مضرات مصرف نمک

0
21

نمک علاوه بر ضعیف کردن بینایی، فشار خون را نیز به شدت زیادی افزایش میدهد. محققان به این نتیجه رسیده اند که مصرف بیش از حد نمـک فعالیت مغز را به شدت قابل توجهی کم، و واکنش ها را کند میکند. از ضرر های نمک میتوان به تاثیر مستقیم آن روی فعالیت منفی کلیه ها هم اشاره نمود.

نمک

مضرات نمک

در این مطلب در مورد عوارض استفاده زیاد نمـک و بروز مشکلاتی چون فشار خون بالا، پوکی استخوان، سرطان معده، آسم، سکته های قلبی و … و همچنین میزان صحیح مصرف نمـک مطالبی می خوانید.

کاهش مصرف نمک، سریعا باعث کاهش فشار خون بالا می شود و اگر همیشه به مقدار کم نمک مصرف شود، فرد با افزایش سن دچار فشار خون بالا نخواهد شد.

نمـک چه نقشی در بدن دارد؟

نمک یکی از مواد مورد نیاز برای سوخت و ساز مواد غذایی در بدن، انتقال پیام های عصبی و کارکرد صحیح عضلات است. این ماده به مقدار محدود مورد نیاز بوده و مصرف متعادل آن لازم است. به طور مثال در هنگام اسهال و استفراغ و یا فعالیت شدید بدنی و در هوای گرم با مصرف کمی نمـک می توان املاح از دست رفته بدن را جبران کرد.

چه مقدار نمک بخوریم؟

در حال حاضر مصرف نمـک که بویژه در غذاهای آماده به میزان زیاد مورد استفاده قرار می گیرد در کشور ما بالا است. طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، حداکثر مقدار مصرف روزانه نمک پنج گرم است. این درحالیست که میزان مصرف نمـک در کشور ۲ تا ۳ برابر این مقدار برآورد شده است. نمـک دریافتی شامل نمـک نمکدان، نمـک موجود در مواد غذایی و نمک اضافه شده به غذا در زمان طبخ است.

مصرف زیاد نمـک یا غذاهای شور چه عوارضی را به دنبال دارد؟

در صورتی که نمـک به مقدار مناسب مصرف شود و کلیه ها هم سالم بوده و عملکرد خوبی داشته باشند نمک مورد نیاز بدن تامین می شود، اما در صورت تداوم مصرف زیاد نمک و مواد شور و یا اختلال در کارکرد کلیه ها یا یکی از سیستم های مربوط به دفع،نمک اضافی موجب تجمع آب در بدن شده و ایجاد ورم در تمام و یا قسمت هایی از بدن می شود.

مصرف زیاد نمـک و غذاهای شور از عوامل موثر بر افزایش فشار خون و بروز بیماری های قلبی – عروقی به ویژه در افرادی که سابقه این بیماری ها را در خود یا خانواده دارند، می شود. طبق تحقیقات مشخص شده است که دریافت زیاد نمـک علاوه بر افزایش فشار خون، اثرات مضر دیگری نظیر سکته قلبی، پوکی استخوان، سرطان معده، آسم و … نیز بر سلامت دارند.

– مصرف زیاد نمک و سکته های قلبی

مقدار مصرف نمـک با میزان شیوع سکته قلبی در جامعه مرتبط است. علاوه بر اینکه نمـک باعث افزایش فشار خون می شود، به نظر می رسد به طور مستقیم و بدون اینکه اثری بر فشار خون داشته باشد، باعث سکته قلبی نیز می شود.

همچنین بخوانید :  میل زیاد به خوراکی های شیرین و شور نشانه چیست

– نمـک و سرطان معده

کاهش مصرف نمک، خطر شیوع سرطان معده را کاهش می دهد. در مطالعه کشورهای مختلف در جهان، ارتباط نزدیکی بین مقدار مصرف نمـک و تعداد افراد مبتلا به سرطان معده آشکار شده است. در مناطقی که مردم نمـک کم مصرف می کنند، شیوع سرطان معده کمتر است.

– ارتباط مصرف زیاد نمک و پوکی استخوان

نمـک زیاد، کلسیم را از استخوان ها جدا می کند و باعث دفع آن از ادرار می شود. به همین دلیل باعث نازک شدن و پوکی استخوان می شود، در نتیجه با افزایش سن، استخوان ها به راحتی می شکنند. برای کاهش خطر پوکی استخوان، مصرف نمـک باید کاهش یابد.

– مصرف زیاد نمـک و آسم

مصرف نمـک زیاد، شرایط آسم را تشدید می کند، یعنی اگر مستعد ابتلا به آسم هستید، به طور غیرمستقیم، بیماری شما را وخیم تر می کند. مطالعات متعدد نشان داده اند که کاهش مصرف نمک، همراه با سایر عوامل درمانی آسم، در بهبود این بیماری موثر و مفید است.

– نگهداری مایعات بدن

مصرف نمـک زیاد، باعث افزایش احتباس مایعات در بدن می شود.کاهش مصرف نمک در این شرایط، حدود ۲ لیتر از مایعات بدن (۲کیلوگرم از وزن بدن) را کاهش می دهد.

شما به روش های زیر می توانید نمـک کمتری مصرف کنید:

۱- غذاهای کم نمـک را انتخاب کنید و یا غذاها را با مقدار نمک کمتری تهیه کنید.

۲- سر سفره غذا نمکدان را حذف کنید.

۳- برای طعم دادن به غذاها، به جای نمک از چاشنی هایی مانند سرکه، آبلیمو، سیر، پیاز، سبزی های معطر و سایر ادویه ها استفاده کنید.

۴- تا حد امکان از مصرف غذاهای صنعتی (غذاهای آماده و کنسروها) که نمک زیادی دارند اجتناب کنید.

۵- سعی کنید نان های کم نمک یا بی نمک استفاده کنید. توجه داشته باشید که مقدار نمـک موجود در نان معمولا زیاد است.

۶- سعی کنید مواد غذایی تازه و طبیعی بخورید و مصرف مواد غذایی شور، دودی و ترشی ها را کاهش دهید.

۷- برای کم کردن مقدار نمـک پنیرها، آنها را قبل از مصرف در آب بخیسانید.

۸- برچسب های روی بسته مواد غذایی را برای دانستن مقدار سدیم (ماده اصلی نمک) مواد غذایی، مطالعه کنید.

۹- آجیل ها و مغزها (مانند بادام و پسته) را بصورت بی نمـک یا خام (شور نشده) مصرف کنید.

۱۰- مهمترین دلایل مصرف زیاد نمک، عادت به طعم شور است. پس مطمئن باشید با کم کردن مقدار نمـک مصرفی خود، در طول زمان به طعم کم نمک هم عادت می کنید. نمـک در غذای خود، ورم بسیار کاهش می یابد.

بیتوته،جوانیها

مضرات مصرف نمک
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید