مکمل های طبیعی و خانگی را بشناسید

0
102

مشکلات تغذیه‌ای در افراد مختلفی از کودکان گرفته تا بانوان و سالمندان دیده می‌شود. فقر آهن، ویتامین دی، کمبود کلسیم و… از موارد شایعی هستند که باید به آنها توجه شده و جبران گردند. یکی از روش‌های رایج برای جبران کمبود‌های غذایی استفاده از مکمل‌های آماده است که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، اما پیشنهاد ما این است که از مکمل های طبیعی و خانگی استفاده کنید تا از سایر خواص مواد غذایی نیز بهره‌مند شوید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

مکمل های طبیعی

محمد تقی انوشه متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به نحوه بهره مندی از مکمل های طبیعی خانگی و چگونگی تهیه آنها اظهار کرد: استفاده از مکمل های غذایی در سه گروه آسیب پذیر، رژیم های لاغری و رژیم های چاقی تقسیم می‌شود.

وی گفت: کودکان، افراد دچار سوء تغذیه، نوزادان، مادران باردار، بیماران و سالمندان همگی در زمره گروه های آسیب پذیر قرار دارند که مصرف مکمل های غذایی مانند مولتی ویتامین، آهن، ویتامین های A و E، سلنیم،  اسید فولیک، کلسیم، منیزیم، روی و اسید فولیک در آنها ضروری است.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در خصوص منابع طبیعی مکمل های طبیعی و غذایی ضروری تصریح کرد: نور آفتاب، شیرهای غنی شده با ویتامین D3 از بهترین و کم هزینه ترین منابع تامین این ویتامین حیاتی هستند که هم اکنون در ایران کمبود آن یکی از مهمترین علت بروز برخی مشکلات و بیماریها است و کمبود کلسیم نیز در ردیف آن قرار دارد.

وی بیان کرد: هرچند پوست تخم مرغ غنی از کلسیم است اما هضم آن به سختی انجام می‌گیرد و بنابراین کلم و شیر بهترین منابع تامین این ماده حیاتی بدن به شمار می روند.

همچنین بخوانید :  علت کم خوابی شما چیست؟

انوشه با بیان اینکه مغزها، آجیل‌های خام و زرده تخم مرغ یکی از منابع خوب سلنیم، ویتامین های E وA هستند، افزود: علاوه بر این مواد غذایی جوانه گندم و خیار منبع غنی از ویتامین E به شمار می روند، هویج نیز یکی از غنی ترین منابع برای تامین ویتامین A و بتاکاروتن است.

وی با تاکید بر اینکه مادران باردار در طول دوران بار داری علاوه بر مصرف منابع آهن مانند گوشت، دل و جگر، باید قرص آهن و اسید فولیک نیز با تشخیص پزشک استفاده کنند، گفت: سبزیجات تازه بهترین منبع طبیعی و در دسترس برای تامین اسید فولیک در عموم افراد هستند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره افرادی که از مکمل‌های ویژه لاغری استفاده می کنند، بیان کرد: دمنوش چای سبز، مصرف مداوم دارچین، زنجبیل و زیره بهترین و کم هزینه ترین مکمل‌ها برای لاغری هستند، زیرا به طور کلی مکمل های چاقی و لاغری صنعتی از گرانقیمت ترین نوع مکمل های غذایی به شمار می روند.

وی با اشاره به چند توصیه مهم به دوستداران کاهش وزن و مصرف کنندگان مکمل های لاغری اظهار داشت: مصرف مولتی ویتامین، جوانه های جو و گندم و همچنین دلسترهای حاوی مالت یا عصاره جو استاندارد، در کنار ورزش و رژیم غذایی، گزینه خوبی برای تامین مکمل های چاقی کم هزینه در این گروه محسوب می شود.

باشگاه خبرنگاران
مکمل های طبیعی و خانگی را بشناسید
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید