مراقب چهارشنبه سوری باشید!

0
69

چهارشنبه سوری یکی از مراسم های سنتی در ایران است که در آخرین چهارشنبه ی هر سال جشن گرفته میشود. متاسفانه با گذشت زمان و دخول پیدا کردن تکنولوژی به فرهنگ ها، چهارشنبه سوری سالهای اخیر با مراسمی های سنتی این جشن کاملا تمایز پیدا کرده است. استفاده از ترقه ها و حتی نارنجک های گوناگون و خطرناک به بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ چهارشنبه سوری تبدیل شده و بسیاری از کودکان و نوجوانان کم سن و سال با تهیه این مواد به خیابان ها ریخته و جان خود و دیگر شهروندان را به خطر می اندازند. در ادامه به همراه متخصص پوست و مو بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

چهارشنبه سوری

رضا منصوری متخصص پوست و مو با بیان اینکه دمای بالای ۴۵ درجه باعث بروز سوختگی پوست می‌شود، گفت: برای جلوگیری از شدت سوختگی باید در ۱۰ دقیقه اول، پوست را از عامل ایجاد کننده سوختگی دور کنید.

وی ادامه داد: قرارگیری در معرض مستقیم شعله‌های آتش، مواد شیمیایی، الکتریسیته و نور خورشید باعث بروز سوختگی پوست می‌شود.

منصوری با اشاره به اینکه سوختگی در درجه نخست به صورت سطحی است، اظهار داشت: سوختگی درجه دو به زیر پوست نفوذ می‌کند و جراحت درجه سوم آن به صورت عمقی رخ می‌دهد.

این متخصص پوست و مو با تاکید بر اینکه تماس با وسایل داغ همچون قابلمه، فر، مواد محترقه، آب داغ و بخار باعث بروز سوختگی پوست می‌شود، تصریح کرد: بروز عواملی مانند درد شدید، قرمزی پوست، ورم، کندگی پوست و تاول از مهمترین علایم سوختگی پوست است.

همچنین بخوانید :  غش کردن و راههای پیشگیری

وی در خصوص خطرات چهارشنبه آخر سال گفت: سوختگی پوست یکی از شایع‌ترین حوادثی است که در شب چهارشنبه سوری اتفاق می‌افتد.

منصوری اضافه کرد: جهت جلوگیری از بروز سوختگی در این روز از عواملی همچون مواد محترقه و آتش دوری کنید.

وی توصیه کرد: در زمان بروز سوختگی محل آسیب دیده را با آب بشویید و به صورت آهسته لباس خود را خارج کنید.

این متخصص پوست و مو سوختگی پوست را مسبب بسیاری از بیماری‌های روحی و روانی دانست و یادآور شد: هرگز تاول‌های ایجاد شده را نترکانید، زیرا باعث تحریک محل سوختگی می‌شود.

باشگاه خبرنگاران
مراقب چهارشنبه سوری باشید!
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید