نوشیدن آب و جسمی سالم

0
108

نوشیدن چند لیوان آب در روز یکی از توصیه های مهم پزشکان می باشد ، در واقع عملکرد اعضای بدن ما به آب بستگی دارد ، مصرف کم آب باعث ایجاد اختلالاتی در سیستم گوارشی بدن می شود ، همچنین مصرف آب کمک به گردش و تصفیه خون می گردد از این رو افرادی که دارای غلظت خون می باشند باید روزانه آب زیادی مصرف کنند تا مشکلات جدی برای آنها پیش نیاید ، در نتیجه نوشیدن آب هیچگاه فراموش نشود.

نوشیدن آب

حمزه زارع با اشاره به اینکه آفتاب زدگی و اسهال و استفراغ از شایع‌ترین بیماری‌های عمومی دوره گرما و بویژه فصل بهار هستند، اظهار کرد: متاسفانه اسهال و استفراغ‌هایی که در جامعه شایع می‌شوند عمدتا ویروسی هستند و هزینه‌های زیادی را به دولت و مردم تحمیل می‌کند.

وی ضمن درخواست از افراد برای همراه داشتن بطری و نوشیدن مداوم آب با توجه به بالا بودن دمای هوا در طول روز، قرار گرفتن بیش از حد کودکان و افراد سالخورده در معرض تابش خورشید را خطرناک دانست و گفت: قرار گرفتن این دسته افراد در محیط‌های گرم می‌تواند سبب گرمازدگی فرد شده که حتی بعضا بدلیل کمبود آب در بدن فرد عامل اصلی مرگ نیز بوده است.

زارع با بیان اینکه نوشیدن آب لطافت پوست و شادابی بدن را به همراه دارد، خاطر نشان کرد: باید توجه داشت آبی که می‌نوشید خیلی سرد نباشد؛ چرا که آب خیلی سرد نیز می‌تواند سبب سرماخوردگی و همچنین بروز عفونت در مجاری تنفسی در افراد و بویژه در کودکان شود.

به گزارش ایسنا، وی همچنین استراحت دو تا سه روزه و استفاده از ماسک را راه مناسب‌تری برای درمان سرماخوردگی و مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها و داروهای شیمیایی برشمرد و گفت: متاسفانه در کشور ما مصرف آنتی بیوتیک زیاد است که این اصلا خوشایند نیست. در سرماخوردگی همیشه نیاز نیست به پزشک مراجعه شود و فقط در مواردی که سرماخوردگی با تب بالا و ضعف و بی‌حالی همراه باشد فرد بیمار باید به پزشک مراجعه کند.

داروی معجزه گر

آب خالص و سالم- زمانی که هیچ افزودنی به آن افزوده نشده- «داروی معجزه گر» لقب گرفته است. نیاز روزانه بدن به آب خالص برابر ۸ لیوان در روز است. نوشیدن آب، دارای فواید مثبتی به این شرح است:

افزایش انرژی بدن؛

افزایش فعالیت مغز و فعالیت فیزیکی؛

دفع سموم بدن و ترکیبات مضر ناشی از متابولیسم؛

جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه؛

حفظ لطافت، شادابی و زیبایی پوست؛

کاهش وزن بدن؛

کاهش دمای بدن به ویژه در فصل گرما؛

جلوگیری از سردرد، سرگیجه و شوک ناشی از کم آبی یا بی آبی به ویژه در فصل گرما؛

هضم و جذب سریع غذا؛

پایداری وضعیت تعادل الکترولیت های بدننوشیدن آب و سلامت قلب

پزشکان و متخصصان تغذیه با مطالعه بیش از ۲۰ هزار فرد سالم ۳۸ تا ۱۰۰ ساله و به مدت ۶ سال، دریافتند افرادی که روزانه بیش از ۵ لیوان آب می نوشند، ۴۱ درصد کمتر از افرادی که کمتر از این میزان آب می نوشند، به بیماری های قلبی- عروقی، به ویژه حملات قلبی دچار می شوند. این تأثیر در مردان بیش از زنان مشاهده شده است. پزشکان معتقدند با نوشیدن آب، غلظت خون در حد متعادل باقی می ماند و مشکلاتی چون لخته شدن خون به جهت افزایش غلظت خون که عاملی در بروز سکته قلبی است، بروز نمی کند.

 

نوشیدن آب و کاهش وزن بدن

 

آب یکی از تسهیل کننده های هضم و جذب غذاست. بنابراین نوشیدن آب یکی از بهترین شیوه های کاهش و کنترل وزن است.

دکتر باتمانقلیچ، پژوهشگر ایرانی معتقد است: «در اغلب موارد احساس گرسنگی، احساس نیاز به آب است، نه غذا. از این رو با نوشیدن آب، احساس گرسنگی کاذب به سرعت برطرف می شود.»

همچنین بخوانید :  با عوامل کاهش دهنده میل جنسی آشنا شوید

زمانی که بدن با کمبود آب روبه رو می شود، چربی ها به جای شرکت در متابولیسم در بدن ذخیره می شوند و به این ترتیب شخص دچار افزایش وزن می شود. از این رو با مصرف آب به مقدار کافی، چربی ها در متابولیسم بدن وارد شده و مشکل اضافه وزن برطرف می شود.

آب، نیازی ویژه

آب به طور ویژه برای زنان باردار و مادرانی که به فرزندشان شیر می دهند، ورزشکاران به ویژه ورزشکاران حرفه ای ضروری است.

در ورزشکاران، نوشیدن آب باعث کاهش غلظت خون و جلوگیری از حملات قلبی، کاهش دمای بدن و جبران دفع آب از طریق تعرق می شود.

در افرادی که سابقه بیماری کلیه دارند، روزانه مصرف ۱۰ لیوان آب توصیه می شود.

در افراد مبتلا به حساسیت به ویژه حساسیت های دستگاه تنفسی (ریه ها و گلو) نوشیدن آب ضروری است، چرا که خشکی دستگاه تنفسی، عاملی جهت تشدید حساسیت دستگاه تنفسی است. از سوی دیگر آلودگی هوا عاملی جهت تشدید عوارض حساسیت های دستگاه تنفسی است که نوشیدن آب از جایگزینی ذرات آلوده در مجرای تنفسی جلوگیری می کند، در نتیجه عوارض ناشی از حساسیت تخفیف می یابد یا کاملاً از بین می رود.

کاهش مصرف آب، بدن را در مقابل حمله ویروس ها ضعیف می کند. نوشیدن آب سیستم ایمنی بدن را تقویت و فعال می کند. از این رو افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی بدن، بیش از سایری افراد نیاز به نوشیدن آب دارند. افراد سالم نیز با نوشیدن آب، سیستم ایمنی خود را همیشه فعال نگه داشته و خود را در برابر ابتلا به بیماری ها مصون می کنند.

آب به ترمیم بافت ها نیز کمک شایانی می کند، بنابراین نوشیدن آب به ترمیم بافت های آسیب دیده نیز کمک می کند.

چگونه نوشیدن آب را به خاطر بسپاریم؟

بی تردید مشغله ی کاری، مانع از به خاطر سپردن نکات مهم می شود، اما برای آن که نوشیدن آب را فراموش نکنیم، باید به چند نکته توجه کنیم:

صبح هنگام برخاستن از خواب، اولین لیوان آب را بنوشید. نوشیدن آب نه تنها تشنگی شما را برطرف می کند، بلکه به دفع سریع ترکیبات نامناسب ناشی از متابولیسم در طول شب نیز کمک می کند. از این رو بلافاصله پس از برخاستن از خواب یک تا دو لیوان آب بنوشید.

در بین روز به جای نوشیدن چای یا قهوه که خود باعث افزایش تشنگی می شوند، آب بنوشید.

پس از صرف ناهار حتماً یک لیوان آب بنوشید. این مسأله به هضم و جذب سریع و مفید غذا کمک می کند.

به هیچ وجه صبر نکنید تا تشنه شده و سپس آب بنوشید؛ چرا که زمانی که احساس تشنگی می کنید، بدن در وضعیت بحرانی و بی آبی مفرط قرار گرفته است. از این رو پیش از تشنه شدن آب بنوشید.

بعد از ظهر در فاصله بین ناهار تا هنگام خواب، حداقل ۳ لیوان آب را فراموش نکنید.

در فصل تابستان، حتماً یک بطری کوچک آب به همراه داشته باشید وهر چند وقت یک بار جرعه ای هم آب بنوشید.

سعی کنید به تدریج آب و آبمیوه طبیعی را جایگزین چای، قهوه، نسکافه و انواع نوشابه های مصنوعی کنید.

در پایان اینکه به عقیده متخصصان تغذیه، بهترین نوشیدنی، آب خالص است. آب خالص همان آب لوله کشی شهری است. متخصصان به هیچ وجه، نوشیدن «آب معدنی» را توصیه نمی کنند. سلامت باشید.

تبیان ، آفتاب نیوز

نوشیدن آب و جسمی سالم
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید