نقش رانندگی در به تعویق انداختن آلزایمر

0
88

در پژوهش‌های به عمل آمده بر روی سالمندان، مشخص شده است که رانندگی کردن میتواند نقش مثبتی در هوشیار نگه داشتن افراد داشته باشد و از همین رو میتواند آنها را از بیماری‌ها و اختلالات ذهنی – حافظه‌ای مانند آلزایمر دور نگه دارد. در ادامه به جزییات این پژوهش و نتایج آن میپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

رانندگی

نقش رانندگی در به تعویق انداختن آلزایمر

پژوهشی در دانشگاه کلمبیا نشان می‌دهد که راننـدگی می‌تواند با هوشیار نگه‌ داشتن راننده و همچنین دادن احساس خود کنترلی، آزادی شخصی و استقلال مانع از زوال شناختی می‌شود.

راننـدگی می‌تواند روزمرگی بازنشستگانی را که وسایل نقلیه عمومی را در دسترس ندارند، تحت تأثیر قرار دهد و موجب فعالیت بیشتر آنها شود.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد سلامت ذهنی و بدنی‌ سالمندانی که رانندگی را کنار گذاشته‌اند تحلیل رفته و زمینه ابتلا به بیماری‌های بسیاری از جمله افسردگی در آنها ایجاد می‌شود.

برای بسیاری از سالمندان، راننـدگی راهی است برای گذراندن زندگی روزمره‌شان و همچنین نشانگری قوی برای خود کنترلی، آزادی فردی و استقلال تلقی می‌شود.

محققان خاطرنشان کردند به صورتی غیرقابل‌اجتناب با کنار گذاشته شدن رانندگی به علت روند پیری، به همان منوال نیز عملکرد فیزیکی و شناختی رو به زوال می رود.

زمانی که موقع تصمیم‌گیری برای کنار گذاشتن رانندگی می‌شود، مهم است که متوجه پیامدهای جانبی منفی بر سلامتی ناشی از این کار بوده و در تلاش برای اجرای برنامه‌های شخصی برای حفظ تکاپو و عملکردهای اجتماعی باشیم.

ایسنا
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید