۵ نشانه ای که خبر از بیماری آپاندیس می دهند

0
78

بیماری آپاندیس یا آپاندیسیت ( التهاب آپاندیس ) عارضه‌ای شایع نیست و افراد کمی در جهان ( حدود ۵% از جمعیت جهان ) به آن مبتلا می‌شوند. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید بهتر است هرچه زودتر به درمان این عارضه بپردازید زیرا اگر از بیماری آپاندیس جلوگیری نشود می‌تواند منجر به پارگی و ترکیدگی آپاندیس گردد که در موارد حتی می‌تواند جان بیمار را تهدید کند.

بیماری آپاندیس

به گزارش گیاه یاب به نقل از «پریونشن»، اگرچه در تمامی موارد آپاندیس با پارگی مواجه نمی‌شود اما اگر از آن غافل شوید و به چک آپ نپردازید، احتمال بروز چنین مشکلی بیشتر می‌شود. در ادامه چند نشانه‌ای که خبر از بیماری آپاندیس می‌دهند را معرفی خواهیم کرد.

دل درد

بیماری آپاندیس معمولا با درد در ناحیه‌ی ناف تا قسمت پایینی و سمت راست شکم همراه است. اگرچه این درد علامت پارگی آپاندیس نیست اما بهتر است با مراجعه به پزشک و انجام تصویربرداری اطمینان حاصل کنید.

یک متخصص با اشاره به متفاوت بودن درد و ناراحتی در برخی از بیماران بیان می‌کند: « اگر هنگام انجام فعالیت‌هایی مانند راه رفتن، سرفه کردن و یا با ماشین از روی دست انداز رد شدن با درد در ناحیه‌ی شکم مواجه می‌شوید، ممکن است آپاندیس شما در حال پاره شدن باشد. اگر با چنین دردهایی روبه‌رو هستید سریعا به پزشک مراجعه کنید. »

حالت تهوع، استفراغ و بی‌اشتهایی

تمام بیماران آپاندیسیت با این علائم مواجه نمی‌شوند اما اگر تهوع، استفراغ و بی‌اشتهایی شما همراه با درد می‌باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. متخصصان می‌گویند که التهاب آپاندیس ممکن است گاهی دستگاه گوارش و سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد و باعث بروز حالت تهوع و استفراغ شود.

بیش از حد به توالت مراجعه می‌کنید

در برخی از افراد جایگاه آپاندیس در قسمت پایین‌تری از لگن است و به مثانه نزدیک می‌باشد. هنگامی که آپاندیس شما ملتهب می‌شود به دنبال آن مثانه نیز تحت تاثیر قرار گرفته و ممکن است دچار التهاب شود. این مشکل سبب می‌شود تا شما همواره نیاز به توالت و دفع ادرار داشته باشید. همچنین در چنین شرایطی دفع ادرار ممکن است با درد همراه باشد.

همچنین بخوانید :  راه‌کارهایی برای نجات از نابینایی دیابت

تب و لرز

تب و لرز همیشه نشانه‌ی وجود داشتن نوعی از التهاب در بدن شما می‌باشد. زمانی که آپاندیس شما دچار التهاب می‌شود باعث می‌گردد تا بدن برای مقابله با التهاب، مواد شیمیایی خاصی را تولید کرده و سلول‌های مبارز بدن را در ناحیه‌ی آپاندیس فعال کند. چنین فرآیندی می‌تواند با علائمی مانند درد و تب و لرز همراه باشد. اگر تب و لرز شما در حال شدید شدن است و شکمتان نیز درد می‌کند به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

احساس گیج بودن

اگر احساس گیجی دارید و همواره اشتباه می‌کنید ممکن است عفونت آپاندیس در حال وخیم‌تر شدن باشد. در چنین حالتی ممکن است عفونت وارد جریان خون شده و حتی باعث مرگ شود. شدید شدن عفونت باعث می‌شود تا بسیاری از منابع حیاتی بدن انسان مانند اکسیژن از بین بروند و مغز از این منابع غافل می‌ماند و نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد. اگر در خانواده و اطرافیان خود با رفتار غیرعادی و ناگهانی فردی مواجه شدید حتی اگر مربوط به آپاندیس نباشد بهتر است به سرعت او را به پزشک برده تا از آسیب‌های مغزی مانند سکته جلوگیری کنید.

مترجم: حسین حیدری
۵ نشانه ای که خبر از بیماری آپاندیس می دهند
5 (100%) 1 vote
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید