مراقبت های تغذیه ای معلولین ذهنی

معلولین ذهنی به دلیل عدم داشتن هوشیاری کافی نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند از این رو اطرافیان یا سرپرستان باید برای حفظ سلامتی این افراد باید با یک برنامه و رژیم غذایی مناسب از این عزیزان مراقبت کنند.معلولین

معلولین ذهنی به علت مشکلات مختلفی که در غذاخوردن دارند و همچنین به دلیل داروهای مورد استفاده در آنها یا وجود اختلالات متابولیک، در معرض کمبودهای تغذیه ای قرار دارند. در این افراد، معمولاً مشکلات تغذیه ای شامل مشکل در جویدن، بلعیدن، مکیدن و کنترل زبان است، دچار فساد دندانی هستند و به علت بی اشتهایی، تمایل به مصرف غذا ندارند، عموماً مشکلات مختلفی در زمینه کنترل وزن دارند و از اضافه وزن رنج می برند. برآورد وضعیت تغذیه در معلولین ذهنی، کار دشواری است و تاکنون برنامه مشخصی برای این افراد در دسترس نبوده است، تنها در رابطه با افراد مبتلا به سندرم داون (نقص ژنتیکی مربوط به کروموزوم شماره ۴۷ که درجات مختلف عقب ماندگی ذهنی را بروز می دهد و ویژگی چهره از علائم مشخص این بیماری است) از طریق اندازه گیری قد امکان پذیر است؛ چنان که نیاز کالریکی آنها در سنین ۱۱-۵ سال به ازاء هر سانتی متر قد در دختران، برابر ۳/۱۴کیلوکالری و در پسران، برابر ۱/۱۶کیلوکالری است.
در این میان، مشکلات خاصی نیز در زمینه تغذیه این افراد وجود دارد که عبارتند از:

مشکلات غذا خوردن

در اثر اختلال در اعمال عصبی- عضلانی این افراد مثل عدم توانایی در جویدن، مکیدن و بلعیدن یا انسداد در ناحیه خاص یا در اثر عوامل فیزیولوژیک، مشکلاتی در تغذیه این افراد ایجاد می شود که برای تحریک ترشح بزاق و بلع آسان، استفاده از غذاهای نرم و شیرین در این افراد توصیه می شود.

مشکل دندانی

فساد دندان در این افراد از مشکلات جدی به شمار می آید که مراجعه منظم به دندانپزشک و رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان بسیار لازم به نظر می رسد که اگر این مشکلات دندانی در زمان مناسب درمان نشود، سبب محدودشدن تکامل کودک می شود.

مشکلات رشد و اختلالات وزن

اختلال در رشد، کاهش وزن یا چاقی، مشکل معمول در بین عقب ماندگان ذهنی است و عوامل تغذیه ای که روی رشد و وزن این افراد تأثیر می گذارند، عبارتند از: عدم کفایت تغذیه ای به دلیل مشکلات غذاخوردن، وجود بیماری های مزمن مثل بیماری های قلبی مادرزادی که سبب افزایش نیاز تغذیه ای می شود و وجود بیماری های متابولیکی مثل فنیل کتونوریا، بیماری سلیاک و گالاکتوزمیا.

مشکل تداخل غذا و دارو

درمان طولانی مدت جهت کنترل تشنج یا مشکلات رفتاری و بهبود عفونت در این افراد لازم است و مصرف زیاد دارو روی وضعیت تغذیه آنها اثر سوء دارد.

ویستا

به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۲۳ تیر ۱۳۹۵ با موضوع اخبار سلامت

آشپزی سالم

پیراشکی گوشت
طرز تهیه پیراشکی گوشت و قارچ که در این مطلب برایتان آماده کرده‌ایم، در اروپای شرقی با نام پیروگی شناخته می‌شود. این غذای لذیذ در واقع پیراشکی‌های کوچکی است دستور پخت راحتی دارد. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. مواد لازم گوشت ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

گزنه
گزنه از گیاهان بسیار قدیمی و کهن میباشد که توسط بسیاری از حکیمان و طبیبان مورد استفاده قرار گرفته و همچنان نیز مصرف میشود. جالینوس، از حکیمان قرن دوم میلادی، از گزنه و اجزای مختلف آن برای درمان بیماریهایی مانند سرماخوردگی و تداخلات دستگاه تنفسی بهره میبرده است. برای آشنایی با خواص درمانی این گیاه منحر به فرد، با ما همراه باشید. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.