعصاب محسوب می شود و شیوع آن از استاندارد جهانی بیشتراست. بررسی های علمی نشان می دهد اکنون نزدیک به یک تا یک و نیم درصد مردم ایران صرع دارند که این آمار حاکی از حدود سه برابر بودن بیماران صرعی درایران به نسبت اروپا است.

دکتر کوروش قره گوزلی رییس انجمن صرع ایران در این زمینه گفت این آمار نسبت به آمار کشورهای منطقه قابل قبول اما از آمار مبتلایان به صرع در اروپا بیشتر است؛ چرا که به عنوان مثال در نروژ تعداد مبتلایان به صرع حدود نیم درصد و در انگلستان کمتر از نیم درصد کل جمعیت کشور است.

تشدید حمله‌های صرع

به گفته دکتر بهرامی، بی‌خوابی، گرسنگی‌های طولانی، خستگی مفرط، نور شدید و محرک بخصوص رقص نور، تغییر در شیفت‌ کاری، قطع خودسرانه داروهای ضد تشنج یا مصرف داروها و مواد روانگردان ممکن است به حمله‌های صرع یا تشدید آن منجر شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سکته مغزی، بیماری قلبی و آلزایمر می‌تواند موجب صرع شود، توضیح می‌دهد: سکته مغزی یکی از علت‌های شایع صرع در سنین کهنسالی است. همچنین بیماری آلزایمر می‌تواند از علت‌های آن باشد، ولی بررسی‌های انجام شده رابطه بیماری‌های قلبی را با صرع تائید نمی‌کند. فشارهای روانی نیز از علل ابتلا به صرع محسوب نمی‌شود، اما می‌تواند موجب تشدید بروز تشنج در افراد مبتلا به صرع شود.

مصروع‌ها کند ذهن نیستند

شاید برخی افراد تصور کنند که افراد مبتلا به صرع مبتلا به نوعی اختلال رفتاری ـ روانی نیز هستند، ولی دکتر بهرامی با نفی این مساله می‌گوید: بعضی حمله‌های تشنجی ناشی از بیماری صرع ممکن است به صورت اختلال رفتاری بروز کند که البته بعد از حمله برطرف می‌شود. البته ممکن است برخی بیماران، علاوه بر صرع مبتلا به یک بیماری خلقی یا روانی جداگانه نیز باشند.

این متخصص مغز و اعصاب تاکید می‌کند: همچنین ابتلا به صرع با کاهش توانایی‌های ذهنی همراه نیست. به بیان دیگر، نه تنها این تصور که بهره هوشی مبتلایان به صرع کمتر از افراد عادی است، اشتباه بوده، بلکه بهره هوشی بسیاری از مبتلایان به این بیماری بالاست و جزو نوابغ هستند. حتی در تاریخ افرادی همچون داستایوفسکی، آگاتا کریستی و ناپلئون نیز مبتلا به صرع بوده‌اند.

بیماری قابل درمان با دارو

برخلاف تصوراتی که در گذشته وجود داشته و بر اساس آن،صرع را غیر قابل درمان می‌دانسته‌اند، صرع تا حد زیادی قابل درمان است و مهم‌ترین درمان آن نیز دارویی است.

دکتر بهرامی با اشاره به این مطلب می‌افزاید: البته درمان صرع را نمی‌توان صددرصد عنوان کرد، اما بین ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماری با دارو کنترل می‌شود.

بر این اساس، لازم است بیمار به مدت سه تا پنج سال به طور مداوم، دارو مصرف کند و زیر نظر پزشک باشد، اما اگر بیماری صرع، بعد از یک‌سال، با درمان‌های درست و مناسب کنترل نشود، باید از نظر نیاز به درمان جراحی مورد بررسی قرار بگیرد.

آنچه اطرافیان بیمار مصروع باید بدانند

خوب است بدانید که هنگام بروز تشنج، اطرافیان بیمار مصروع چه اقدامات اولیه‌ای را باید انجام دهند:

ـ اطرافیان ابتدا باید خونسردی خود را حفظ کنند.

ـ زمان را یادداشت و مدت تشنج را به خاطر داشته باشند.

ـ فرد را از موقعیت‌های خطرناک (مانند بلندی، کنار آتش،اجسام تیز و…) دور کنند.

ـ سعی نکنند چیزی در دهان بیمار قرار دهند یا دست و پای او را بگیرند.

ـ بیمار را به سمت چپ بخوابانند، دهان و صورت او را رو به پایین بگیرند، ترشحات دهان بیمار را با دستمال یا پارچه تمیز پاک کنند و اگر یقه لباس سفت و محکم بسته شده آن را باز کنند.

ـ اگر تشنج، بیش از پنج دقیقه طول کشید اورژانس ۱۱۵ را خبر کنند.

همه چیز درباره بیماری صرع
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۵ با موضوع بیماری ها
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

کاری نخود
ما معمولا پیشنهاد می‌کنیم که خودتان نخود را در خانه بپزید، اما استفاده از کنسرو نخود به شما کمک می‌کند تا غذایتان بسیار سریع آماده شود. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه کاری نخود بپردازیم. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

گل نسترن
گل نسترن یکی از گل های بسیار خوشبویی می باشد که از دیدگاه طب سنتی دارای خواص فوق العاده دارویی می باشد. این گل دارای گونه بسیاری می باشد که در اقسام نقاط دنیا پخش شده است، و در همین ایران عزیزمان هم، گل نسترن بسیار یافت می شود. گل نسترن در رنگهای قرمز ، سفید ، صورتی و سایر رنگ های دیگر می روید. در ادامه مطلب می خواهیم به خواص درمانی و شفابخش این گل زیبا بپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.