همه چیز درباره‌ی کاشت رزماری و پرورش آن

اغلب مردم برای شاداب نگه داشتن فضای زندگی‌شان در منزل به پرورش گیاهان زینتی و آپارتمانی می‌پردازند. اگر بسیار خوش‌شانس باشیم و بتوانیم در محل زندگی از وجود یک بالکن، حیاط خلوت و یا حیاط نیز بهره ببریم، وجود یک باغچه در امر پرورش گیاهان به ما کمک بیشتری می‌کند. کاشت و پرورش گیاهان نه تنها به زیباسازی محل زندگی کمک می‌کند، بلکه ارتباط برقرار کردن با گیاهان و کاشت و پرورش آنها و به طور کلی امر باغبانی در به آرامش رسیدن انسان جنبه‌های مثبت فراوانی دارد. در ادامه به طرز کاشت رزماری و پرورش آن در منزل می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

کاشت رزماری

آشنایی با گیاه رزماری

رزماری بوته‌ای با دوام و همیشه سبز است، این گیاه در مناطقی رویش می یابد که دمای هوا در زمستان، بیش از  ۱۵ درجه سانتیگراد است. با این وجود، این گیاه چندساله باید در طی زمستان در مناطق شمالی، به خانه برده شده و به عنوان یک گیاه گلدانی از آن نگهداری شود. برگ‌های باریک این گیاه چرم مانند بوده و عطری صمغی و تند دارند.

رزماری ادویه‌ای معروف برای گوشت‌ها و چاشنی‌ها یا رست (بریانی‌)های بزرگ است. روغن برگ‌های این گیاه در داروسازی استفاده می‌شود.

جوانه زنی رزماری آهسته صورت می‌گیرد. دانه‌ها را در خانه و در عمق ۴.۵ سانتی متری ظرفی کاشته و وقتی ارتفاع جوانه‌ها ۷.۵ سانتی متر شد، آن‌ها را به فاصله ۶۰ سانتی متری از هم در باغچه یا باغ بکارید. رزماری محلی آفتاب گیر را ترجیح می‌دهد. هر زمان که احتیاج داشتید می‌توانید قسمتی از گیاه را ببرید، ولی مراقب باشید که هر بار بیشتر از ۲۰ درصد کل گیاه را جدا نکنید. برای خشک کردن، قبل از اینکه گیاه گل بدهد، شاخه‌ها را ببرید. زمانی که شاخه‌ها را برداشت می‌کنید، گیاه را به شکل دلخواه‌تان دربیاورید. دسته‌های رزماری را برعکس در مکانی هوادار آویزان کنید. وقتی شاخه‌ها خشک شدند، برگ‌ها را از ساقه بکنید.

تکثیر و کاشت رزماری

تکثیر این گیاه با دانه، قلمه زنی، لایه بندی یا تقسیم صورت می‌گیرد. دانه‌ها را در خانه و در عمق ۴.۵ سانتی متری ظرفی کاشته و وقتی ارتفاع جوانه‌ها ۷.۵ سانتی متر شد، آن‌ها را به فاصله ۶۰ سانتی متری از هم در باغچه یا باغ بکارید.

کاشت رزماری به صورت همراه: رزماری را کنار گیاهی بالغ (sage) بکارید چون یکدیگر را تحریک می‌کنند. گفته می‌شود که رزماری حشره هویج را دفع کرده و همچنین زنبورهای عسل را جذب می‌کند.

کاشت رزماری

رشد و مراقبت

میزان پایین جوانه زنی، تکثیر این گیاه را از دانه دشوار ساخته است. دانه‌ها را در خانه و در عمق ۴.۵ سانتی متری ظرفی کاشته و وقتی ارتفاع جوانه‌ها ۷.۵ سانتی متر شد، آن‌ها را به فاصله ۶۰ سانتی متری از هم در باغچه یا باغ بکارید. بهترین شیوه تکثیر رزماری قلمه زنی (یا لایه بندی ساقه) است. در اواخر بهار قسمت‌های ۱۵ سانتی متری را از بخش بالایی بوته رزماری برداشته و در گیاه واسط رشد (growth medium) قرار دهید. وقتی سیستم ریشه کامل شد، قسمت‌های بریده شده را بیرون در محلی آفتاب گیر بکارید.

برداشت

هر زمان که احتیاج داشتید می‌توانید قسمتی از گیاه را ببرید، ولی مراقب باشید که هر بار بیشتر از ۲۰ درصد کل گیاه را جدا نکنید. برای خشک کردن، قبل از اینکه گیاه گل بدهد، شاخه‌ها را ببرید. زمانی که شاخه‌ها را برداشت می‌کنید، گیاه را به شکل دلخواه‌تان دربیاورید. دسته‌های رزماری را برعکس در مکانی هوادار آویزان کنید. وقتی شاخه‌ها خشک شدند، برگ‌ها را از ساقه بکنید.

موارد استفاده

عطریات، آرایشی، آشپزی، زینتی و دارویی. روغن معطر این گیاه به صابون‌ها، کرم‌ها، لوسیون‌ها، عطر‌ها اضافه می‌شود. برگ‌های آن در عنبرچه‌ها، عطردان‌ها و همچنین حمام‌های گیاهی، بخور صورت، شوینده‌های مو و رنگ مو‌ها استفاده می‌شود. برگ‌های تازه و خشک شده رزماری برای مزه دار کردن مرغ، ماهی، بیف، گوشت بره، گوجه، قارچ، پنیر، تخم مرغ، سیب زمینی، سرکه و کره‌های گیاهی به کار رود. رزماری گل‌های جذابی دارد و برای تزئین مناظر پرورش داده می‌شود. این گیاه که ظاهری خوابیده دارد، روی دیوار یا برای پوشاندن زمین جذاب است. همچنین در جعبه نیز می‌توان آن را پرورش داد. گفته می‌شود که این گیاه خواص دارویی دارد.

‌نیک‌ونو، تی‌نیوز
همه چیز درباره‌ی کاشت رزماری و پرورش آن
3 (60%) 1 vote
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ با موضوع زندگی سالم
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

مارچوبه و قارچ کبابی
اگر شما هم عاشق کباب کردن سبزیجات هستید، مطمئنا از خوراک مارچوبه و قارچ کبابی لذت خواهید برد. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه این خوراک خوشمزه و کم‌کالری بپردازیم. ۲۵ دقیقه‌ای آماده می‌شود – برای ۶ نفر ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.