نسخه‌های درمانی برای زکام بهاری

0
95

زکام ( به انگلیسی Rhinitis ) در واقع به معنای ملتهب شدن بخش مخاطی بینی میباشد که این موضوع منجر به آبریزش و تضعیف حس بویایی میگردد. یک واکنش آلرژیک زمانی رخ میدهد که سیستم ایمنی بدن با محرک‌ها مبارزه می‌کند. کسانی که در برابر گرده‌ی گیاهان حساسیت دارند، این مشکل‌شان در فصل بهار بیشتر میشود. گرده‌ی گیاهان که در داخل گل‌ها وجود دارد اغلب در فصل بهار انتشار یافته و افراد مختلف ممکن است در مقابل یک یا چندین نوع گرده حساسیت داشته باشند که به این حالت « حساسیت » و « زکام بهاری » یا فصلی گفته میشود.

زکام

گرفتن بینی احساس ناخوشایندی ایجاد میکند. یک آلرژی، موتور حساسیت‌های دیگر را نیز راه می‌اندازد و باعث میشود بدن به بقیه‌ی محرک‌های محیط نیز واکنش نشان دهد. تقریبا چهل درصد از آسم‌ها از آلرژی ایجاد میشود. محرک‌های بالقوه عبارتند از: غذاها، گرد و خاک، کپک و قارچ، داروها، شیره‌ی گیاهان، ضایعات بدن حیوانات، نیش و گاز حشرات، فضولات کرم‌ها و سوسک  حمام.

بسیاری از غذاها می‌توانند سیستم ایمنی بدن شخص مستعد را به مبارزه مجبور کنند. آلرژی‌های غذایی بیشتر نسبت به این مواد خوراکی است:

شیر گاو، تخم مرغ، بادام زمینی، گندم، سبوس، ماهی، حلزون صدف‌دار، میگو و خرچنگ دریایی.

پوست، سیستم‌های گوارش و تنفسی در هنگام بروز آلرژی مورد حمله قرار می‌گیرند. در واقع این قسمت‌ها از آلرژی رنج میبرند و نشانه‌ها را بروز میدهند. زکام عمدتا بر اساس شرح حال ( احتقان بینی، خارش بینی، عطسه و آبریزش ) تشخیص داده میشود و ملاحظات بالینی می‌تواند کمک شایانی در تشخیص داشته باشد. معمولا برای رفع این بیماری از آنتی هیستامین، انواع قرص‌ها و شربت‌های دیگر استفاده میشود، اما در این مقاله چند روش طبیعی برای مقابله با زکام یا گریپ را پیشنهاد می‌کنیم.

نسخه‌های درمانی زکام :

بخورهای گیاهی

جهت بخور دادن، درمان سینوزیت، آنژین‌ها، سرماخوردگی و زکام می‌توانید برگ اکالیپتوس، اسطوخودوس و مرزنجوش را هر کدام به یک اندازه تهیه کنید.

یک قاشق از گیاهان نامبرده را کوبیده، در یک لیتر آب جوش ریخته  و روی شعله‌ی ملایم به مدت پنج دقیقه بخور دهید.

مخلوط گیاهان

برای مقابله با سرماخوردگی و زکام بهاری، شش قسمت از گل غان را با پنج قسمت از گل زیرفون، چهار قسمت از پوست بید، دو قسمت از ریشه‌ی شیرین بیان و سه قسمت از میوه‌ی رازیانه خوب مخلوط کنید.

یک قاشق غذاخوری از مخلوط فوق را که خوب کوبیده‌اید، در یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی ۳ بار هر بار یک فنجان میل کنید.

مخلوط گل بابونه ، آویشن و مریم گلی

۲۰ گرم گل بابونه را با ۱۰ گرم آویشن شیرازی و ۱۰ گرم برگ مریم گلی ترکیب کنید.

مقدار یک قاشق غذاخوری از مخلوط فوق که کوبیده و نرم شده باشد را در یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار هربار یک فنجان میل کنید.

داروی ضد سرماخوردگی

سه گرم به دانه، پنج دانه عناب و نه دانه سپستان تهیه کنید. عناب و سپستان خرد شده را به مدت پنج دقیقه بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و به موسیلاژ استخراج شده از به دانه ( به دانه را قبلا در ۱۲۰ میلی‌لیتر خیسانده و آن را صاف کنید ) اضافه کنید. در خاتمه به داروی حاصل کمی شکر اضافه کرده و روزی دوبار میل کنید.

داروی خلط آور

برای تهیه‌ی دارویی خلط آور سه تا شش گرم گیاه پرسیاوشان تهیه کنید. سپس آن را کوبیده و در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.

گیاه اورمک

برای رفع آسم و حساسیت میتوانید دو تا چهار گرم از تمام گیاه اورمک (افرادا) استفاده کنید. برای اینکار مقدار تعیین شده‌ی گیاه فوق را از قبل بکوبید و در یک لیوان آب جوش ریخته، به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.

گل بنفشه

گل یا تمام گیاه بنفشه (بنفشه‌ی معطر) ضد زکام و خلط آور ملایم است. مقدار دو تا چهار گرم از گیاه بنفشه را کوبیده و در یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.

همچنین بخوانید :  راه های رهایی از بی اشتهایی

پنیرک

گل و برگ گیاه پنیرک خلط آور و آرام کننده است. دو تا چهار گرم از آن را کوبیده و در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد.سپس آن را صاف کرده روزی سه بار هربار یک فنجان میل کنید.

گل پنیرک ضد سرفه و سینه درد است. دو تا چهار گرم آن را که قبلا کوبیده شده باشد، در یک لیوان آبجوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد. آن را صاف کرده و روزی سه بار هربار یک فنجان میل کنید.

گل ختمی

گل یا تمام گیاه ختمی کاهش دهنده‌ی تحریکات سینه و ضد سرفه است. دو تا چهار گرم از گیاه را از قبل بکوبید و در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار هربار یک فنجان میل کنید.

درمان سرفه و عرق زیاد

جهت معالجه‌ی سرفه و عرق زیاد مسلولین از برگ مریم گلی استفاده کنید. ۰٫۵ تا ۱٫۵ گرم برگ مریم گلی را که قبلا کوبیده شده باشد، در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد، آن را صاف کرده و روزی سه بار هربار یک فنجان میل کنید.

اکالیپتوس

برگ یا گل اکالیپتوس ضد برونشیت مزمن و زکام است. دو تا چهار گرم از آن را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار هربار یک فنجان میل کنید.

گیاه زوفا

گیاه زوفا، ضد زکام و آسم است. می‌توانید دو تا چهار گرم از گیاه زوفا را کوبیده، در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار هربار یک فنجان میل کنید.

صمغ اوشق

صمغ اوشق (کما) ضد زکام، درد گلو و ریه (برونشیت مزمن) و خلط آور است. می‌توانید آن را به شکل حب یا امولسیون‌های معطر شده توسط اسانس نعناع میل کنید.

عناب

عناب نرم کننده‌ی سینه است. میتوانید سه تا پنج گرم یا ۵۰ عدد آن را کوبیده، در یک لیوان آبجوش ریخته و اجازه دهید به مدت نیم ساعت دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار هربار یک فنجان میل کنید.

سپستان

میوه‌ی سپستان نرم کننده‌ی سینه است. ۳۰ عدد از آن را که قبلا کوبیده شده باشد، در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دوبار هربار یک فنجان میل کنید.

مرزنجوش

جهت باز کردن گرفتگی بینی میتوانید تمام گیاه یا اسانس مرزنجوش ( Origanum majorna ) را در موقع لزوم در بینی بچکانید. همچنین دو تا چهار گرم آن را که قبل کوبیده شده باشد، در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار هربار یک فنجان میل کنید.

* دو تا چهار گرم گل و ریشه‌ی ختمی را در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار هربار یک فنجان میل کنید.

* مقدار دو تا چهار گرم تمام گیاه شاتره را در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار هربار یک فنجان میل کنید. این گیاه ضد زکام است.

رژیم غذایی مناسب برای بهبود آلرژی

بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن نیز میتواند یکی از راه‌کارهای موثر در پیشگیری و درمان زکام بهاری و هرگونه آلرژی فصلی باشد. گنجاندن مقدار زیادی از آنتی اکسیدان‌ها مثل میوه‌ها، انواع سبزی‌ها و چربی امگا ۳ به رژیم غذایی، تا حد زیادی حساسیت شما را برطرف میکند. پس توصیه میشود یک رژیم غذایی مقوی و سالم را دنبال کنید.

نیک و نو

نسخه‌های درمانی برای زکام بهاری
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید