نوشیدنی های محبوب و تاثیر آنها بر وزن

نوشیدنی های محبوب در سراسر جهان شامل این موارد هستند: نوشابه‌ها، چای و قهوه. اما اثر هرکدام از این نوشیدنی‌ها بر بدن افراد متفاوت است؛ برخی باعث لاغری شده و برخی منجر به افزایش چربی‌های اضافه و چاقی می‌شوند. در این نوشتار قصد داریم به بررسی اثرات مختلف نوشیدنی های محبوب بر وزن بپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

نوشیدنی های محبوب

در یک آزمایش که در دانشگاه ایلینویز و با شرکت ۲۲ هزار شرکت‌کننده انجام شد، نشان داده شد جدای از میزان کالری که از یک نوشیدنی دریافت می‌کنیم، این نوشیدنی های محبوب بر عادات غذایی و کمیت و کیفیت غذاهایی که مصرف می‌کنیم، تاثیر مستقیم دارند.

نوشابه‌های رژیمی: محققان دریافتند، مصرف‌کنندگان این نوشیدنی، روازنه به‌طور متوسط ۶۹ کالری اضافی دریافت می‌کنند. براساس این آزمایش، افراد، بخش عمده این میزان کالری را به دلیل قضاوت نادرستی که در نتیجه مصرف نوشیدنی ایجاد می‌شود، دریافت می‌کنند. به این معنا که نارضایتی بدن از میزان کالری که از نوشیدنی دریافت می‌کند،‌ باعث می‌شود به مصرف غذای بیشتر تمایل پیداکند. دلیل دیگر این است که افراد بعد از مصرف یک نوشیدنی به ظاهر سالم، در مصرف غذاها آزادی بیشتری به خودشان می‌دهند.

چای: در این آزمایش، چای‌خورها کمترین افزایش ـ به طور متوسط ۶۴ کالری در روز ـ را در میزان کالری‌های دریافتی نشان دادند. براساس این آزمایش، چای سیاه یا دیگر انواع دمنوش‌ها نوع سالم نوشیدنی به شمار می‌آیند.

قهوه: مصرف‌کنندگان قهوه افزایش ۱۰۹ کالری را در میزان کالری‌های دریافتی روزانه خود تجربه کردند. همانند مصرف‌کنندگان نوشابه‌های رژیمی، قهوه‌خورها نیز ۶۰ کالری از این ۱۰۹ کالری را بر اثر مصرف تنقلات و نیز غذا خوردن بدون برنامه‌ریزی دریافت کردند. قهوه همانند چای یک نوشیدنی سالم است، اما مصرف زیاد آن می‌تواند تاثیرات منفی به دنبال داشته باشد. براساس این آزمایش، مصرف‌کنندگان قهوه و نوشیدنی‌های رژیمی، ناسالم‌ترین رژیم غذایی را دارا هستند.

نوشابه‌های معمولی و نوشیدنی‌های کربناته: جای تعجب نیست که نوشیدنی‌های کربناته در صدر فهرست نوشیدنی‌های افزایش‌دهنده وزن قرارداشته باشد. گروهی از شرکت‌کنندگان در آزمایش که عادت به مصرف این نوشیدنی‌ها داشتند، در اثر مصرف آنها و همچنین رژیم غذایی ناسالم حاصل از مصرف نوشیدنی، روزانه به طور متوسط شاهد افزایش ۲۲۶ کالری در کالری دریافتی خود بودند. نکته قابل توجه این که بخش عمده کالری‌های اضافی در این گروه در نتیجه مصرف موادغذایی بشدت فرآوری شده دریافت شد. این نوشیدنی‌ها از عوامل عمده چاقی در جهان به شمار می‌آیند.

جام‌جم‌آنلاین
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ با موضوع تغذیه

آشپزی سالم

طرز تهیه چای سبز
چای سبز یکی از سالم‌ترین و مفیدترین نوشیدنی‌هاست که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی می‌باشد. مصرف این چای اشتها را سرکوب کرده و به سوزاندن چربی و تضمین سلامت قلب کمک می‌کند. اما احتمالا تا به حال روش‌های مختلف ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

دمنوش بابونه و بهار نارنج
بدون شک دمنوش های فراوانی در سراسر دنیا به ثبت رسیده اند که از طعم و بوی فوق العاده ای برخوردار هستند. دمنوش های گیاهی بیش از هزاران سال است که توسط انسان ها برای درمان مشکلات جسمی استفاده شده و نتایج باورنکردنی به جای گذاشته است، یکی از همین دمنوش ها که امروز به آن خواهیم پرداخت ترکیبی از دو گیاه با خواص دارویی بی نظیر است، در ادامه با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.