فواید خنده و شادی

0
88

فواید خنده

وقتی فیلم خنده داری می بینید، جوک می شنوید و یا از تعریف داستانی خنده دار با دوستان و خانواده لذت می برید، در واقع کار مفیدی برای سلامتی تان انجام می دهید.

از تمام انواع مختلف رفتارهای انسان، به نظر می رسد خنده، ذاتی ترین و منحصر به فردترین در طبیعت باشد. خنده به عنوان پاسخ های فیزیولوژیکی مغز به طنز تعریف شده و از دو قسمت تشکیل می شود: مجموعه ای از حرکات و تولید صدا.

فواید خنده

خنده دارویی بی نظیر است که فواید جسمی، روانی، عاطفی و اجتماعی  داشته و فرد را از افکار منفی دور می کند.

چند مورد از فواید خنده :

کاهش استرس

خنده یکی از بهترین روش ها برای کاهش استرس است، چرا که باعث کاهش در سطح هورمون های استرس زا از جمله کورتیزول و اپی نفرین شده و در عین حال هورمون هایی که باعث سلامتی می شوند را افزایش می دهد.

علاوه بر این، خنده همانند بدن سازی تمام عیاری برای بدن بوده و باعث تحریک گردش خون می شود. این امر نیز به نوبه ی خود به کاهش برخی از علائم فیزیکی استرس کمک می کند.

بهبود کیفیت خواب

اگر در داشتن خوابی لذت بخش و عمیق در شب دچار مشکل می شوید، خنده یکی از بهترین داروهایست که می توان امتحان کرد.

خنده باعث می شود که بدن هورومون ملاتونین بیشتری تولید کند. این هورمون توسط مغز تولید شده و به تنطیم چرخه خواب و بیداری در بدن و داشتن خوابی خوب کمک می کند. برخی از تحقیقات علمی انجام شده در زمینه خواب و بی خوابی نشان می دهند که خنده به بهبود الگوهای خواب کمک کرده و برای درمان بی خوابی مفید می باشد.

در طول شب، با اعضای خانواده یا دوستان تان بخندید که به کاهش استرس و اضطراب کمک کرده و باعث می شود خوابی عمیق و آرام داشته باشید.

مبارزه با افسردگی

خنده می تواند به افرادی که از اختلال عاطفی فصلی (SAD) یا افسردگی وخیم رنج می برند کمک کند. تحقیقات نشان می دهد، خنده درمانی می تواند افسردگی در سالمندان را کاهش می دهد. همچنین خنده سطح هورمون های استرس زا را کاهش داده و هورمون های شادکننده را با جایگزین آن ها می کند. به عبارت دیگر، خنده باعث ایجاد وضعیت ذهنی مثبتی می شود و وقتی نگرش مثبتی نسبت به زندگی داشته باشید، شانس کمتری برای تسلیم به افسردگی و نا امیدی وجود خواهد داشت.

تقویت سیستم ایمنی بدن

اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، می توانید آن را با مقدار مرتبی از خنده بهبود دهید. مطالعات متعددی ثابت کرده اند که خنده می تواند سیستم ایمنی بدن را با افزایش تعداد پادتن (آنتی بادی) های ضدعفونت و سلول های T در خون تقویت کند.

همچنین بخوانید :  تاثیر خندیدن در تقویت حافظه

سیستم ایمنی قوی تر برابر است با مقاومت بهتر در برابر بیماری ها، بنابراین شانس کمتری در گرفتن سرفه، سرماخوردگی و عفونت های دیگر وجود خواد داشت.

تسکین درد

خنده به عنوان یک مسکن طبیعی عمل می کند. افرادی که زیاد می خندند می توانند در مقایسه با افرادی که کمتر می خندند، نزدیک به ۱۰٪تحمل و مقاومت بیشتری در مقابل درد داشته باشند.

فواید خنده

مقدار مناسبی از خنده، باعث ترشح اندورفین در سیستم شده که در کاهش درد بهتر از مورفین عمل می کند. همچنین خنده می تواند حواستان را از فکر کردن به درد پرت کند.

علاوه بر این، خنده به شکستن چرخه درد اسپاسم که در برخی از اختلالات عضلانی شایع است کمک می کند.

فواید خنده برای کنترل دیابت

خنده می تواند به تحت کنترل نگه داشتن دیابت نیز کمک کند. بنا به مطالعات انجام شده، خنده می تواند سطح قند خون را بعد از غذا در میان افراد مبتلا به دیابت نوع-۲ کاهش دهد.

علت دقیق هنوز شناخته نشده است، اما اعتقاد بر این است که خنده تأثیر مستقیمی بر روی سیستم غددی-عصبی (که سطح گلوکز در بدن را نظارت می کند) دارد.

علاوه بر این، خنده می تواند به جلوگیری از عوارض مربوط به مویرگ ها در افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

محافظت از قلب

اساساً قلب یک ماهیچه است که با ورزش قوی تر شده و عملکرد آن بهتر می شود. این یکی از دلایلی است که باعث می شود خنده به عنوان یک ورزش قلب به حساب بیاید. وقتی که می خندید، بافتی که دیواره ی رگ های خونی را می سازد منبسط می شود، که منجر به افزایش جریان خون عروقی می شود. این امر نقش مهمی در مبارزه با آترواسکلروز (تصلب شرایین) و کاهش خطر حمله قلبی بازی می کند.

علاوه بر این، اثر آرامش دهنده ی خنده به کاهش سطح فشار خون نیز کمک می کند.

فواید خنده : روزانه تنها ۱۵ دقیقه خندیدن می تواند قلبتان را سالم نگه داشته و از مشکلات قلبی-عروقی جلوگیری کند.

حفظ جوانی

روزانه مقداری خنده می تواند به جوانتر نشان دادنتان کمک کند. وقتی لبخند می زنید و می خندید، ۱۵ عضله صورت به طور همزمان کار می کنند. این امر باعث افزایش جریان خون در اطراف صورت شده و باعث می شود جوان تر و سالم تر دیده شوید.

پس به جای اینکه دنبال محصولاتی باشید که به جوانتر دیده شدنتان کمک کنند، به دنبال دلایل بیشتری برای خندیدن باشید.

اما به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از خطوط خنده روی صورت، باید پوست خود را سالم و مرطوب نگه دارید.


ترجمه شده توسط تیم ترجمه گیاه یاب

فواید خنده و شادی
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید