نکاتی برای پیشگیری از پوکی استخوان

0
30

پیشگیری از پوکی استخوان

شما به استخوان ها برای محافظت و به سادگی انجام دادن حتی یک کار کوچک نیاز دارید. همراه با فراهم کردن استحکام، تعادل و تکیه گاه برای بدن شما،استخوان های سالم به داشتن حالت بدن بهتر کمک می کنند و باعث می شوند شما بیشتر احساس جوانی کنید.

پوکی استخوان

همانطور که شما پیر می شوید، بیشتر در برابر استخوانهای ضعیف آسیب پذیر می شوید.حتی یک افتادن کوچک ممکن است استخوانی را بشکند،که نتیجه اش درد و از دست دادن اسقلال است.

اگرچه شما نمی توانید مانع پیری شوید، اما با برخی تغییرات ساده در سبک زندگی میتوانید از نازک شدن استخوان ها و دیگر عوارض آن جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما،مصرف آب، فعالیت های بدنی، میزان استرس و سلامت عمومی تاثیر بسیار زیادی بر استخوانهای شما دارند.

برای تضمین طول عمر سلامت استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان، باید از سنین پایین از آنها محافظت کنید.

۵ راه برای داشتن استخوان های قوی و پیشگیری از پوکی استخوان

بالا بردن مصرف کلسیم

کلسیم به تشکیل شدن و نگه داشتن استخوان های سالم و قوی کمک می کند.میزان کم کلسیم باعث تراکم پایین استخوان و آسیب های زود هنگام استخوان می شود.میزان مناسب کلسیم می تواند به جلوگیری از پوکی استخوان و سایر مشکلات مربوط به استخوان کمک کند.

افراد بین ۱۹ تا ۵۰ سال باید روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنند.

  • سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی،کلم،کلم ها ی باز برگ،برگ خردل،برگ چغندر،کلم فندقی و سایر سبزیجات بهترین منبع کلسیم هستند.
  • سایر حبوبات نیز غنی از کلسیم هستند.سویا،نخود و دیگر محصولات حبوبات دارای مقادیری کلسیم ومنزیم مورد نیاز برای ساختن استخوانهای قوی هستند.
  • آب پرتقال و آب سیب غنی شده شامل مقدار قابل قبولی کلسیم به صورت قابل جذب هستند.
  • محصولات لبنی کم چرب مانند پنیر،شیر و ماست نیز سرشار از کلسیم هستند.

بدانید که رژیم غذایی خاص و عادتهای سبک زندگی می تواند بر مقدار کلسیمی که بدن شما جذب و در استخوانهایتان ذخیره میکند،تاثیر داشته باشد.در ادامه این موضوعات با جزئیات بیشتری توضیح داده شده اند.

لذت بردن از آفتاب صبحگاهی

بازوها،دستان و صورتتان را روزانه به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در معرض آفتاب صبحگاهی قرار دهید تا به بدنتان برای تولید طبیعی مقدار کافی ویتامین D مورد نیاز برای استخوانهای قوی و سالم کمک کند.شما همچنین می توانید مواد غذایی سرشار از ویتامین D ماند شیر،غلات،آب پرتقال،ساردین،میگو،زرده تخم مرغ و ماهی تن مصرف کنید.

در حقیقت،بدن به ویتامین D به منظور جذب بهتر کلسیم نیاز دارد.

بر اساس مطالعه چاپ شده در تغذیه بالینی مجله آمریکایی در سال ۲۰۰۴،کمبود ویتامین D باعث بیماری نرمی استخوان می شود،پوکی استخوان را در بزرگسالان تسریع و تشدید می کند و باعث نرمی استخوان در کودکان می شود.

به علاوه،بررسی چاپ شده در بهترین تمرین و تحقیقات اندوکرنیولوژی بالینی و سوخت و ساز بدن پیامدهای کمبود ویتامین را نشان می دهد،مانند پرکاری غدد تیرویید نوع دوم و ضایعات استخوانی،منجر به پوکی استخوان و شکستگی می شود.

همچنین بخوانید :  رایحه درمانی با گل های معجزه آسا

اجتناب از نمک اضافی

نمک به عنوان عامل دفع بیش از حد کلسیم از طریق کلیه شناخته شده است.

مطالعه انجام شده توسط انجمن غدد درون ریز در سال ۲۰۱۳ بیان میکند که مصرف بالای نمک احتمال شکستگی استخوان بعد از یائسگی را در خانمها،صرف نظر از تراکم استخوان،افزایش می دهد.در بررسی منتشر شده در مجله استخوان و تحقیقات مواد معدنی در اوایل سال ۲۰۰۸،پژوهشگران نتیجه گیری کردند که نمک باعث تغییر عمده در توازن کلسیم استخوان می شود،خصوصاً هنگامی که با مقدار زیاد کلسیم مصرف شود.

انجمن قلب آمریکا،محدود کردن مصرف روزانه ی نمک را تا کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم پیشنهاد میکند.به جای استفاده از نمک برای اضافه کردن چاشنی به غذایتان،از گیاهان و سبزیجات طعم دار استفاده کنید.به علاوه،از مواد غذایی فرآوری شده که اغلب دارای نمک بسیاری هستند،اجتناب کنید.

ترک سیگار

مصرف سیگار می تواند عامل مشکلات سلامتی فراوانی شامل مشکلاتی در استخوانتان شود.استعمال سیگار مانع جذب موثر کلسیم توسط بدن و در نتیجه کاهش تراکم استخوانی می شود.

موسسه ملی بهداشت ایالات متحده اظهار میکند که افراد سیگاری با تراکم استخوان کمتر،نسبت به افراد غیر سیگاری بیشتر در معرض شکستگی استخوان هستند و این احتمال با توجه به سالها و تعداد سیگارهای استعمال شده،افزایش می یابد.

همچنین،خانم های سیگاری در سنین پایین تری یائسگی را تجربه می کنند که عامل افزایش از دست دادن استخوانهاست.

بررسی منتشر شده توسط پژوهشگران در دانشگاه پنسلوانیا در سال ۲۰۱۳ ذکر میکند که استعمال سیگار با زمان بهبودی طولانی تر و میزان بالاتری از عوارض زخم در شکستگی استخوانهای بلند، همراه است.

بررسی چاپ شده ی دیگری در پژوهش استخوان و مفصل در همان سال بیان می کند که استعمال دخانیات تاثیر منفی بر بهبود استخوان از نظر تاخیر در جوش خوردن،جوش نخوردن و دیگر عوارض دارد.

نه گفتن به نوشابه ، نه گفتن به پوکی استخوان

اگر شما یک معتاد به نوشابه هستید،به یاد داشته باشد که نوشیدن بیش از حد نوشابه می تواند باعث کاهش تراکم مواد معدنی استخوانی و افزایش احتمال ابتلا به پوکی استخوان گردد.

مصرف زیاد نوشابه عامل افزایش میزان فسفات در خون است.این به نوبه ی خود کلسیم را از استخوانهای شما خالی میکند و دفع کلسیم از طریق ادرار را افزایش می دهد.مصرف نوشابه حتی از جذب مناسب کلسیم نیز جلوگیری میکند.

یک بررسی منتشر شده در تغذیه بالینی مجله آمریکایی در سال ۲۰۰۶ ذکر میکند که کافئین و فسفریک اسید موجود در نوشابه ها ممکن است به استخوانها آسیب برساند.


ترجمه توسط گیاه یاب

منبع: top10homeremedies.com

نکاتی برای پیشگیری از پوکی استخوان
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید