لپتین و چاقی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

لپتین در واقع نوعی پروتئین است که توسط بدن ساخته شده و ارتباط مستقیمی با چاقی دارد. این هورمون باعث می‌شود تا حس سیری و کاهش اشتها در شما ایجاد شود و در نتیجه هنگامی که به اندازه‌ی کافی غذا خورده باشید این هورمون این پیام را به مغز ارسال می‌کند و مانع از پرخوری در انسان می‌گردد. اما اگر سطح لپتین در بدن مطلوب نباشد می‌تواند باعث بروز پرخوری و اضافه وزن در فرد گردد. در این نوشتار بیشتر به بررسی لپتین و مکانیسم آن خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

لپتین

زمانی که سطوح لپتـین از یک آستانه خاص بیشتر می شود، مغز سیگنال توقف خوردن را ارسال می کند و بدن انرژی را با نرخی سالم می سوزاند. اگر سطوح لپتـین نامتعادل باشد، این هورمون در ظاهر بی ضرر می تواند اثر منفی بر توانایی کاهش وزن فرد بگذارد.

لاستیگ هشدار می دهد که اگر لپتین کافی به مغز نرسد، این اندام سیگنال گرسنگی و یا حتی بدتر از آن، از گرسنگی در حال مرگ بودن را به بدن ارسال می کند. همان گونه که مغز وارد حالت گرسنگی شدید می شود، فرآیندهایی شکل می گیرند که همگی آنها مانع کاهش وزن می شوند. هرچه گرسنه‌تر می شوید، انرژی بیشتری دریافت می کنید و برای تنظیم سطوح لپتین به حالت عادی چربی ذخیره می کنید.

اما کمبود لپتیـن لزوما مشکل آفرین نیست و می توان از طریق مصرف مکمل ها آن را بهبود بخشید، اما آن چه به افزایش وزن منجر می شود، مقاومت به لپتین است. این شرایط مانع از دریافت سیگنال توقف خوردن می شود. بدون این نشانگر طبیعی، بدن چاق می شود، اما مغز بر این باور است که از گرسنگی در حال مرگ است.

مقاومت به لپـتین روند کاهش وزن را چالش برانگیز می کند، اما روش هایی وجود دارند تا بار دیگر حساسیت به لپتین به صورت طبیعی ایجاد شود. لاستینگ کاهش سطوح تری گلیسیرید را از طریق کاهش مصرف چربی اشباع، مصرف هر چه بیشتر اسیدهای چرب امگا-۳ و انجام منظم ورزش توصیه می کند. سطوح تری گلیسیرید بالا مسیر ارسال لپتین به مغز را مسدود می کند.

عصرایران
لپتین و چاقی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟
1 (20%) 1 vote
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ با موضوع اخبار دنیای سلامت
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو
در دستورالعمل امروز قصد داریم به طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو بپردازیم که غذایی فوق‌العاده لذیذ و خوش‌طعم است. البته فراموش نکنید که این پاستا کالری نسبتا بالایی دارد و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. لطفا با ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

سرکه انگور
سرکه انگور یا همان آبغوره خواص فراوانی داشته و بسیار قوی میباشد، این سرکه اگر صبحگاه به صورت ناشتا میل شود به از بین بردن کرم معده کمک میکند. همچنین میل کردن سرکه انگور بعد از مصرف برخی از داروها، اثر آنها را دوچندان و قوی‌تر میکند ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.