مراقبت های ویژه پس از عمل بینی

عمل بینی همانند سایر عمل های دیگر نیاز به مراقبت های ویژه مخصوص به خود را دارد از این رو دکتر متخصص زیبایی به شما مواردی بسیار مهمی را برای روز های پس از عمل تشریح می کند که باید آنها را با دقت کامل انجام دهید و از انجام یک سری از موارد خودداری کنید. در ادامه مطلب به توصیه ها و نکات مهم دوران پس از عمل بینی خواهیم پرداخت.

عمل بینی

چند روز بعد از عمل ترشحات خونابه‌ای ممکن است از پشت حلق فرد یا بینی‌اش خارج شود که جای نگرانی نیست. البته باید بگویم که اگر این خونابه تبدیل به خونریز واضح شود باید حتما به پزشک مراجعه کرد.

بعد از عمل گازی روی بینی فرد قرار داده می‌شود که فردای آن روز می‌توان گاز را برداشت.

توصیه اکید می‌شود که مصرف مرکبات و آب مرکبات تازه بیشتر شود. البته آبمیوه‌های مصنوعی بهتر است مورد استفاده قرار نگیرند چون ممکن است مواد نگه‌دارنده آب‌میوه‌ها مشکلات مخاط تنفسی یا آلرژی برای بیمار به همراه داشته باشد.

باید بسته‌های یخ را که به بیمار بعد از عمل داده می‌شود حدود ۷۲‌ساعت بعد از عمل روی بینی قرار بدهند. ۴۸‌ساعت اول قرار دادن بسته‌های یخ بسیار ضروری است.

 زاویه‌ای که دراز می‌کشند با تخت حداقل باید ۴۵‌درجه باشد و نباید به طور کامل بخوابند.

داروهای تجویز شده بعد از عمل باید به موقع و سرساعت میل شوند.

روزهای مهم بعد از عمل روز پنجم تا هفتم است که اسپلینت از روی بینی بیمار برداشته می‌شود. همچنین تا قبل از برداشتن اسپلینت نباید استحمام کنند به این دلیل که  این وسیله نباید خیس شود، چراکه شل شدن اسپلینت باعث می‌شود فرم کلی بینی تغییر پیدا کند. 

توصیه می‌شود تا روزی که  اسپلینت را از روی بینی برنداشته‌اید، بدن را جداگانه بشویید و موها را طوری  شست‌و‌شو دهید که در آرایشگاه‌ها مو را می‌شویند و صورت خیس نمی‌شود. صورت را می‌توانید با دستمال مرطوب تمیز کنید.

برای اینکه بعد از برداشتن اسپلینت فرم بینی حفظ شود، چسب مخصوص بینی زده می‌‌شود که باید در این مرحله هم نکات لازم رعایت شود.  

قرار دادن یخ در جلسات اول تا چه اندازه روی بهبودی بینی تاثیر دارد

تا ۴۸‌ ساعت اول قرار دادن بسته یخ اهمیت بسیار بالایی دارد. به این دلیل که باعث می‌شود فرایند خروج آب میان سلولی از بافت‌هایی که تحت عمل جراحی خارج شده‌اند، بازگردند، به‌همین دلیل ورمی که ممکن است بعد از عمل به‌وجود بیاید کاهش پیدا می‌‌کند.

دو تا سه روز اول چطور بخوابیم

توصیه اکید می‌شود که در روزهای اول به‌خصوص دو تا سه روز اول، خوابیدن به صورت طاق باز باشد و افراد برای محافظت دو بالش نرم اطراف‌شان قرار دهند. همچنین اگر عطسه‌شان گرفت حتما پزشک را مطلع کنند که در صورت نیاز داروی مناسب تجویز شود. همچنین حین عطسه کردن دهان‌شان باز باشد تا به بینی فشار وارد نشود.  

اینها نکاتی بود پساز عمل بینی

الودکتر

به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ با موضوع مراقبت

آشپزی سالم

طرز تهیه چای سبز
چای سبز یکی از سالم‌ترین و مفیدترین نوشیدنی‌هاست که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی می‌باشد. مصرف این چای اشتها را سرکوب کرده و به سوزاندن چربی و تضمین سلامت قلب کمک می‌کند. اما احتمالا تا به حال روش‌های مختلف ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

گلپر
گلپر گیاهی چند ساله می باشد که در نقاط کوهستانی ایران یافت می شود. گلپر از خواص دارویی بسیار زیادی برخوردار است، به عنوان مثال در درمان نفخ و تقویت معده نقش به سزایی دارد. از پودر گلپر در آشپزی هم استفاده هایی می شود و همچنین لازم به ذکر است مصرف گلپر می تواند در بعضی افراد حساسیت یا آلرژی بوجود بیاورد. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.