فواید کوهپیمایی بر سلامت بدن

بسیاری از ورزش‌ها هستند که میتوانند به شما در روند سوزاندن چربی‌ها و رسیدن به تناسب اندام کمک کنند، یکی از ورزش‌های هیجان انگیز و فوق العاده کوهپیمایی میباشد که نه تنها به تناسب اندام شما کمک میکند بلکه تجربه‌ای جالب و متفاوت را در اعماق دل کوه‌ها نیز برایتان به ارمغان می‌آورد. کوهپیمایی استرس و اضطراب را کاهش داده و در واقع ورزش و تفریحی بی‌نظیر برای آخر هفته‌ها و بعد از ۶ روز کاری خسته کننده است. در ادامه به فواید کوهپیمایی و همچنین آموزش اصول و قواعد آن خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

کوهپیمایی

باز شدن مویرگ‌های بدن با کوهپیمایی

مویرگ‌های بدن در شرایط عادی و در موقع استراحت به مقدار ۱۵ درصد ظرفیت خودشان باز و فعال هستند، ولی در حین کوهپیمایی مویرگ‌ها ۹۵ درصد فعال می‌شوند، چون اکسیژن و غذای مورد نیاز بدن از طریق مویرگ‌ها به نقاط مختلف بدن می‌رسد بنا‌بر‌این با باز شدن و فعال تر شدن مویرگ‌ها مواد غذایی و اکسیژن با سرعت بیشتر و کیفیت سودمندتر به مغز و عضلات بدن می‌رسد.

پیشگیری از دیابت

در موقع کوهپیمایی متابولیسم (سوخت و ساز) مواد شناور در خون مانند قند، کلسترول، پروتئین‌ها و اسید اوریک به بهترین وجه صورت می‌گیرد و در نتیجه‌ سوخت و ساز کامل خون از ابتلا به بیماری قند جلوگیری به عمل می‌آورد.

چربی بسوزانید

در موقع فعالیت ورزشی به ویژه‌ کوهپیمایی کالری مورد نیاز بدن به سه برابر افزایش پیدا می‌کند. بدن برای تامین کالری مورد نیاز خود بالاجبار چربی‌های بدن را می‌سوزاند و مصرف می‌کند. از طرفی در موقعیت فعالیت ورزشی انسان به شدت عرق می‌کند و مقدار چربی‌های زیر پوست در اثر تعریق دفع می‌شود.

زیاد شدن میزان خون در عضلات

در موقع کوهپیمایی مقدار خون موجود در عضلات بدن ۲۰ برابر افزایش پیدا می‌کند و پر خون شدن عضلات سبب می‌شود که غذای بیشتری به عضلات برسد و عضلات قوی‌تر شوند.

اصول کوهنوردی و کوهپیمایی

برنامه ریزی

هرگز تنها به کوهستان نروید، تعداد اعضای یک گروه مناسب حداقل سه نفراست. همه اعضای گروه نیز باید از مسیر و برنامه پیش رو شناخت و آگاهی کامل داشته باشند. برنامه کوه پیمایی باید متناسب با تجربه، تجهیزات، مهارت و آمادگی جسمانی همه ی افراد گروه برنامه ریزی شود. آگاهی از وضع هوا بسیار مهم است، زمانی که پیش بینی هوای ناپایدار اعلام شود، اصل بر تعویق برنامه به زمان دیگری است. وضعیت هوا به ویژه در کوهستان بسیار متغیر است، پس اگر با شرایطی بر خلاف پیش بینی ها روبرو شدید فورا اقدام به بازگشت کنید. تیم شما باید همواره آمادگی، زمان وتجهیزات لازم برای مواجهه با هوای خراب را داشته باشد. همواره اطلاعات خود را درباره ی منطقه و مسیر برنامه های کوه پیمایی، کامل و نکات ویژه را یادداشت کنید. اصل بازگشت را در برنامه ریزی و اجرا رعایت کنید. به طور مثال از قبل تعیین کنید که  قبل از ساعت ۱۴ اقدام به بازگشت می کنیم. شخص با مسئولیتی را در جریان برنامه خود بگذارید، بگویید از چه مسیری وبا چه کسی می روید و طبق برنامه کی باز خواهید گشت. زمانی که بازگشتید، به او اطلاع دهید، همچنین اگر تاخیر خواهید داشت یا دچار مشکل شدید او را در جریان بگذارید. در هر برنامه تجربیات جدیدی کسب می شود، دفترچه یادداشت و مداد همراه داشته باشید و نکات ویژه، خلاصه برنامه، زمانبندی و … را یادداشت کنید.

مسیر یابی

نقشه خوانی و مسیریابی، از مهارت های پایه ای است که کوهنوردان باید آن رابرای کوهستان بیاموزند. نقشه و ابزار بهره گیری از آن مانند قطب نما و GPS حتی در مسیر های پر تردد کوهستان هم کاربرد دارند، زیرا با اینکه در نقاطی از مسیرهای اصلی، تابلو یا میله هایی برای راهنمایی نصب شده است و مسیرها حتی در زمستان به علت تردد زیاد، کاملا مشخص است، اما در شرایط خاص (تاریکی، طوفان، مه، بارشتازه، روزهای وسط هفته و … ) نامشخص می شوند و خطر بهمن، سقوط از پرتگاه، لغزیدن، گم شدن و … افزایش می یابد.هرگز از مسیرهای اصلی خارج نشوید و زمان لازم را برای مسیر بازگشت در نظربگیرید. مسیر کو هپیمایی نباید پر شیب، سنگی و در کنار پرتگاه باشد.

مواد غذایی و نوشیدنی ها

مواد غذایی باید شامل پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها باشند. مقداری از مواد غذایی را برای شرایط اضطراری نگهداری کنید. پروتئین ها مانند گوشت، سویا، پنیر، تخم مرغ، شیرخشک و … چربی ها مانند پنیر، شکلات، ماهی و … کربوهیدرات ها مانند شکر، برنج، ماکارونی، شیرینی، میوه خشک و … ؛ آب، بدن آب زیادی در کو هپیمایی از دست می دهد، یک فرد ۷۰ کیلویی حداقل ۲ لیتر آب در روز نیاز دارد، آب کافی و مورد نیاز را از منزل ببرید. همراه داشتن یک فلاسک کوچک آب گرم، به ویژه در کو هپیمایی زمستانی بسیار ارزشمند است. یک نوشیدنی گرم جدا از اینکه لذت بخش است، ممکن است حیاتی شود. از مصرف الکل و مخمرات الکلی در کوهستان برای گرم شدن، اکیدا پرهیزکنید، زیرا الکل خون را رقیق می کند و گرمای کاذب آن باعث می شود که گرمای داخلی بدن به سطح پوست رانده و تخلیه شود. در نتیجه بدن خیلی سریع سرد میشود که این می تواند شروع یک سرمازدگی (هایپوترمی) خطرناک باشد. مصرف الکل همچنین باعث از دست رفتن تعادل و هوشیاری می شود و حوادث ناگواری را در پی خواهد داشت. مصرف آب میوه و شربت، به دلیل از دست رفتن املاح و آب فراوان از بدن در کوه پیمایی طولان مدت ضروری است. نمک، شکر، آب و یا ترکیب  آب لیمو و آب ،ORS ، مواد غذایی سبک، خشک، بدون نیاز به گرم کردن روی شعله، سبزیجات ومیوه های خشک و … برای کوه پیمایی مناسب هستند.از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی مصنوعی و شیمیایی پرهیز کنید.

تجهیزات

کیف بقا که هر کوهپیما به راحتی می تواند جمع آوری کند، شامل قطب نما، پتوی نجات، چاقو، شمع، کبریت، مداد و کاغذ، کیسه های پلاستیکی، قرص های الکل جامد، سوزن و نخ و وسایل کمک های اولیه و … است. پوشاک مناسب کوهستان شامل سه لایه است. لایه اول (زیرین) با این ویژگی که گرمای بدن را حفظ کرده، دیر خیس و زود خشک می شود. لایه دوم (میانی) که نوعی از آن ضد باد نیز بوده، سبک و راحت است، دیر خیس می شود و زود خشک می شود. لایه سوم (بیرونی) باید ضد باد، ضد آب و با قابلیت تنفس باشد و حتما کلاه متصل نیز داشته باشد، استفاده از پوشاک بیرونی به رنگ های قرمز، فسفری، نارنجی و زرد در کوهستان مزایای زیادی دارد. جوراب، دستکش و کلاه مناسب، ضخیم از جنس فیلیس و یا پشم است.در زمان خرید پوشاک، موارد مهمی مانند وزن، گرما، قابلیت تنفس، زمان لازم برای خشک شدن و اندازه بودن را بررسی کنید. دو لایه لباس سبک و نازک بسیار بهتر و گرمتر از یک لایه لباس ضخیم و سنگین است.

کفش مناسب

کفش کوهپیمایی باید ساق دار، سبک، راحت و از جنس چرم باشد. زیره آن ضخیم، با انعطاف کم و دارای اصطکاک باشد، همچنین گرم و ضد آب بودن کفش کوهپیمایی ضروری است. کوله تاثیر زیادی بر سلامت و راحتی شما دارد. کوله ۴۰ لیتری برای برنامه کوه پیمایی یک روزه مناسب است. شما باید تمام وسایل مورد نیاز را همراه ببرید و داخل کوله به نحوی مناسب بچینید. چراغ پیشانی کوچک با همراه داشتن باطری اضافه ضروری است. باتوم یک وسیله بسیار اساسی برای کوه پیمایی است، ضمن کاهش فشار بر زانوها و ستون فقرات موجب مصرف کمتر انرژی کوهپیما می شود، همچنین به حفظ تعادل شما کمک میکند.

فواید کوهپیمایی بر سلامت بدن
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ با موضوع ورزش
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

طرز تهیه چیپس
اگر کودکتان به چیپس علاقه دارد، اما نگران مضرات چیپس‌های کارخانه‌ای هستید، بهترین کار این است که چیپس خانگی تهیه کنید. با گیاه یاب همراه باشید تا طرز تهیه چیپس با مایکروویو را به شما آموزش دهیم. ۲۳ دقیقه‌ای آماده می‌شود ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

فلوس
درخت فلوس در سراسر جهان در زمینه طب سنتی وگیاهی مورد استفاده قرار میگیرد. از ترکیبات شیمیایی به کار رفته در این گیاه، میتوان به آنتراکینون، صمغ، مواد قندی و روغنی اشاره نمود. فلوس خواص دارویی زیادی هم دارد و در درمان درد مفاصل میتواند جای گزین خوبی برای قرص های شیمیایی و مضر باشد. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.