نقش کولین در بدن چیست

یکی از ویتامین‌هایی که باعث تحریک متابولیسم بدن می‌شود کولین است. کولین نقش موثری در سوخت و ساز چربی‌ها دارد و باعث کاهش میزان کلی چربی‌های بدن می‌شود. به همین خاطر نیز این ویتامین باعث تحریک متابولیسم بدن میگردد. همچنین باید بدانید که کولین سرعت سوزاندن چربی‌ها را بالا می‌برد و زمانی که قصد کاهش و تثبیت وزن دارید کمک می‌کند تا بدن بهتر این فرآیند را پشت سر بگذارد. با گیاه یاب همراه باشید.

کولین

این گزارش حاکی از آن است که ، منیزیم یکی از محرک‌های فوق‌العاده‌ی متابولیسم بدن محسوب می‌شود. زمانی که این ماده ی معدنی با کلسیم همراه می شود تاثیر بیشتری ایجاد می کند .

این دو ماده ی معدنی مهم در همکاری با هم متابولیسم بدن را تحریک و استخوان ها را تقویت می کنند .

کولیـن و ترکیبات مشتق از آن در بسیاری از عملکردهای بیولوژیک نقش دارند. کولیـن در سنتز فسفولیپیدهای خاصی از متیل فسفاتیدیل کولـین و اسفنگوملین مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که فسفولیپیدهای فوق از اجزای اصلی غشاء سلولی هستند. ۹۵ درصد فسفو کولـین بافت‌ها صرف ساخت فسفاتیدیل‌کولین می‌شود، البته فسفاتیدیل کولین از طریق کولین رژیمی و از طریق سایر مسیرهای بیولوژیک نیز تولید می‌شود. اسفنگومیلین در غشاء‌سلول‌ها یافت شده و در میلینیه شدن سلول‌های عصبی نقش دارد.

کولیـن در انتقال سیگنالهای سلولی نیز موثر است، به نحوی که به همراه سایر ترکیبات پیش‌ساز مولکولهای پیام بر داخل سلولی، دی آسیل گلیسرول‌ها و سرامید است. از دیگر مشتقات کولـین که انتقال پیام سلولی را عهده‌دار هستند، می‌توان به فاکتور فعال کننده پلاکت‌ها و اسفنگوفسفوکولین اشاره کرد.کولین پیش‌ساز استیل کولین یکی از مهمترین نورو ترانسمیترهایی است که توسط نورونهای کولینرژیک سنتز می‌شود که درکنترل ماهیچه‌ها، ریتم سیرکادین، حافظه و بسیاری از عملکردهای عصبی موثر است.

همانطور که چربی و کلسترول رژیم غذایی از طریق شیلومیکرونها به کبد منتقل می‌شود، از سوی دیگر در کبد چربی و کلسترول از طریق VLDL‌ها برای انتقال به جریان خون و سپس انتقال به بافت‌های غیر کبدی آماده می‌شوند. ذرات VLDL برای فعالیت خود نیازمند فسفاتیدیل کولیـن هستند و در نبود آن چربی و کلسترول در بافت کبد تجمع می‌یابد و باعث آسیب کبدی می‌شود.

در کبد و کلیه از طریق ۲ فرایند آنزیمی،کولیـن به بتائین تبدیل می‌شود. هم‌چنین در غشاء داخلی میتوکندری نیز فرایند مشابهی در جهت تولید بتائین از کولیـن رخ می‌دهد. بتائین مهمترین فاکتور تامین کننده گروه متیل است. تبدیل هوموسیستئین به میتونین نیازمند گروه میتل است. کاهش هوموسیستیئن در خون باکاهش رسیک ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی مرتبط است.

لازم به ذکر است که بتائین در تنظیم اسمتیک نیز موثر است که نشان دهنده اهمیت وجود کولـین است. از دیگر وظایف کولین می‌توان به نقش آن در متابولیسم برخی از ویتامین‌ها از قبیل فولات ویتامین B12 و B6 و ریبوفلاوین اشاره کرد.

علائم کمبود کولـین

به دنبال یک مطالعه مداخله‌ای بر روی ۵۷ بزرگسال که رژیم غذایی فاقد کولـین دریافت کرده بودند، مشخص شد که در ۷۷ درصد مردان، ۸۰ درصد از زنان یائسه  و ۴۴ درصد از زنان غیر یائسه، کبد چرب، آسیب کبدی و عضلانی ایجاد گردید. به دلیل ترشح استروژن در زنان غیر یائسه، سنتز فسفاتیدیل کولین از طریق مسیر فسفاتیدیل اتانول آمین N متیل ترانسفراز انجام می‌شود در نتیجه علائم ناشی از کمبود کولـین رژیم غذایی کمتر رخ می‌دهد.کولین فاکتور مهم و اساسی در متابولیسم اسیدهای نوکلئیک، اسیدهای آمینه و تولید گروههای حاوی متیل می‌باشد.

کولین و پیشگیری از بیماری‌ها

بیماری‌های قلبی عروقی (کولـین و هوموسیتئین)

تحقیقات علمی بسیاری ثابت کرده‌اند که حتی میزان متوسطی از افزایش سطوح هوموسیستئین خون، ریسک بیماریهای قلبی عروقی را افزایش می‌دهد.بسیاری از سکته‌های قلبی به دنبال تشکیل پلاک در دیواره‌های عروقی رخ می‌دهند. سطوح بالای هوموسیتئین، آترواسکلروز و ترومبوژنز را از طریق مکانیسم‌های مرتبط با استرس اکسیداتیو، اختلال در عملکرد اندوتلیال، واکنش‌های التهابی، تشکیل لخته‌های خونی و اختلال در متابولیسم چربی افزایش می‌دهد.

به طور مشخص کولیـن پیش‌سازسنتز بتائین است. بتائین از طریق تامین گروه‌های متیل، تبدیل هوموسیستئین به میتونین را از طریق آنزیم بتائین هوموسیستئین متیل ترانسفر عهده‌دار است که خود باعث کاهش همو سیستئین خواهد شد.

کولـین و بیماری‌های کبدی

همانطور که قبلا اشاره شد، برخی از مطالعات ارتباط بین کبد چرب غیر الکلی و کولـین را اثبات کرده‌اند.

در مدل‌های حیوانی کاهش سطوح کولین با افزایش و قوع سرطان کبد مرتبط است، مکانیسم‌های متعددی از قبیل بازسازی سلول‌های کبدی و حساسیت بافت‌ها به مواد شیمیایی، تنظیم فعالیت ژن‌ها، بازسازی DNA و آپوپتوز، آسیب DNA به دنبال استرس اکسیداتیو و فعالیت پروتئین کیناز C در این امر دخیل هستند.لازم به ذکر است باید مطالعات بیشتری به منظور اثبات نقش کولین و سرطان کبد در نمونه‌های انسانی انجام شود.

کولین و کاهش نقص‌ لوله‌های عصبی

همانطور که مطالعات نشان داده‌اند، فولات در کاهش نقص لوله‌های عصبی جنین موثر است اما پاره‌ای از مطالعات نقش سایر فاکتورها از قبیل بتائین و کولین را متذکر شده‌اند.

یکی از مطالعات انجام شده بر روی زنان باردار نشان داد که در بین زنانی که دریافت بالاتری از کولیـن داشتند در مقایسه با گروه کنترل، ریسک ابتلا به نقص لوله‌های عصبی ۵۱ کاهش یافته است.مطالعه‌ دیگری که روی زنان آمریکایی انجام شده بود ثابت کرد که در زنانی که غلظت سرمی‌کولین پایین است ۴ تا ۲ برابر ریسک ابتلا به نقص لوله‌های عصبی افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر برخی از مطالعات این ارتباط را تایید نمی‌کنند و نتایج ضد و نقیضی وجود دارد. مسلماً اثبات فرضیه نقش کولیـن در کاهش بروز نقص لوله‌های عصبی نیازمند مطالعات بیشتری است.

کولین و سلامت شناختی – سلامت روان شناختی

به نظر می‌رسد به دلیل اهمیت میتلاسیون DNA در سلامت و توسعه مغزی، عملکرد نورونی مغز و فرایند شناختی، نقش ترکیبات مغذی دهنده متیل از قبیل کولین ضروری به نظر می‌رسد.از دیگر بیماریهایی که می‌‌توان به ضرورت دریافت کولـین اشاره کرد آلزایمر، پارکینسون و برخی از بیماریهای روانی است. از سوی دیگر مشاهده شده دریافت مکمل کولـین در درمان بیماری گلوکوم یا آب سیاه که آسیب اعصاب بینایی است، بی‌تاثیر نیست.

دریافت کافی و منابع غذایی کولین

در سال ۱۹۹۸ برد غذا و تغذیه انستیتو پزشکی DRI مربوط به کولیـن را تعیین نمود، اما از آنجائیکه شواهد علمی کافی به منظور تعیین RDA در دسترس نبود میزان دریافت کافی برای کولین تعیین نشد. مهمترین شاخص به منظور تعیین AI برای کولین، پیشگیری از آسیب کبدی بیان شده است.در آمریکا میزان دریافت متوسط کولین از مقادیر توصیه شده AI پایین‌تر است.

تخم‌مرغ، جگر و بادام‌زمینی از منابع غذایی غنی از کولین هستند. گوشت‌ها، ماکیان، ماهی، لبنیات، پاستا، مرغ و غذاهای تشکیل شده از تخم‌مرغ منابع اصلی تامین کننده کولین در بین مردم آمریکاست. اسفناج ، چغندر ، گندم منابع خوبی از متابولیت‌های کولین هستند. گاهی اوقات لسی‌تین که در واقع مخلوطی از فسفاتیدیل کولین و سایر فسفولیپیدهاست، در فرآیندهای غذایی، به برخی از مواد غذایی اضافه می‌شود.

گیاه خوارانی که گوشت، شیر، تخم‌مرغ مصرف نمی‌کنند در معرض خطر کمبود کولین قرار دارند.۳ اونس جگر گوساله، ۱ فنجان گندم، ۱ عدد تخم‌مرغ بزرگ، ۳ اونس گوشت گوساله،  ۳ اونس سالمون، ۳ اونس گوشت مرغ به ترتیب حاوی ۳۵۶، ۲۰۲، ۱۴۷، ۷۵ و ۷۳ میل‌گرم کولین هستند.

مکمل کولین

CDP-Cholines یا Citicoline و ترکیباتی از قبیل choline chlonide و Choline bitartrate به عنوان مکمل، کولـین شناخته می‌شوند.

مسمومیت زایی کولین

مصرف دوزهای بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ میلی‌گرم در روز کولین باعث بروز عوارضی از قبیل افزایش تعریق، افزایش ترشح بزاق، تهوع و ایجاد بوی ماهی می‌شود. ایجاد بوی ماهی به دلیل تولید و ترشح بیش از حد تری متیل‌آمین یکی از متابولیت‌های کولیـن است. حداکثر مقدار قابل تحمل کولین UL برای بزرگسالان ۳۵۰۰۰ میلی‌گرم در روز است.

وای جی سی ، شهر خبر

نقش کولین در بدن چیست
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط نویسنده 1 در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۹۵ با موضوع اخبار دنیای سلامت
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو
در دستورالعمل امروز قصد داریم به طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو بپردازیم که غذایی فوق‌العاده لذیذ و خوش‌طعم است. البته فراموش نکنید که این پاستا کالری نسبتا بالایی دارد و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. لطفا با ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

کاجیره
کاجیره گیاهی بومی هندی می باشد که از خواص متعددی برخوردار است و باعث کاهش کلسترول خون می شود. در ادامه مطلب با فواید اعجاب انگیز کاجیره خواهیم پرداخت. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.