مشکلات گوارشی و رعایت این نکات

0
71

مشکلات گوارشی به شاخه های زیادی تبدیل می شوند و رعایت نکات غذایی و بهداشتی برای داشتن بدنی سالم و بدون مشکل بسیار حائز اهمیت است، در این بخش به مواد غذایی که باعث تحریک و باعث بوجود آوردن مشکلات گوارشی می شوند خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

مشکلات گوارشی

از خوردن غذاهای اسیدی با احتیاط لذت ببرید

معمولاً چنین تصور می‌شود که غذاهای اسیدی مانند پرتقال و گوجه‌ فرنگی سبب سوزش سر دل می‌شود. اما مطالعات نشان داده است که غذاهای اسیدی هیچ اثری بر فشارLES (فشار دریچه ورودی بین مری و معده) ندارد و علایم سوزش سردل ایجاد نمی‌کند. با این حال، اگر شما رفلکس شدید اسید دارید و درمان نشده است غذاهای اسیدی می‌تواند مانند ( نمک در زخم ) سبب تحریک مری شود. بنابراین اگر شما دریابید که پرتقال یا گوجه فرنگی سوزش سر دل شما را بدتر می‌کند آنها را با سایر میوه‌ها جایگزین کنید.

از خوردن هندوانه اجتناب کنید

آب هندوانه دارای فودمپ بالا از نوع (فروکتوز، فروکتان و پلییول‌ها) می باشد که دارای پتانسیل بیشتری برای مشکل معده می‌باشند.

برخی فرآورده های لبنی را بخورید و از برخی دیگر جلوگیری کنید

همه مواد لبنی به مقدار مساوی لاکتوز ندارند. حتی کسانی که عدم تحمل لاکتوز دارند با مقادیر کمی از لاکتوز معمولاً مشکلی ندارند. این بدان معنی نیست که همه شیر، پنیر و محصولات لبنی مناسب هستند. پنیرهای سخت مانند (چدار، سوییس یا پارمسان) به طور کلی کمتر از یک گرم لاکتوز در هر وعده دارند و ماست ساده یونانی لاکتوز نسبتاً کمی دارد.

برخی از غذاهای دارای سویا را بخورید و از برخی جلوگیری کنید

دانه‌های سویا مانند سایر حبوبات، منبع گاز و دارای زنجیره‌ای از قندهای با هضم سخت هستند. توفو و تمپه با فرآیندهایی ساخته می‌شوند که سبب از بین بردن گاز می‌شود و هضم را برای شما راحت‌تر می‌کند. شیرسویا اگر تنها با نمونه سویا و یا پروتئین سویا ساخته شده باشد، مقدار کمی فودمپ دارد. شیر سویا ساخته شده با تمام دانه‌های سویا به احتمال زیاد یک منبع گاز است.

همچنین بخوانید :  مضرات شب زنده داری و کم خوابی

از تمشک اجتناب کنید

تمشک در حالی که سرشار از آنتی اکسیدان‌ها هستند، دارای قند با هضم دشوار می‌باشد که می‌تواند برخی از مشکلات واقعی برای معده شما باشد.

گوجه‌فرنگی و محصولات گوجه فرنگی برخی خوب و برخی بد است

گوجه‌ فرنگی تازه و کنسروی برای معده شما خوب است، اما رب گوجه‌ فرنگی یک فرم متمرکز شده از گوجه‌ فرنگی که فروکتوز بیش از حد دارد و فودمپ آن برای معده مشکل ایجاد می‌کند. سس گوجه فرنگی اگر دست ساز باشد تا ۲۱ روز خوب است.

از گریپ‌فروت با احتیاط لذت ببرید

گریپ‌ فروت دارای فروکتان با هضم سخت است. بنابراین شما باید سعی کنید مقدار خوردن آن را محدود کنید تا مشکلات گوارشی را پیشگیری کنید

مصرف شیر ممکن است خوب یا بد باشد

انواع شیرهای حیوانی مانند شیر بز یا گوسفند می تواند مشکل ایجاد کنند. شیر گیاهی، مانند شیر نارگیل، شیر سویا یا شیر بادام، از لحاظ فنی به طور کلی فاقد هر گونه لاکتوز هستند با این حال، برخی از جمله شیر بادام و شیر سویا، ممکن است به علت داشتن فودمپ در هضم مشکل ایجاد کنند.

از کلم لذت ببرید

کلم معمولاً در لیست مواد غذایی گازدار است اما کلم سبز مشترک سزاوار خوشنامی نیست و در واقع فودمپ پایین دارد و بسیاری از ما به خوبی آنرا هضم می کنیم کلم قرمز به نظر می رسد خوب تحمل می‌شود اما کلم پیچ فودمپ بسیار بالاتر دارد و اگر شما تمایل به تولید گاز و از نفخ شکم رنج می برید باید مصرف آن را محدود کنید.

از سس تند با احتیاط لذت ببرید

تحمل سس گرم بسیار منحصر به فرد است. این برای کسانی که سوزش سر دل دارند مشکل ایجاد می‌کند لذا شما سعی کنید برخی از نام‌های تجاری بدون پیاز و سیر را استفاده کنید.

این ها نکاتی بود برای افراد با مشکلات گوارشی

قدس آنلاین

مشکلات گوارشی و رعایت این نکات
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید