فواید باقلا برای بدن

0
124

گیاه شناسی

باقلا گیاه علفی,یک ساله با ساقه ی شیردار و ارتفاع ۸۰ سانتی متر است. برگ های آن متناوب و مرکب است که برگچه هایی به شکل تخم مرغ دارد. گل های باقلا درشت و سفید بوده و لکه های آن سیاه یا بنفش است. میوه ی آن با غلافی پوشیده از کرک به طول تقریبی ۱۲ سانتی متر است که در هر غلاف تعدادی دانه ی باقلا قرار دارد.گل,شاخه ی گلدار,میوه و تخم باقلا مصارف دارند.

باقلا

باقلا بومی شمال آفریقا و جنوب غربی آسیاست,ولی امروزه به طور وسیع در نقاط مختلفی جهان از ایران به خصوص نواحی شمالی و کاشان به طور وسیع به عمل می آید.

تاریخچه باقلا

باقلا یکی از گیاهانی است که از قدیم بشر با آن آشنا بوده و به دلیل کشت آسان,آن را برای تغذیه استفاده می کرده است.این گیاه حداقل شش هزار سال قبل از میلاد مسیح در بخش های وسیعی از شرق میدترانه کشت می شده و از مواد غذایی اصلی ساکنان این نواحی بوده است.

این گیاه را هنوز به دلیل تثبیت نیتروزن خاک و جلوگیری از فقیر شدن آن برای کشت های بعدی گیاهان استفاده می کنند.

ترکیبات شیمیایی

در ۱۰۰ گرم داته ی باقلای سبز و خام ,مواد زیر موجود است :

آب……………………….. ۷۲ گرم

پروتئین…………………….۸/۴ گرم

مواد چرب………………… ۰/۴ گرم

مواد نشاسته ای……….. ۱۵/۸ گرم

کلسیم………………….. ۲۸ میلی گرم

فسفر……………………۱۵۵ میلی گرم

آهن…………………….. ۲/۲ میلی گرم

سدیم…………………..۴۰ میلی گرم

پتاسیم………………….۴۷۰ میلی گرم

ویتامین………………….۲۲۰ واحد

ویتامین B1……………..  سه درصد میلی گرم

ویتامین B2…………….. هجده صدم میلی گرم

ویتامین C ……………..  سی میلی گرم

آرسنیک ………………. ۲ صدم میلی گرم

باقلا ماده ای به <<فیتین>> دارد که بسیار مغذی و تقویت کننده ی بدن است.این ماده کلسیم بدن را تامین می کند.باقلا غذای خوبی برای دوران نقاهت به شمار می رود.

داروشناختی و اثرات مهم

باقلا برای افرادی که کمبود آنزیم گلوگز ۶ – فسفات دهیدروژناز,ممنوع است چون ترکیبات ویسین,کنویسین و ایزوآورامیل آن موجب مرگ می شود.به این عارضه <<فاویسم>> می گویند.

باقلا مقدار زیادی ال-دوپا دارد;ماده ای که سال ها است در درمان پارکینسون استفاده می شود.خاصیت دیگر ال-دوپا,کنترل پرفشاری خون است.این ماده از طریق تنظیم سدیم خون و ادرار به وسیله ی کلیه ها این اعمال را انجام می دهد.

از دیگراثرات خوب باقلا افزایش میل جنسی است که مربوط به ال-دوپاست.بعضی افراد باقلا را به عنوان جاگیزینی طبیعی برای داروهای افزایش قوای جنسی مانند ویاگرا مصرف می کنند.

ایجاد یبوست و علایمی مانند یرقان به دلیل خوردن باقلای خام نارس در کودکان در بعضی منابع گزارش شده است.

باقلا در ایران

باقـلا از قدیم در نواحی مرکزی ایران به خصوص کاشان کشت می شد.بهترین باقلای ایران از نظر کیفیت و پخت مربوط به این ناحیه است.مدت ارائه ی این محصول به بازار بسیار کوتاه و در حد دوهفته و زمان مناسب برداشت آن نیمه ی اول فصل بهار است.در این زمان که بیشترین فصل مصرف محسوب می شود,باقلا را پخته و با سرکه و گلپر مصرف می کنند.مقدار زیادی هم به شکل فریزری با خشک برای فصول دیگری سال نگهداری می شود.یکی از مهمترین و بیشترین استفاده ی باقلای خشک در ایران با برنج و مواد غذایی با نام باقلا پلوست.همچنین در زمستان باقـلا را پخته و با فلفل و نمک به فروش می رسانند.این محصول به شکل کنسرو شده نیز ازائه می شود.

نکات قابل توجه

بعضی از انواع باقـلا,به خصوص دانه ی درشت آن به دلیل سخت بودن بسیار دیر هضم است و اصولا آن ها را برای خوراک دام استفاده می کنند.همچنین یکی از خوراکی های نفخ زاست;به همین دلیل از قدیم در ایران آن را با ادویه های رایحه دار مصرف می کردند تا نفخ آن کم شده یا از بین رود.

همچنین بخوانید :  خواص اکالیپتوس و روش‌های استفاده از آن

گیاهان تیره ی نخود در جلوگیری از فقط خاک کشاورزی و تثبیت نیتروزن نقش مهمی دارند;به همین دلیل گیاه باقـلا از این نظر اهمیت دارد و هرگاه خاک زمین زراعتی در حال فقیر شدن باشد,در آن باقلا یا دیگر گیاهان تیره ی نخود می کارند.

با توجه به اینکه مصرف باقـلا با داروهای مهارکننده <<MAO>>که بعضی از آنها در افسردگی مصرف می شوند تداخل دارد;افرادی که از این داروها استفاده می کنند,در مصرف باقلا محدویت دارند.

در بعضی نقاط دنیا از برگ باقـلا مانند اسفناج پخته استفاده می شود.

فاویسم,حساسیت با مسمویت ناشی از باقلای تازه در بعضی افراد است که گاهی باعث مرگ می شود.عوارش ناشی از این پدیده شامل یرقان,ناراحتی های قلبی,هذیان و در موارد شدید,مرگ است.

با توجه به اینکه شرایط آب و هوا در ترکیبات و اثرات گیاهان به طور مستقیم تاثیر می گذارد.آمار ایجاد حساسیت و مسمویت حاصله از باقلای نواحی شمال ایران بیشتر از باقلای نواحی شمال ایران بیشتر از باقلای کاشان و نواحی آن است.

طبیعت باقلا

باقـلا از نظر طب از نظر طب قدیم ایران,سرد و تر است و گل آن طبیعتی گرم دارد.در منابع طب سنتی آمده است که باقلای تازه,سردتر و باقلای خشک,سرد و خشک است.

خواص درمانی

دم کرده ی گل باقـلا ضد تشنج و ادرار آور است.

دم کرده ی گل باقـلا,سنگ کلیه را دفع می کند. و برای قولنج های کلیوی مفید است.

جوشانده ی باقلا باری ورم مثانه مفید است.

در درمان نقرس نقش موثری دارد.جوشانده ی باقـلا اثر خوبی در رفع رماتیسم دارد.

آب اضافی را از بدن خارج می سازد.

اگر آب باقـلا را با سرکه و آب بپزید و با بپوست بخورید,اسهال مزمن را درمان می کند.

برای رفع گرفتگی صدا,آرد باقـلا را باروغن بادام و قند مخلوط کنید و بخورید.

برای رفع کوفتگی و ورم سینته,آرد باقلا را با آرد جو مخلوط کرده و با سرکه و نعناع بپزیدوضماد حاصل را روی ورم و کوفتگی قرار دهید تا تسکین یابد.

ضماد آرد باقلا با شنبلیله و عسل برای نرم کردن دمل ,ورم بناگوش و زیر چشم مفید است.

جوشانده ی باقلا شکم روش های مزمن را برطرف می کند.

ضماد باقـلا جوش و کورک را برای خروج چرک آماده می سازد.

برای درمان تکرر ادرار از جوشانده ی ریشه باقلا استفاده کنید.

برای رفع التهاب و درد نوک انگشتان و ناخن,بیاد یک مشت برگ باقـلا را با نیم لیتر آب جوشانده و بگذارید کمی سرد شود.انگشتان خود را به مدت دو ساعت در آن قرار دهید تا درد برطرف شود.

برای این که نان خوشمزه تر شود به مقداری آرد باقلا به آن اضافه کنید.

باقلا مناسب برای کم خون ها

باقـلا یکی از منابع عالی فیبر و پروتئین محسوب می شود و مصرف آن همراه با برنج,تمام پروتئین ها و اسید های آمینه ضروری بدن را تامین می کند. کلسیم و پتاسیم موجود در باقلا از بروز پوگی استخوان جلوگیری کرده و به کنترل فشار خون,بالا کمک می کند.این دانه سرشار از آهن,فسفر,منگنز,منیزیم,ویتامین C , ویتامین A ,ویتامین K , ویتامین B اسید فولیک است,بنابراین برای رفع کم خونی مفید سان اگر نسبت به آن حساسیت نداشته باشید.

نیک و نو

فواید باقلا برای بدن
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید