نحوه برخورد صحیح با کودک عصبی و پرخاشگر

بعضی پسربچه ها مداوم داد می‌زنند و هیچ کنترلی روی رفتارشان ندارند. آیا می‌دانید چگونه باید با آن‌ها برخورد کرد که روحیه‌ش صدمه نخورد ولی از این عصبانیت و پرخاشگری دست بردارد؟ در ادامه به همراه یک روانشناس بالینی به بررسی نحوه برخورد صحیح با کودک عصبی و پرخاشگر میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

کودک عصبی و پرخاشگر

آتنا جهانگیری روانشناس بالینی درباره نحوه برخورد صحیح با کودک عصبی و پرخاشگر می‌گوید: عصبانیت در زندگی همه‌ی آدم‌ها چه کوچک و چه بزرگ جزئی ثابت است و همه‌ی ما در جایی از زندگی دچار خشم می‌شویم، اما مهم این است که هنگام خشم بتوانیم رفتار و کلام خود را کنترل کنیم و رفتاری خشونت آمیز نداشته باشیم.

مهمترین وظیفه‌ی والدین هم آموختن این مهارت‌ها به کودک است، یعنی اینکه به او بیاموزیم هنگام عصبانیت مجاز به چه کارهایی است. البته آنچه می‌خواهیم درباره کنترل عصبانیت به او بیاموزیم، باید به زمانی موکول شود که هرگونه بحث و مشاجره‌ای تمام شده و آرامش بر فضای گفت و گو حاکم باشد.

وقتی که می‌خواهید با فرزندتان صحبت کنید، بعد از اینکه شرایط محیطی را در نظر گرفتید، شرایط کودک را هم در نظر بگیرید. وقتی که او مشغول بازی است یا زمانی که غرق و محو کشیدن یک نقاشی است، او را صدا نزنید، زیرا او در این حالت هیچ تمرکزی روی حرف‌های شما نخواهد داشت و دوست دارد این بحث زودتر تمام شود تا او به کار ناتمامش برسد. صدایش کنید و از او بپرسید که دوست دارد در این زمان خاص با شما حرف بزند یا نه و اگر پاسخش مثبت بود، بحث را شروع کنید. سؤالات خود را کلی بیان کنید، مثلا بپرسید (به نظر تو آدم‌ها عصبانی می‌شوند؟) اگر پاسخ مثبت داد، بپرسید که (به نظر تو آن‌ها موقع عصبانیت چه کار می‌کنند؟) احتمالا فرزندتان به شما می‌گوید: ممکن است داد بزنند، قهر کنند، چیزی را پرت می‌کنند و…) حالا وقت مناسبی است که با این سوالات به کودک کمک کنید تا علائم عصبانیت را بشناسد و متوجه شود.

زمانی که خودش این علائم را دارد، یعنی عصبانی است. اکنون زمان آن است که رفتار درست در حین عصبانیت را به او بیاموزیم. اولین چیزی که کودک باید بداند، بایدها و نبایدهای رفتاری حین عصبانی شدن است و اینکه چه عکس العملی را باید موقع خشم نشان دهد. وقتی کودک در پاسخ به سوال شما می‌گوید که آدم‌های عصبانی چه کارهایی می‌کنند، شما می‌توانید رفتارهای دیگر را به این فهرست اضافه کنید و بعد از پایان حرف‌هایتان به او بگویید که تمام این رفتارها غلط است و باید در چنین مواردی آرام بود، سکوت کرد و بعد از کمی مکث، خواسته یا حرف خود را بیان کرد.

فراموش نکنید که بیشتر واکنش بچه‌ها در زمانی که خشمگین می‌شوند، دقیقا منطبق بر رفتار والدین است. مثلا آن‌ها همانند پدرشان داد می‌زنند، مثل برادر بزرگترشان به در و دیوار می‌کوبند و اگر مورد تنبیه بدنی واقع شده باشند، عروسک‌هایشان را تنبیه می‌کنند. زمانی که ما بتوانیم رفتار خود را کنترل کنیم می‌توانیم کودکانی داشته باشیم که کنترلی منطقی روی رفتارهایشان دارند، بنابراین ما می‌توانیم زمانی که در اوج عصبانیت هستیم، کودکانمان را تربیت کنیم. این اتفاق زمانی می‌افتد که ما در حالت خشم، سکوت کنیم، نفسی بلند بکشیم و خود را آرام کنیم. در نتیجه‌ی چنین رفتارهایی کودک بدون هیچ جلسه‌ی توجیهی می آموزد که هنگام خشم چه رفتاری صحیح است.

ماهنامه‌همشهری
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ با موضوع مادر و کودک

آشپزی سالم

طرز تهیه چای سبز
چای سبز یکی از سالم‌ترین و مفیدترین نوشیدنی‌هاست که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی می‌باشد. مصرف این چای اشتها را سرکوب کرده و به سوزاندن چربی و تضمین سلامت قلب کمک می‌کند. اما احتمالا تا به حال روش‌های مختلف ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

گل ساعتی
گل ساعتی ، گیاهی چند ساله است که به شکل درختچه با رنگ‌های آبی، قرمز، ارغوانی و سفید می‌روید. ساقه آن به درختان مجاور می‌پیچد و بالا می‌رود، به همین دلیل آن را پیچ ساعتی نیز می‌نامند. ...
ادامه مطلب
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.