فواید و مضرات مصرف گوشت قرمز

0
22

یکی از معروفترین خطرات مصرف زیاد گوشت قرمز، ابتلا به سرطان روده بزرگ است. تحقیقات انجام شده بر روی ۱۴۸ هزار نفر از مردم آمریکا نیز نشان میدهد، کسانی که زیاد گوشت قرمز مصرف میکنند، ۱۳تا ۱۵ درصد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند.

گوشت قرمز

درباره فواید و مضرات گوشت قرمز زیاد شنیده ایم. اما این که چقدر باید از آن بهره ببریم و چقدر باید از آن دوری کنیم، هنوز برای خیلی ها روشن نیست. پروتئین ها در کنار کربوهیدرات ها و چربی ها، سه گروه اصلی غذایی را تشکیل می دهند که وجود همه آنها برای سلامت بدن ضروری است. در این میان پروتئین ها نقش عمده ای در ساختمان آنزیم های بدن، هورمون ها و سیستم دفاعی بدن دارند. همچنین پروتئین ها نقش اساسی در رشد بدن دارند و به همین دلیل در کشورهایی که سرانه مصرف گوشت آنها بالاتر است، متوسط قد جمعیت بیشتر است…

مصرف یا عدم مصرف گوشت قرمز؟

علاوه بر این، گوشت حاوی مقادیر زیادی آهن است و حتما می دانید که آهن نقش عمده ای در ساختمان گلبول های قرمز خون دارد و کسانی که دچار فقر آهن هستند، به کم خونی دچار می شوند.

گذشته از پروتئین و آهن، گوشت دارای مقادیر قابل توجهی از ویتامین های محلول در چربی است. این گروه از ویتامین ها، شامل ویتامین A (که در بهبود دید چشم تاثیر مهمی دارد)، ویتامین D (که نقش اساسی در استحکام استخوان ها دارد)، ویتامین E (که یک آنتی اکسیدان معروف است و آنتی اکسیدان ها هم خاصیت ضد سرطانی دارند) و ویتامینK (که نقش مهمی در انعقاد خون دارد) هستند که وجود همه ی آنها برای بدن ضرورت مطلق دارد.

در سال های اخیر یکی از چیزهایی که دانشمندان و پژوهشگران علم طب و تغذیه مردم را از خوردن آن منع می کنند، گوشت قرمز است. یک روز می گویند گوشت قرمز نخورید، وگرنه سرطان روده می گیرید و چند وقت بعد درباره خطرات گوشت برای قلب سخن می گویند.

آخرین خبر از این دست هم که در روزهای اخیر منتشر شد از این قرار است: “خانم هایی که زیادی گوشت قرمز می خورند، در خطر ابتلا به سرطان سینه هستند.”

البته این خبرها همگی مبنای علمی دارند و طی تحقیق و پژوهش هایی بدست آمده اند که در این مقاله به آنها اشاره می کنیم. ولی این سوال هم مطرح است که آیا آن مقدار گوشتی که ما ایرانی ها در روز می خوریم یا می توانیم بخوریم هم می تواند باعث این همه دردسر شود؟ گروهی از دانشمندان می گویند اگر چیزی به طور طبیعی غذای انسان است، حتما بدن هم به آن نیاز داشته است. گوشت قرمز (که موضوع اصلی این مطلب است) منبع کاملی از پروتئین است که بدن ما برای رشد به آن احتیاج دارد. تا همین جا معلوم می شود که بشر بی دلیل گوشتخوار نشده، بلکه به آن نیاز داشته، ولی آیا این مسئله دلیل می شود که تا جایی که پولمان می رسد، گوشت قرمز بخوریم؟

پزشکان با این نتیجه گیری اصلا موافق نیستند. “مصرف زیاد گوشت قرمز، باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان می شود.” داغ ترین خطر در مورد خطرات مصرف گوشت قرمز، همین خبر است. این تحقیق، که توسط پژوهشگران دانشگاه لیدز انگلستان انجام گرفته، هفت سال به طول انجامید و ۳۵ هزار داوطلب زن در آن مشارکت داشتند. در پایان این تحقیق که نتایج آن در مجله ی بریتانیایی سرطان منتشر شد، معلوم شد که خطر ابتلا به سرطان پستان در آن گروه از زنان میانسال که روزی ۵۷ گرم گوشت قرمز خورده بودند در مقایسه با زنانی که اصلا گوشت قرمز مصرف نکرده بودند، ۵۶ درصد بیشتر بود. این در حالی بوده که این آمار در میان آنهایی که بیش از بقیه گوشت های فرآوری شده، مثل کالباس و سوسیس خورده بودند، به ۶۴ درصد رسیده بود.

پیش از این هم تحقیقی در آمریکا منتشر شد، نشان داد که زیاده روی در خوردن گوشت قرمز میزان خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان جوان را دو برابر می کند. این تحقیق نشان داد که مصرف ۱/۵ وعده گوشت قرمز در روز، در مقایسه با مصرف همین مقدار گوشت دو یا سه بار در هفته، تقریبا خطر ابتلا به سرطان پستان را دو برابر می کند. به گفته پژوهشگران، مقدار چربی های اشباع شده در گوشت بالاست و این نوع چربی ها بر میزان کلسترول خون تاثیر دارد. کلسترول پیش درآمدی برای ترشح هورمون استروژن است که ثابت شده خطر سرطان پستان را افزایش می دهد. علاوه بر این، پختن گوشت با حرارت بالا نیز ممکن است منجر به تولید مواد سرطان زا شود.

البته این تنها خطری نیست که مصرف گوشت قرمز برای خانم ها به همراه دارد. پیش از این، در سال ۲۰۰۴ میلادی، پژوهشگران ایتالیایی به دنبال تحقیقی که نتایج آن در مجله تولید مثل انسانی(Journal Reprobuctive Human) به چاپ رسید، اعلام کردند که مصرف گوشت قرمز، خطر ابتلا به اندومتریوز را افزایش می دهد. اندومتریوز نوعی بیماری در خانم هاست که طی آن بافت تخمدانی، در محل های دیگری از بدن، غیر از تخمدان هم یافت می شود. این مسئله باعث ایجاد درد و حتی نازایی می شود. پژوهشگران دانشگاه میلان ایتالیا با مقایسه ۵۰۰ خانم مبتلا به اندومتریوز و ۵۰۰ خانم سالم به این نتیجه رسیدند که در خانم هایی که هر روز گوشت قرمز مصرف می کنند، خطر ابتلا به اندومتریوز ۸۰ تا ۱۰۰ درصد (یعنی تقریبا ۲ برابر) افزایش می یابد در حالی که این خطر در خانم هایی که گوشت کمتر و میوه و سبزیجات تازه بیشتر مصرف می کنند، تا ۴۰ درصد کاهش می یابد.

آیا گوشت برای ورزشکاران مضر است؟

آیا گوشت حیوانات حاوی سمومی هستند که می‌توانند باعث اختلال در بدن شوند؟ برای پاسخ به این سئوال، باید به معنای کلمۀ “سم” دقت کنیم. اگر این کلمه را به معنایی که عموماً در بین ورزشکاران رایج است و برای توصیف موادی که مسئول اسیدسازی بین بافت‌ها هستند، به کار برده شود، باید گفت که این تلقی غلط است. با توجه به آزمایش‌هایی که بر پایۀ اندازه گیری میزان اسید موادغذایی در سطح کلیه انجام گرفته است، این طور به نظر می‌رسد که پنیرها خیلی بیشتر از گوشت اسیدساز هستند. اسید اوریک هم که به میزان قابل توجهی در گوشت وجود دارد، میزانش در مقایسه با آنچه که خود بدن می‌سازد (خصوصاً موقع انجام فعالیت‌های شدید) کمتر است. میزان کلسترولی هم که به واسطۀ موادغذایی وارد بدن می‌شود، به ندرت در مقایسه با تولید خود بدن، قابل ملاحظه است. بنابراین استدلال چندان قوی و محکمی به نفع یا در محکومیت گوشت وجود ندارد. بنابراین، فقط معیارهای مذهبی، فلسفی، خوراکی یا فرهنگی هستند که باعث انتخاب یا عدم انتخاب گوشت می‌شوند نه معیارهای علمی.

فواید کلی گوشت قرمز:

مصرف گوشت برای ارتقای سلامتی، افزایش سطح ایمنی و رشد و نمو مناسب لازم است. اخیراً متخصصان، موارد روز افزون کوتاه قدی ،کمبود رشد و و شکستگی استخوان ها رادر نوجوانانی که گوشت و سایر محصولات پروتئینی را مصرف نمی کنند، بیان کرده اند.کودکانی که گوشت نمی خورند و مصرف غذاهای دیگر را هم محدود می کنند،بیشتر احساس خستگی می کنند،نسبت به محیط بی تفاوت می شوند و قدرت تمرکزشان پائین می آید،بیشتر اوقات مریض هستند و گهگاه احساس افسردگی می کنند و در معرض کوتاه قدی و عدم رشد مناسب قرار می گیرند.مصرف گوشت و مواد پروتئینی به طور منظم نوجوان را قوی، قد بلند و سالم می سازدو به رشد مناسب فرد کمک می کند،همانطور که در جوانان اروپایی و آمریکایی با اجرای تمهیدات مناسب این تغییرات دیده می شود.

همچنین بخوانید :  قهوه ارگانیک چه فوایدی دارد

مواد مفید موجود در گوشت قرمز:

گوشت منبع مهمی از آهن هِم ( heme )، پروتئین، روی و ویتامین های گروه B است.

گوشت حاوی پروتئینی با کیفیت بالاست که برای رشد مناسب کودکان ضروری است.

آهن : آهن موجود در گوشت ( آهن هِم ) کیفیت بالایی دارد و به راحتی جذب بدن می شود.در حالی که آهن غیر هِم موجود در مواد غذایی گیاهی مثل غلات و سبزیجات کمتر جذب می شود و ۹۰ درصد آهن خورده شده هدر می رود.موادی که از جذب آهن جلوگیری می کند فیتات های موجود در غلات، حبوبات و مغزهاو پلی فنول های موجود در سبزیجات است.

علائم کمبود آهن شامل خستگی، سردرد، حساس شدن و کاهش توانایی برای انجام کارهاست.در کودکان کم سن، کمبود آهن موجب کاهش سطح هوش و توانایی صحبت کردن می شود.دختران خصوصاً در سنین پس از بلوغ به علت اتلاف آهن نیاز بیشتری به دریافت آن دارند.

روی : گوشت، مرغ و تخم مرغ منابع غنی روی و دیگر ریزمغذی های لازم برای تقویت سیستم ایمنی و تأمین رشد هستند.

ویتامین B12 : در محصولات حیوانی یافت می شود و برای تشکیل سلول های جدید در طی روند رشد لازم است. کمبود آن موجب کم خونی و تحلیل اعصاب می شود.

مضرات مصرف زیاد گوشت قرمز:

یکی از معروف ترین خطرات مصرف زیاد گوشت قرمز، ابتلا به سرطان روده ی بزرگ است که این مسئله در پژوهش‌های متعدد، به اثبات رسیده است. به عنوان مثال، گروهی از پژوهشگران اروپایی پس از بررسی عادات غذایی ۵۰۰ هزار نفر به این نتیجه رسیدند، افرادی که هر روز حداقل ۲وعده ی ۸۰ گرمی‌ گوشت قرمز یا گوشت فرآوری شده (مثل سوسیس) مصرف می‌ کنند، در مقایسه با افرادی که کمتر از یک بار در هفته گوشت قرمز می‌ خورند، یک سوم بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

تحقیق دیگری که پژوهشگران آمریکایی روی ۱۴۸ هزار نفر انجام دادند نیز نشان داد کسانی که زیاد گوشت قرمز مصرف می ‌کنند، ۱۳ تا ۱۵ درصد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

دانشمندان عوامل متعددی را در ایجاد سرطان به دنبال مصرف گوشت قرمز متهم کرده‌اند. یکی از این مواد سرطان ‌زا، آمین‌های هتروسیکلیک (HCAs) است که به دنبال کباب کردن یا سرخ کردن گوشت ایجاد می‌شود. البته این ترکیب در صورت پختن مرغ و ماهی در دمای بالا هم ایجاد می‌ شود، بنابراین نمی‌ تواند متهم اصلی باشد.

متهم بعدی که به ویژه در گوشت‌های فرآوری شده دیده می ‌شود، ترکیبات نیتریت است. این ترکیبات که در کارخانجات برای دوام بیشتر مواد غذایی به آنها اضافه می‌ شوند، سرطان ‌زا هستند.

اما متهم اصلی به نظر می ‌رسد ترکیب “هم– آهن” باشد. “هم” جزء اصلی هموگلوبین است و هموگلوبین هم جزء اصلی ساختار گلبول قرمز خون است. به عقیده ی پژوهشگران، ترکیب هم – آهن که در گوشت قرمز دو برابر مرغ و ماهی است، به سلول‌های پوششی روده ی بزرگ آسیب می‌ رساند و باعث رشد غیر طبیعی و سرطانی شدن آنها می ‌شود.

به غیر از سرطان روده ی بزرگ، به نظر می‌ رسد که مصرف گوشت قرمز خطر ابتلا به سرطان پانکراس (لوزالمعده) را هم افزایش می‌ دهد. سرطان پانکراس یکی از بدخیم ‌ترین سرطان‌هاست و نتایج یک تحقیق که در مجله انستیتو ملی سرطان آمریکا (National Institue of cancer) به چاپ رسیده است نشان می ‌دهد که مصرف فراوان گوشت قرمز، خطر ابتلا به سرطان پانکراس را ۵۰ درصد و مصرف فراوان گوشت فرآوری شده (مانند سوسیس) این خطر را تا ۶۸ درصد افزایش می ‌دهد.

خطرات دیگری هم هست!

گوشت قرمز علاوه بر موارد فوق، خطرات دیگری هم دارد. مثلا گوشت قرمز حاوی اسیدهای چرب اشباع فراوانی است که وجود آنها یک عامل شناخته شده ی بیماری‌های قلبی به شمار می رود.

از سوی دیگر مصرف گوشت قرمز فراوان باعث ابتلا یا تشدید بیماری نقرس می ‌شود. در بیماری نقرس، مقدار اسید اوریک خون بالا می رود و رسوب کریستال‌های اسیداوریک در مفاصل، باعث درد شدید می‌ شود. اسید اوریک در اثر تجزیه پروتئین‌ها ایجاد می ‌شود و می دانید که گوشت قرمز منبع کاملی از پروتئین است.

علاوه بر موارد فوق، پژوهشگران دانشگاه منچستر انگلستان در مطالعه ‌ای که روی ۲۵ هزار نفر انجام دادند به این نتیجه رسیدند که مصرف زیاد گوشت قرمز باعث افزایش خطر ابتلا به روماتیسم مفصلی می ‌شود. سرطان غدد لنفاوی، سرطان کیسه ی صفرا ، سرطان پروستات و… هم از جمله بیماری‌هایی هستند که ارتباطی بین آنها و مصرف گوشت قرمز دیده شده است.

گوشت کمتر، زندگی طولانی ‌تر

با خواندن مطالب فوق حتما خود به‌‌ خود به این نتیجه رسیده‌اید که اگر کمتر گوشت قرمز بخورید، بیشتر زندگی می ‌کنید، ولی گروهی از پژوهشگران آلمانی برای محکم کاری تحقیقی در این زمینه انجام دادند. آنها ۲هزار فرد ۱۰ تا ۷۰ ساله را که گوشت کمی ‌مصرف می‌ کردند یا اصلا گوشت مصرف نمی ‌کردند، در بین سال های ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۹ مورد پیگیری قرار دادند.

در این مدت به ازای هر ۱۰۰ مورد مرگ در جمعیت عمومی، ۵۹ مورد مرگ در این گروه مشاهده شد. البته این تحقیق نشان داد که قطع کامل مصرف گوشت هم کار عاقلانه‌ای نیست.

پژوهشگران همین جمعیت ۲هزار نفری را به ۳ گروه تقسیم کردند: گروه اول اصلا گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات نمی خوردند. گروه دوم فقط گوشت نمی خوردند، ولی لبنیات و تخم‌مرغ مصرف می‌ کردند و گروه سوم گاهی گوشت هم می ‌خوردند.

نواندیش: براساس تحقیق مدرسه پزشکی هاروارد که از ۹۰۰۰۰ زن در مورد عادت رژیم غذایی انها در سال   های ۱۹۹۱ , ۱۹۹۵ و ۱۹۹۹ سوال شد انها به مصرف بیش از حد گوشت قرمز اذعان داشته اند.

به گزارش بخش سلامت یاهو، بر اساس این تحقیق دانشمندان به این نتیجه رسیدند زنانی که گرایش بیشتری به مصرف گوشت قرمز داشته اند دچار اضافه وزن هستند و از دخانیات نیز استفاده می کنند. دو عاملی که در بروز سرطان سینه در زنان نقش اساسی را ایفا می کنند.

در این تحقیق زنانی که اضافه وزن نداشته اند و از دخانیات استفاده نمی کرده اند اما مصرف گوشت قرمزشان زیاده بوده است احتمال ابتلا آنها به سرطان سینه نیز وجود داشته است.

این تحقیق نشان می دهد مصرف گوشت قرمز خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان را افزایش می دهد. بنابراین چاره چیست ؟

بر اساس گفته دانشمندان از منابع گوشت قرمزی که می خواهید مصرف کنید اطلاع حاصل کنید. بدین منظور که آیا گوشت تازه است یا گوشت متعلق به چه حیوانی است. گوشت گوساله , گوشت گوسفند , گوشت گاو و غیره.

دیگر پیشنهاد دانشمندان رژیم مدیترانه ای است. رژیم مدیترانه ای بعنوان یک چاشنی استفاده می شود نه بعنوان یک وعده غذایی کامل. در این نوع رژیم مصرف گوشت قرمز کم است و از گوشت ماهی و مرغ به میزان کم یا حد متوسط مصرف می شود. همچنین رژیم مدیترانه ای باعث افزایش طول عمر و کاهش سرطان می شود.

این تحقیق نشان داد که به ازای هر ۱۰۰ مورد مرگ در گروه اول، ۶۶ نفر در گروه دوم و ۶۰ نفر در گروه سوم جان خود را از دست دادند.

بنابراین مهم ترین نتیجه ‌ای که از این تحقیق می ‌توان گرفت این است: گوشت بخورید، ولی به اندازه ی متعادل.

فود،عصر ایران

فواید و مضرات مصرف گوشت قرمز
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید